علت وجود مورچه در گلدان و روش از بین بردن آنها بدون آسیب به گل

نگه داری گل

شناسایی علت وجود مورچه در گلدان:

علت وجود مورچه در گلدان

علت وجود مورچه در گلدان :

مورچه­ ها خود به تنهایی به گیاه آسیب نمیرسانند .مثلا در بعضی از کاکتوس­ ها از بافت­ های مختلف کاکتوس شهدی ترشح میشود که منبع غذایی خوبی برای مورچه محسوب میشود .از این رو مورچه­ ها را میتوان بر روی خارها و آرئول­ ها و یا تنه کاکتوس دید که از آن شیره تغذیه می­کنند . در این بین هیچ ضرری به کاکتوس نمیرسد. 


ولی مواردی هستند که به کمک آن، مورچه­ ها باعث شیوع آفت در گل و گیاهان میشوند. شاید بیان این نکته مقداری قابل تعجب باشد که یکی از عوامل انتشار شته ها و شپشک آردآلود در انواع  درختان و گیاهان زینتی مورچه می باشد. مورچه­ ها با شپشک ها و شته­ ها رابطه­ ای همزیستی دارند.


به طوری که مورچه ­ها با حمل شته بر روی گیاهان آنها را پخش میکنند . سپس شیره­ ی جمع شده از گیاهان توسط شته­ ها را به عنوان ماده غذایی برای خود ذخیره میکنند .در واقع میتوان گفت که شته برای مورچه همانند یک گاو شیرده عمل میکند. شته خود آفت مکنده است . از شیره گیاهان مخصوصا گیاهان برگ­دار و ساکولنت­ ها تغذیه میکنند .باعث ضعیف شدن گیاه می­شود.


همچنین مورچه­ ها با حفاظت از شپشک در برابر دشمنان طبیعی از جمله کفشدوزک، باعث افزایش جمعیت شپشک ­ها می­شوند. شپشک­ ها یکی از بدترین آفات برای درختان و یا گیاهان زینتی از جمله کاکتوس ­ها هستند . مبارزه با آنها سخت است . همیشه پیشگیری بهتر از درمان است


پس زمانی که مورچه اطراف گیاه باشد سایر آفات نیز وجود دارند . برای کنترل آفات باید مورچه­ ها را از بین برد و یا دور کرد. برای مبارزه با مورچه­ ها از سموم حشره ­کش میتوان استفاده کرد .  باید این نکته را در نظر گرفت که استفاده از سموم برای از بین بردن مورچه ها اثر زیانباری بر روی حشرات مفید نداشته باشد.


یکی از راه­های دیگر مبارزه با آفاتی مثل شته و شپشک است. چون در صورتی که آفت وجود نداشته باشد مورچه نیز نمیتواند به حفاظت و نقل و انتقال و تکثیر آنها کمک کند.


به غیر از سموم حشره کش تماسی می­توان از سم گچی استفاده کرد که تاثیر بسیار مناسبی برای از بین بردن مورچه­ ها دارد. البته زمانی میتوان از این نوع سم استفاده کرد که محیط مورد نظر خشک باشد و در معرض آبیاری نباشد. چون با آبیاری گچ پاک می­شود و تاثیری نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image