بستنی سنتی خونگی – آموزش درست کردن و طرز تهیه بستنی سنتی با روش آسان

آموزش آشپزی دسر

طرز تهیه بستنی سنتی خونگی با روش آسان:

بستنی سنتی خونگی

مواد مورد نیاز:

  • شیر پرچرب سه لیوان
  • خامه صبحانه یک لیوان
  • گلاب 1/3 لیوان
  • زعفران دم کرده غليظ 2 قاشق سوپخوری
  • شکر 1و1/3 لیوان
  • ثعلب با کیفیت 2 قاشق مرباخوری
  • شکلات یا گردو یا پودر پسته برای تزئین

اموزش درست کردن بستنی سنتی خونگی:

شكر و ثعلب را در کاسه ریخته و با همزن دستی خوب مخلوط کنید.شیر را در قابلمه رو حرارت قرار دهید تا جوش بیاید و بعد حرارت را ملایم کنید و ثعلب و شکر را کم کم اضافه و مدام و سريع با همزن دستی هم بزنید تا ثعلب و شکر کاملا حل شده و ثعلب گلوله نشود.


در آخر برای 3 تا 5 دقیقه روی حرارت ملایم هم بزنید تا شير کمی غلیظ شود و بعد از روی حرارت بردارید.
خامه صبحانه به دمای محیط رسیده را در ظرفی هم بزنید تا یکدست شده و کم کم به محتویات قابلمه اضافه و با همزن دستی مخلوط کنید تا یکدست شود.


سپس گلاب و زعفران غليظ را بیفزائید و هم بزنید. و اگه دوست دارید شکلاتی بشه در این مرحله مقداری پودر کاکائو را الک کنید و به مواد اضافه کنید اگه هم دوست دارید سفید و ساده باشه هیچی اضافه نکنید. (من موادونصف کردم نصف سفید ونصف زعفرونی) سپس مایه بستنی را صاف کرده و در کاسه ترجیحا استیل ریخته و در کاسه یخ قرار دهید. و برای انتقال بهتر سرما توسط یخ بهتر است روی یخها مقداری نمک بپاشید. گاهی هم بزنید تا بستی کاملا خنک شده و کمی خودش را بگیرد.

سپس ظرف بستنی را در فریزر قرار دهید و هر 30 تا 45 دقیقه یکبار از فریزر درآورده و از اطراف هم بزنید. این کار را چندین مرحله تکرار کنید تا بستنی خودش را بگیرد و هنگام هم زدن از کاسه جداشود. این مراحل چندین ساعت طول می کشد (بستگی به فریزر دارد). بعد از اینکه خودش را گرفت در ظرف در بسته به مدت حداقل ۸ ساعت در فریزر قرار دهید. بعد به دلخواه تزئین کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image