نگهداری پاندانوس – آموزش پرورش ، تکثیر و مراقبت از گیاه پاندانوس در خانه

نگه داری گل

شرایط نگهداری پاندانوس :

شرایط نگهداری پاندانوس

اموزش نگهداری پاندانوس در خانه:

پاندانوس، گیاهی بسیار زیباست كه با شرایط آپارتمان كاملا سازگار است. دارای برگ‌های كشیده، بلند که در سراسر حاشیه برگ‌ها دندانه‌های ظریف و خارمانند وجود دارد.

سه گونه مهم پاندانوس :
۱ – پاندانوس معمولی
۲ – پاندانوس ابلق
۳ – پاندانوس پا کوتاه

 نیاز به نور فراوان برای رشد دارد ولی نباید در برابر نور مستقیم خورشید قرار نگیرد. برگها در اثر نور کم حالت ابلق خود را از دست می دهد و سبز یک دست می‌شوند و در برابر نور زیاد نیز برگها رنگ پریده و چروک‌دار خواهند شد.

در تابستان درجه حرارت طبیعی اتاق برای آن مطلوب است و در صورت بالا بودن آن نیازی به غبارپاشی دارد. دمای مناسب برای نگهداری پاندانوس دمای بین ۲۰ تا ۲۲ درجه سانتی گراد است. از قرار دادن گیاه در کنار پنجره‌های سرد، باد کولر و یا قرار دادن آن در برابر شوفاژ و بخاری خودداری کنید.

نیاز آبی پاندانوس نسبتا بالاست و بایستی همواره خاک گلدان مرطوب باشد. گلدان باید زهکش مناسب داشته باشد تا مانع از پوسیدگی ریشه شود. بهتر است از آب جوشیده سرد برای آبیاری گیاه استفاده نمایید.

اضافه نمودن آب به زیر گلدانی سنگریزه دار بدون ایجاد تماس ته گلدان با آب در ایجاد رطوبت پایدار کمک میکند. گیاه پاندانوس نیاز به گرما و رطوبت بالا دارد. رطوبت هوای ۵۰ تا ۷۰ درصد برای رشد و شادابی گیاه موثر است. در فصل تابستان، روزانه گیاه را مه‌پاشی کنید.

کمبود عناصر خاک گلدان را با اضافه نمودن کود شیمیایی مخصوص گیاهان زینتی هر ۲۰ روز یکبار طبق دستور جبران نمایید. زمانی که برگهای جوان گیاه در وسط بوته سفید می شوند از کمبود آهن است.

مناسبترین خاک برای کاشت پاندانوس مخلوطی از ماسه، خاکبرگ است. البته این گل به نوع خاک حساسیت زیادی ندارد.

هر یکسال و یا یکسال و نیم یکبار گیاه احتیاج به تعویض  گلدان دارد.گیاه ترجیح میدهد در گلدان کوچکتری زندگی نماید.

تکثیر پاندانوس از دو طریق کاشت بذر و پاجوش انجام میگردد، اما بهترین روش ازدیاد این گیاه، از طریق کاشت پاجوش‌های اطراف گیاه است.
بهترین زمان برای تکثیر پاندانوس اواسط بهار است، تا گیاه به‌خوبی رشد کرده و بتوانید آن را در اوایل تابستان به گلدان بزرگتر منتقل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image