بیت و بایت چیست ؟

کامپیوتر

بیت و بایت چیست

بیت ها و بایت ها بخشی از زندگی دیجیتالی روزمره ما هستند. دانستن بیت ها برای درک میزان فضای ذخیره سازی هارد دیسک یا سرعت اتصال DSL شما ضروری است. پس بیت چیست و چه تفاوتی با بایت دارد؟ بیت کوچکترین واحد اطلاعات الکترونیکی است. چند بیت یک بایت را تشکیل می دهند. در حالی که ظرفیت ذخیره سازی هارد دیسک ها بر حسب بایت داده می شود، نرخ انتقال داده ها بر حسب بیت نشان داده می شود. به خواندن ادامه دهید تا در مورد معنای واقعی بیت ها و بایت ها بیشتر بدانید.

یک بیت چیست؟

احتمالاً با تصویر سبزها و صفرهایی که صفحه را پر می کنند، آشنا هستید، که توسط فیلم های ماتریکس معروف شده است. این کد باینری اساس پردازش اطلاعات دیجیتال و انتقال داده ها را تشکیل می دهد. کامپیوترها از اعداد باینری برای برقراری ارتباط استفاده می کنند. اعداد باینری دو حالت را نشان می دهند: 1 برای “روشن/درست” و 0 برای “خاموش/نادرست”. بیت نشان دهنده یکی از این دو حالت است.

“بیت” مخفف رقم باینری است و کوچکترین واحد اطلاعات باینری است. بنابراین پایه و اساس تمام داده های بزرگتر در فناوری دیجیتال را تشکیل می دهد. از یک بیت کوچکتر نمی شود، زیرا یک بیت حالت 0 یا 1 را نشان می دهد. از آنجایی که کامپیوترها با استفاده از حالت های باینری ارتباط برقرار می کنند، چیزی کوچکتر از 1 یا 0 را نمی فهمند. ظرفی که می توان اطلاعات را در آن ذخیره کرد.

تفاوت بین بیت و بایت چیست؟

به لطف نام های بسیار مشابه آنها، بیت ها و بایت ها به راحتی می توانند اشتباه گرفته شوند. بیت ها در درجه اول برای نشان دادن استفاده از داده و سرعت انتقال اینترنت، تلفن و سرویس های پخش استفاده می شوند. نرخ بیت به تعداد بیت هایی که در ثانیه ارسال می شود اشاره دارد.

از سوی دیگر، بایت ها برای بیان اندازه های ذخیره سازی استفاده می شوند. 1 بایت برابر با 8 بیت است. این بدان معنی است که یک بایت می تواند 256 (28) حالت مختلف را نشان دهد. یک بایت معمولا کوچکترین واحدی است که می تواند یک حرف از الفبا را نشان دهد. کیلوبایت بزرگترین واحد بعدی است. برابر با 1024 بایت است و می تواند 103 حالت را نشان دهد.

مضرب های مختلف بیت و بایت چیست؟

بیت ها و بایت ها برای استفاده در بیشتر موقعیت ها بسیار کوچک هستند. در عوض، معمولاً از چندگانه های مختلف استفاده می شود. ارائه دهندگان DSL معمولاً اتصالات اینترنت پرسرعت را با سرعت 300 مگابیت در ثانیه (Mbit/s) تبلیغ می کنند. و ظرفیت های ذخیره سازی هارد دیسک ها یا استیک های USB معمولا بر حسب مگابایت، گیگابایت یا ترابایت داده می شود.

جدول زیر نمای کلی چند بیت و بایت را ارائه می دهد:

واحدهای دادهدر بیتکمیت های دادهدر بایت
Bit= 1 or 0Byte (B)= 8 Bits
Kilobit (Kbit)= 1,000 BitsKilobyte (KB)= 1,024 Bytes
Megabit (Mbit)= 1,000 KbitsMegabyte (MB)= 1,024 KB
Gigabit (Gbit)= 1,000 MbitsGigabyte (GB)= 1,024 MB
Terabit (Tbit)= 1,000 GbitsTerabyte (TB)= 1,024 GB
Petabit (Pbit)= 1,000 TbitsPetabyte (PB)= 1,024 TB
Exabit (Ebit)= 1,000 PbitsExabyte (GB)= 1,024 PB
Zettabit (Zbit)= 1,000 EbitsZettabyte (ZB)= 1,024 EB
Yottabit (Ybit)= 1,000 ZbitsYottabyte (YB)= 1,024 ZB
Brontobit (Bbit)= 1,000 YbitsBrontobyte (BB)= 1,024 YB
بیت و بایت چیست

نرخ بیت زیر اغلب هنگام صحبت در مورد انتقال داده یا سرعت خواندن/نوشتن سخت افزار و دستگاه های ذخیره سازی استفاده می شود:

  • Kbit/s: Kilobits per second
  • Mbit/s: Megabits per second
  • Gbit/s: Gigabits per second
  • Tbit/s: Terabits per second

درک عباراتی مانند “گیگابایت” و “ترابایت” ممکن است سخت باشد. برای دریافت ایده ای از معنای واقعی این مقادیر داده، به این مثال های عینی نگاه کنید:

گنجایش انبار:

1 مگابایت = تقریبا 1 کتاب

یک گیگابایت = تقریبا 3334 کتاب

1 ترابایت = تقریبا 3,334,000 کتاب

استفاده از داده ها:

تقریبا 100-200 کیلوبایت = 1 تصویر در یک برنامه پیام رسان

حدودا 100 تا 200 مگابایت = تماس تصویری 1 ساعته

تقریبا 300 گیگابایت = 100 ساعت پخش ویدیو

بیت ها چگونه نام خود را پیدا کردند؟

اصطلاح بیت اولین بار توسط جان دبلیو ترکیه، ریاضیدان آمریکایی استفاده شد. ترکیه در یادداشتی از آزمایشگاه‌های بل، «رقم اطلاعات باینری» را به «بیت» کوتاه کرد. این کلمه پس از گنجاندن آن در رساله 1948 خود به نام «نظریه ریاضی ارتباطات» بیشتر شد. وانوار بوش از عبارت «بیت‌های اطلاعات» برای اشاره به مقادیر حقیقتی استفاده کرد که قبلاً در کارت‌های پانچ رایانه ذخیره می‌شدند.

بیت و بایت چیست

ترجمه شده توسط سایت دریای شرق از سایت
کپی بدون ذکر نام و لینک سایت دریای شرق ممنوع است !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image