داروی دیفلوکان : روش مصرف + کاربرد و عوارض

مطالب علمی

داروی دیفلوکان

دیفلوکان یک داروی ضد قارچ خوراکی (خوراکی) است. دیفلوکان به صورت قرص یا به صورت سوسپانسیون خوراکی (مایع) در دسترس است.

Diflucan برای درمان عفونت های ناشی از قارچ استفاده می شود که می تواند به هر قسمت از بدن از جمله دهان، گلو، مری، ریه ها، مثانه، ناحیه تناسلی و خون حمله کند.

دیفلوکان همچنین برای جلوگیری از عفونت قارچی در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند که ناشی از درمان سرطان، پیوند مغز استخوان یا بیماری هایی مانند ایدز است، استفاده می شود.

Diflucan همچنین برای درمان نوع خاصی از مننژیت در افراد مبتلا به HIV یا AIDS استفاده می شود.

هشدارهای داروی دیفلوکان

برخی از داروهای دیگر هنگام استفاده با دیفلوکان، به ویژه سیزاپراید، اریترومایسین، پیموزاید، کینیدین، آستمیزول، دوزهای بالاتر ترفنادین و بسیاری از داروهای دیگر که توسط آنزیم های خاصی که توسط فلوکونازول مهار می شوند تجزیه می شوند، می توانند اثرات ناخواسته یا خطرناکی داشته باشند. به هر یک از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود در مورد تمام داروهایی که اکنون استفاده می کنید و هر دارویی که شروع به استفاده از آن می کنید یا متوقف می کنید بگویید.

قبل از مصرف دیفلوکان، اگر بیماری کبدی، بیماری کلیوی، اختلال ریتم قلب یا سابقه سندرم QT طولانی دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو را برای تمام مدت زمان تجویز شده مصرف کنید. علائم شما ممکن است قبل از رفع کامل عفونت بهبود یابد. نادیده گرفتن دوزها همچنین ممکن است خطر ابتلا به عفونت بیشتر را افزایش دهد که به داروهای ضد قارچی مقاوم است. فلوکونازول عفونت ویروسی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا را درمان نمی کند.

قبل از مصرف این دارو

اگر به فلوکونازول حساسیت دارید نباید از دیفلوکان استفاده کنید.

بسیاری از داروها می توانند تداخل داشته باشند و اثرات خطرناکی ایجاد کنند. برخی از داروها نباید همراه با فلوکونازول استفاده شوند. اگر از موارد زیر نیز استفاده کنید، پزشک ممکن است برنامه درمانی شما را تغییر دهد:

 • سیزاپراید، فنتانیل، متادون، پیموزاید، توفاسیتینیب، تولواپتان یا مکمل ویتامین A؛
 • یک داروی آنتی بیوتیک، ضد قارچ یا ضد ویروس؛
 • رقیق کننده خون؛
 • داروی سرطان؛
 • داروهای کلسترول؛
 • داروی خوراکی دیابت؛
 • داروهای قلب یا فشار خون؛
 • دارو برای مالاریا یا سل؛
 • دارو برای جلوگیری از رد پیوند عضو؛
 • دارو برای درمان افسردگی یا بیماری روانی؛
 • NSAID (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی)؛
 • داروی تشنج؛ یا
 • داروی استروئیدی

برای اطمینان از بی خطر بودن دیفلوکان برای شما، اگر تا به حال داشته اید به پزشک خود اطلاع دهید:

 • بیماری کبد یا کلیه؛
 • سطوح پایین پتاسیم در خون شما؛
 • مشکلات قلبی؛ یا
 • اگر به سایر داروهای ضد قارچی (مانند کتوکونازول، ایتراکونازول، میکونازول، پوزاکونازول، وریکونازول و غیره) حساسیت دارید.

شکل مایع دیفلوکان حاوی ساکارز است. اگر مشکل هضم قند یا شیر دارید، قبل از مصرف سوسپانسیون خوراکی دیفلوکان با پزشک خود مشورت کنید.

فلوکونازول ممکن است به نوزاد متولد نشده آسیب برساند. در حین مصرف این دارو و حداقل 1 هفته پس از آخرین دوز، از کنترل بارداری موثر برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید. در صورت بارداری به پزشک خود اطلاع دهید.

از پزشک بپرسید که آیا شیردهی در حین استفاده از این دارو بی خطر است یا خیر.

چگونه باید دیفلوکان مصرف کنم؟

دیفلوکان را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید. تمام دستورالعمل های روی برچسب نسخه خود را دنبال کنید و همه راهنماهای دارو یا برگه های دستورالعمل را بخوانید.

دوز شما به عفونتی که درمان می کنید بستگی دارد. عفونت های واژن اغلب تنها با یک قرص درمان می شوند. برای سایر عفونت ها، اولین دوز شما ممکن است دوز دو برابر باشد. دستورالعمل های پزشک خود را با دقت دنبال کنید.

