خاموش شدن خود به خود کامپیوتر

کامپیوتر

خاموش شدن خود به خود کامپیوتر

تشخیص رایانه ای که به طور ناگهانی راه اندازی مجدد می شود دشوار است زیرا معمولاً هیچ پیام خطایی برای گزارش مشکل ظاهر نمی شود. با این وجود نکاتی وجود دارد که می توانید از آنها برای پیدا کردن علت اصلی استفاده کنید. این مقاله شما را پر خواهد کرد.

علت خاموش شدن خود به خود کامپیوتر چیست ؟

حافظه معیوب

در بیشتر موارد، راه اندازی مجدد ناگهانی رایانه شخصی به دلیل معیوب بودن ماژول های رم است. ماژول های حافظه بدون مارک که دارای نقص های کوچکی هستند که می تواند باعث خرابی رایانه شود. برای اجرای یک تشخیص، حافظه خود را با MemTest بررسی کنید.

تجزیه و تحلیل نتایج MemTest آسان است. اگر صفحه اصلی پس از حداقل یک اسکن کامل همان جدول را حفظ کند، حافظه در وضعیت خوبی قرار دارد. اگر خطوط اضافی ظاهر شد، به این معنی است که حافظه معیوب است.

به عنوان مثال، می توانید ماژول های حافظه را از برند Corsair انتخاب کنید که قابل اعتماد (گارانتی مادام العمر) و با کیفیت است.

N.B. اگر مادربرد شما از آن پشتیبانی می کند، می توانید دو ماژول برای استفاده از حالت Dual Channel خریداری کنید. برای استفاده از این حالت، باید از دو ماژول یکسان با کیفیت استفاده کنید که یک برند هستند و عمومی نیستند.

علت خاموش شدن خود به خود کامپیوتر چیست ؟ مشکل سخت افزاری

ابتدا سعی کنید درایورهای دستگاه را در رایانه به روز کنید. برای انجام این کار، آخرین نسخه از صفحات سازنده یا قسمت دانلود درایورهای CCM را دانلود کنید.

اگر این کار نکرد، کامپیوتر را با حداقل تعداد تجهیزات جانبی متصل مجدد راه اندازی کنید. درایو CD، ضبط کننده، روتر اینترنت، چاپگر، هارد دیسک خارجی و غیره را جدا کنید. دوباره سعی کنید تا زمانی که کامپیوتر دیگر خود را راه اندازی مجدد نکند. سپس، دستگاه های جانبی را یکی یکی دوباره وصل کنید تا مشکل دوباره رخ دهد.

پردازنده بیش از حد گرم شده است

دمای پردازنده را رعایت کنید. اگر خیلی زیاد است، یک فن قوی تر نصب کنید.

برای اطلاع از دمای پردازنده می توانید از برنامه AIDA64 Extreme Edition استفاده کنید.

N.B. در صورت لزوم، گرد و غبار را از محفظه CPU به عنوان مثال با یک پمپ هوا پاک کنید. این نه تنها نویز رایانه شخصی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد، بلکه در برخی موارد باعث کاهش دمای محیط رایانه شخصی و دمای پردازنده نیز می شود.

مشکل برق

در این مورد، راه حل این است که منبع تغذیه را به یک منبع تغذیه قوی تر تغییر دهید. اگر با این کار مشکل حل نشد، کامپیوتر خود را توسط یک متخصص معاینه کنید.

راه اندازی مجدد همچنین می تواند به دلیل تداخل در شبکه برق منبع برق شما باشد. اگر مشکوک هستید که این می تواند علت باشد، از شرکت برق بخواهید شبکه را بررسی کند. اگر موضوع واقعاً به دلیل تداخل در شبکه برق باشد، شرکت باید اقدامات لازم را انجام دهد.

برای حل این مشکل یک منبع تغذیه خریداری کنید.

مشکل نرم افزار یا درایور

مهم است که به یاد داشته باشید که مشکل از چه زمانی شروع شده است و همچنین برنامه ها و درایورها قبل از شروع آن نصب شده اند. سپس، نرم‌افزار را حذف کنید یا درایوری را که گمان می‌کنید مسئول درگیری است، به‌روزرسانی کنید.

سخت افزار معیوب یا ناسازگار

یک بررسی کامل از کامپیوتر انجام دهید: مادربرد، پردازنده، کارت گرافیک، کارت صدا و غیره. یک تکنسین نیز می تواند کار را انجام دهد و با تغییر این قطعات یک به یک، تجهیزات را بررسی کند.

BIOS

بررسی کنید که فرکانس حافظه صحیح است و زمان تأخیر مطابق با تنظیمات کارخانه است.

همچنین می توانید به روز رسانی بایوس را انجام دهید، برای این کار به وب سایت سازنده مادربرد بروید. فراموش نکنید که یک نسخه پشتیبان از BIOS فعلی در پشتیبانی خارجی تهیه کنید. مراقب باشید زیرا قطع برق در حین به روز رسانی بایوس برای کامپیوتر شما کشنده خواهد بود.

ویروس ها

ویروس ها یکی از دلایل اصلی راه اندازی مجدد رایانه شخصی هستند. انواع مختلفی از ویروس ها وجود دارند که منجر به این مشکل می شوند، اما با نصب یک آنتی ویروس یا استفاده از ابزارهای موجود آنلاین باید بتوانید آن را حل کنید.

چگونه از راه اندازی مجدد کامپیوتر خود جلوگیری کنیم؟

راه اندازی مجدد خودکار را غیرفعال کنید

برای جلوگیری از راه اندازی مجدد رایانه شخصی، گاهی اوقات فقط به یک اقدام نیاز است. با این حال، همیشه موثر نیست:

1) به Start > Control Panel > Performance and maintenance > System بروید.

2) سپس روی تب Advanced Options کلیک کنید (در ویندوز 10 روی This Team > Properties > Advanced configuration of the system کلیک راست کنید).

3) در Start and Recovery روی تنظیمات کلیک کنید. تیک گزینه Automatically Restart را بردارید.

یا اگر از نسخه های قدیمی ویندوز استفاده می کنید:

به Start > Run بروید. shutdown -a را تایپ کرده و OK کنید.

از نمایشگر رویداد سیستم استفاده کنید

مشاهده پیام های خطای تولید شده توسط سیستم به لطف نمایشگر رویداد ویندوز امکان پذیر است.

1) برای دسترسی به این ابزار به Control Panel > Administrative Tools بروید.

۲) روی Computer Management دوبار کلیک کنید.

3) نمایشگر رویداد (بخش ابزارهای سیستم) را باز کنید و پیام‌های خطا را بخوانید.

خاموش شدن خود به خود کامپیوتر

ترجمه شده توسط سایت دریای شرق از سایت
کپی بدون ذکر نام و لینک سایت دریای شرق ممنوع است !

خاموش شدن خود به خود کامپیوتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image