شرایط نگهداری گیاه گندمی – آموزش پرورش ، تکثیر و مراقبت از گیاه گندمی در خانه

نگه داری گل

شرایط نگهداری گیاه گندمی:

شرایط نگهداری گیاه گندمی

اموزش مراقبت و شرایط نگهداری گیاه گندمی در خانه:

اسم دیگش سنجافی یا عنکبوتی هست.

گیاهی است زیبا بی دردسر. برای افراد مبتدی بسیار مناسبه . به علت وضع خاص برگ ها در سبد های آویز استفاده می شود. گیاهچه های حاصله در انتهای ساقه های گیاه برای تولید و تکثیر آن است.


هر زمان خاک گیاه داره خشک میشه آبیاری کنید. در هوای گرم غبارپاشی به رشد بهتر آن کمک می‌کند. آبیاری زیاد منجر به پوسیدگی ریشه می‌شود. خشکی کشیدن موجب قهوه‌ای شدن و سوختن نوک برگ ها می‌شود. نرم شدن برگ ها به دلیل هوای سرد محیط است.


طیف گسترده ای از نور محیط را تحمل می‌کند ، ولی در جای پرنور بدور از تابش مستقیم ، رشد خوبی دارد. نور شدید موجب سوختن نوک برگ ها و نور بسیار کم موجب محو شدن نوار سفید رنگ میانه یا حاشیه برگ ها و تیره رنگ شدن رنگ آنها می‌شود.


مخلوطی از خاک برگ به همراه ماسه و یا خاک پیت ماس وپرلیت برای آن مناسب است. خاک نباید آب را برای مدت زیادی در خود نگهدارد. خیس و غرقابی ماندن خاک موجب پوسیدگی ریشه خواهد شد. از آنجایی که گندمی رشد زیادی دارد، با توجه به حجم برگسار یا بیرون آمدن ریشه از ته گلدان، گلدان را تعویض نمایید. کمبود مواد غذایی موجب ظاهر ضعیف و رنگ‌پریده برگ ها می شود. هر دو هفته یکبار کوددهی نمایید.


در فصل بهار هنگام تعویض گلدان با تقسیم بوته تکثیر می شود. می توانید با جدا کردن گیاهچه های کوچک که در انتهای ساقه‌ها آویخته هستند و کاشت آنها در خاک یا قرار دادن آن در آب تا ریشه دار شدن ، گندمی را تکثیر کنید. .

اگر گیاهچه‌ها را که هنوز به گیاه مادری متصل هستند، بر روی سطح خاک گلدان دیگری بگذارید، درتماس با خاک مرطوب ریشه داده و بعد از ریشه دهی از گیاه مادر جدا کنید.میشه همون داستان تکثیر از راه خوابانیدن.

عوامل نوک سوزی گندمی

یک عامل که میتونه باعث نوک‌سوزی برگهای گندمی بشه کوددهی بیش از اندازه هست.
گرما اگر با خشکی هوا همراه بشه، بیشتر میتونه باعث نوک‌سوزی برگهای این گیاه بشه.
تشنگی زیاد علاوه بر نوک سوزی میتونه باعث کمرنگ شدن و شل شدن برگهای گندمی بشه. آبیاری زیاد هم باعث پوسیدگی ریشه و سیاه شدن قاعده گیاه میشه.
این گیاهو در بهار و تابستان در فضای باز، در سایه و در جایی خنک نگهداری کنید. زمستونا رو تا دمای صفر درجه سانتیگراد براحتی تحمل میکنه. ولی اگر زمستون دما به یخبندان رسید به راحتی از طریق کاور کردن ازش حفاظت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image