ویژگی های شخصیت ESTJ

ویژگی های شخصیت ESTJ

مطالب علمی

ویژگی های شخصیت ESTJ

ESTJ ها سنت گرایان سخت کوشی هستند که مشتاق به عهده گرفتن مسئولیت سازماندهی پروژه ها و افراد هستند. ESTJهای منظم، مطیع قوانین و وظیفه شناس، دوست دارند کارها را انجام دهند و تمایل دارند پروژه ها را به روشی سیستماتیک و روشمند انجام دهند.

ESTJ ها سازمان دهندگان کاملی هستند و می خواهند ساختار را به محیط اطراف خود بیاورند. آنها برای پیش بینی پذیری ارزش قائل هستند و ترجیح می دهند کارها به ترتیب منطقی پیش بروند. هنگامی که آنها کمبود سازمان را مشاهده می کنند، ESTJ اغلب ابتکار عمل را برای ایجاد فرآیندها و دستورالعمل ها به دست می گیرد، به طوری که همه بدانند چه چیزی مورد انتظار است.

ESTJ مخفف چیست؟

ESTJ مخفف برای توصیف یکی از شانزده تیپ شخصیتی است که توسط کاترین بریگز و ایزابل مایرز ایجاد شده است. مخفف عبارت Extraverted, Sensing, Thinking, Judging است. ESTJ فردی را نشان می‌دهد که از زمان صرف شده با دیگران انرژی می‌گیرد (برونگرا)، که به جای ایده‌ها و مفاهیم (حس) بر واقعیت‌ها و جزئیات تمرکز می‌کند، بر اساس منطق و عقل تصمیم می‌گیرد (تفکر) و و ترجیح می دهد برنامه ریزی و سازماندهی شود تا خودجوش و انعطاف پذیر (قضاوت). ESTJ ها گاهی اوقات به عنوان شخصیت های ناظر شناخته می شوند زیرا آنها تمایل دارند مسئولیت را بر عهده بگیرند و اطمینان حاصل کنند که کارها به درستی انجام می شود.

ارزش ها و انگیزه های ESTJ

ESTJها قراردادی، واقعی و مبتنی بر واقعیت هستند. برای ESTJ، اثبات در گذشته است: آنچه کار کرده است و آنچه قبلا انجام شده است. آنها به شواهد بیش از حدس و گمان اهمیت می دهند و به تجربه شخصی خود اعتماد دارند. ESTJها به دنبال قوانینی برای پیروی و استانداردهایی برای برآورده کردن هستند و اغلب نقش رهبری را در کمک به سایر افراد برای برآورده کردن انتظارات نیز ایفا می کنند. آنها خود را به حفظ نظم اجتماعی و همسو نگه داشتن دیگران می اندیشند.

ESTJها اغلب نقش مدیر پروژه را در خانه و همچنین در محل کار بر عهده می گیرند و در تعیین اهداف، تصمیم گیری و سازماندهی منابع برای انجام یک کار برتری می یابند. ESTJ می‌خواهد به بهره‌وری کارآمد دست یابد و معمولاً معتقد است این بهترین زمانی است که افراد و سیستم‌ها به خوبی سازماندهی شوند.

چگونه دیگران ESTJ را می بینند

ESTJ ها با این حس که می دانند اوضاع چگونه باید پیش برود و آماده هستند تا از وقوع آن اطمینان حاصل کنند، موقعیتی را فرمان می دهند. آنها وظیفه گرا هستند و کار را مقدم بر بازی می کنند. ESTJ با اعتماد به نفس و سرسخت به نظر می رسد تقریباً همیشه کنترل را در دست دارد. ESTJ ها از ساختار قدردانی می کنند و اغلب به محض ورود به اتاق شروع به سازماندهی می کنند. آنها می خواهند قوانین اساسی را ایجاد کنند و مطمئن شوند که هر کس آنچه را که قرار است انجام دهد.

ESTJ ها اغلب در موسسات دخیل هستند: باشگاه ها، انجمن ها، جوامع و کلیساها، جایی که معمولا نقش رهبری را بر عهده می گیرند. آن‌ها معمولاً از طریق اشتراک‌گذاری تشریفات و کارهای روزمره با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند. تعامل اجتماعی برای ESTJها اغلب به معنای پیروی از یک سنت تثبیت شده برای تعامل با دیگران به روشی ساختاریافته است. ESTJ ها تمایل دارند به سلسله مراتب احترام بگذارند و به دنبال آن باشند. آن‌ها می‌خواهند بدانند چه کسی مسئول است و اگر وجود نداشته باشد، سطوحی از مسئولیت را تعیین می‌کنند. هنگامی که یک ساختار ایجاد شد، ESTJ ها معمولاً به شخصیت های مرجع اعتماد می کنند و از افراد با رتبه پایین تر انتظار اطاعت دارند.

تیپ شخصیتی ESTJ چقدر نادر است؟

ESTJ پنجمین نوع شایع در جمعیت و دومین نوع شایع در بین مردان است.

 • 9 درصد از جمعیت عمومی
 • 11 درصد از مردان
 • 6 درصد از زنان

ESTJ های معروف

ESTJهای معروف عبارتند از کالین پاول، قاضی جودی شیندلین، دکتر لورا شلسینگر، جورج واشنگتن، ساندرا دی اوکانر، مایک والاس و وینس لومباردی.

ویژگی های شخصیت ESTJ : حقایقی در مورد ESTJ ها

 • از همه انواع، بالاترین امتیاز در منابع مقابله (با ENFP)
 • رتبه سوم در رضایت زناشویی در بین همه انواع
 • در میان چهار نوع برتر در معدل کالج
 • کمتر احتمال دارد که در دانشگاه به خودکشی فکر کنند
 • از جمله بیشترین احتمال برای ماندن در دانشگاه
 • در میان انواعی که بیشتر از کار خود راضی هستند
 • ارزش های شخصی با رتبه بالا شامل سلامتی، امنیت مالی، موفقیت و پرستیژ است
 • بیش از حد در میان افسران بانک، مدیران مالی و صاحبان مشاغل وجود دارد

ویژگی های شخصیت ESTJ : سرگرمی ها و علایق ESTJ

سرگرمی های محبوب ESTJ شامل ساختن و تعمیر چیزهای اطراف خانه، باغبانی، کار داوطلبانه، خدمات اجتماعی، و بازی و تماشای ورزش است.

ویژگی های شخصیت ESTJ

ویژگی های شخصیت ESTJ

ترجمه شده توسط سایت دریای شرق از سایت
کپی بدون ذکر نام و لینک سایت دریای شرق ممنوع است !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image