می توانید دیفلوکان را با یا بدون غذا مصرف کنید.

قبل از اندازه گیری دوز، سوسپانسیون خوراکی (مایع) را تکان دهید. از سرنگ دوز ارائه شده استفاده کنید یا از دستگاه اندازه گیری دوز دارو (نه قاشق آشپزخانه) استفاده کنید.

از Diflucan برای مدت زمان کامل تجویز شده استفاده کنید، حتی اگر علائم شما به سرعت بهبود یابد. نادیده گرفتن دوزها می تواند خطر ابتلا به عفونت مقاوم به دارو را افزایش دهد. فلوکونازول عفونت ویروسی مانند آنفولانزا یا سرماخوردگی را درمان نمی کند.

اگر علائم شما بهبود نیافت یا بدتر شد، با پزشک خود تماس بگیرید.

در دمای اتاقی به دور از گرما و رطوبت، نگهداری شود. یخ نزنید.

می توانید سوسپانسیون خوراکی را بین 86 فارنهایت (30 درجه سانتیگراد) و 41 فارنهایت (5 درجه سانتیگراد) ذخیره کنید، اما اجازه ندهید که منجمد شود. مایع باقیمانده که بیش از 2 هفته از عمر آن گذشته است را دور بریزید.

اگر یک نوبت را فراموش کنم چه اتفاقی می افتد؟

در اسرع وقت از دارو استفاده کنید، اما اگر تقریباً زمان نوبت بعدی فرا رسیده است، از دوز فراموش شده صرفنظر کنید. از دو دوز در یک زمان استفاده نکنید.

اگر بیش از حد مصرف کنم چه اتفاقی می افتد؟

به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید. علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل گیجی یا افکار یا رفتار غیرعادی باشد.

هنگام استفاده از Diflucan از چه چیزهایی باید اجتناب کنم؟

تا زمانی که بدانید این دارو چه تأثیری بر شما خواهد داشت از رانندگی یا فعالیت های خطرناک خودداری کنید. واکنش های شما ممکن است مختل شود.

داروی دیفلوکان

عوارض جانبی داروی دیفلوکان

در صورت داشتن علائم واکنش آلرژیک به دیفلوکان (کهیر، تنفس دشوار، تورم در صورت یا گلو) یا واکنش شدید پوستی (تب، گلودرد، سوزش چشم، درد پوست، بثورات پوستی قرمز یا بنفش همراه با اورژانس پزشکی). ایجاد تاول و لایه برداری).

اگر موارد زیر را دارید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • ضربان قلب تند یا تند، بال زدن در قفسه سینه، تنگی نفس و سرگیجه ناگهانی (مثل اینکه ممکن است بیهوش شوید).
 • تشنج
 • کاهش هورمون های غده آدرنال – تهوع، استفراغ، درد معده، از دست دادن اشتها، احساس خستگی یا سبکی سر، درد عضلات یا مفاصل، تغییر رنگ پوست، هوس خوردن غذاهای شور. یا
 • بثورات پوستی یا ضایعات پوستی؛
 • مشکلات کبدی – از دست دادن اشتها، درد معده (سمت راست بالا)، خستگی، خارش، ادرار تیره، مدفوع خاک رس، یرقان (زرد شدن پوست یا چشم).

عوارض جانبی رایج دیفلوکان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • حالت تهوع، درد معده، اسهال، ناراحتی معده؛
 • سردرد؛
 • سرگیجه؛ یا
 • تغییر در حس چشایی شما

این لیست کاملی از عوارض جانبی نیست و ممکن است موارد دیگری نیز رخ دهد. برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.

چه داروهای دیگری بر دیفلوکان تأثیر می گذارد؟

گاهی اوقات استفاده همزمان از برخی داروها بی خطر نیست. برخی از داروها می‌توانند بر سطوح خونی سایر داروهایی که مصرف می‌کنید تأثیر بگذارند، که ممکن است عوارض جانبی را افزایش دهد یا اثربخشی داروها را کاهش دهد.

فلوکونازول می تواند باعث یک مشکل جدی قلبی شود. اگر از داروهای خاصی برای عفونت، آسم، مشکلات قلبی، فشار خون بالا، افسردگی، بیماری روانی، سرطان، مالاریا یا HIV نیز استفاده کنید، خطر شما ممکن است بیشتر باشد.

بسیاری از داروها می توانند با فلوکونازول تداخل داشته باشند و برخی از داروها را نباید همزمان مصرف کرد. در مورد تمام داروهای فعلی خود و هر دارویی که مصرف را شروع کرده یا متوقف می کنید به پزشک خود بگویید. این شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی است. همه تعاملات ممکن در اینجا فهرست نشده اند.

داروی دیفلوکان

ترجمه شده توسط سایت دریای شرق از سایت
کپی بدون ذکر نام و لینک سایت دریای شرق ممنوع است !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image