ویژگی های شخصیت INTJ

ویژگی های شخصیت INTJ

مطالب علمی

ویژگی های شخصیت INTJ

معمار (INTJ) فردی است با ویژگی های شخصیتی درونگرا، شهودی، متفکر و قضاوت کننده. این تاکتیک دانان متفکر عاشق تکمیل جزئیات زندگی، به کار بردن خلاقیت و عقلانیت در هر کاری هستند که انجام می دهند. دنیای درونی آنها اغلب یک دنیای خصوصی و پیچیده است.

«فکر عظمت انسان را تشکیل می دهد. انسان نی است، ضعیف ترین موجود در طبیعت، اما نی متفکری است.»

بلز پاسکال

می تواند در اوج تنها باشد. معماران (INTJ) به عنوان یکی از نادرترین تیپ های شخصیتی – و یکی از تواناترین – این را به خوبی می دانند. معماران منطقی و زودباور به توانایی خود در اندیشیدن برای خود افتخار می کنند، نه به مهارت عجیبشان در دیدن درست از طریق دروغگویی و ریاکاری. اما از آنجایی که ذهن آنها هرگز آرام نمی گیرد، معماران ممکن است برای یافتن افرادی که بتوانند با تجزیه و تحلیل بی وقفه خود از همه چیز در اطراف خود ادامه دهند، مبارزه کنند.

ویژگی های شخصیت INTJ : یک روح پیشگام

معماران همه چیز را زیر سوال می برند. بسیاری از تیپ‌های شخصیتی به وضعیت موجود و تکیه بر خرد متعارف و تخصص دیگران برای هدایت زندگی‌شان اعتماد می‌کنند . اما معماران همیشه با شک و تردید ترجیح می دهند اکتشافات خود را انجام دهند. در تلاش برای یافتن راه‌های بهتر برای انجام کارها، از شکستن قوانین یا خطر عدم تایید هراسی ندارند – در واقع، آنها ترجیح می‌دهند از این کار لذت ببرند.

معماران، مستقل از هسته، می خواهند انتظارات دیگران را از بین ببرند و ایده های خود را دنبال کنند.

اما همانطور که هر کسی با این تیپ شخصیتی به شما می گوید، یک ایده جدید ارزشی ندارد مگر اینکه واقعاً کار کند. معماران می خواهند موفق باشند، نه فقط مبتکر. آنها با به کارگیری نیروی کامل بینش، منطق و اراده خود، انگیزه ای یکپارچه به کار خود می آورند. و بهشت به هر کسی که می‌خواهد با اجرای قوانین بی‌معنا یا ارائه انتقادهای ضعیف، سرعت آنها را کاهش دهد، کمک می‌کند.

این تیپ شخصیتی با یک خط مستقل قوی همراه است. معماران بدشان نمی آید که به تنهایی عمل کنند، شاید به این دلیل که دوست ندارند در اطراف منتظر بمانند تا دیگران به آنها برسند. آنها همچنین معمولاً ترجیح می دهند بدون درخواست نظر دیگران تصمیم بگیرند. گاهی اوقات، این رفتار گرگ تنها می‌تواند غیر حساس به نظر برسد، زیرا افکار، خواسته‌ها و برنامه‌های دیگران را در نظر نمی‌گیرد.

با این حال، این اشتباه است که معماران را بی توجه بدانیم. کلیشه ها در مورد عقل رواقی خود هر چه که باشد، این شخصیت ها عمیقاً احساس می کنند. وقتی همه چیز به اشتباه پیش می‌رود یا به دیگران صدمه می‌زند، معماران شخصاً تحت تأثیر قرار می‌گیرند و زمان و انرژی زیادی را صرف تلاش برای کشف اینکه چرا همه چیز به همان شکلی رخ داده است، می‌کنند. آنها ممکن است همیشه برای احساسات به عنوان یک ابزار تصمیم گیری ارزش قائل نباشند، اما به طور واقعی انسان هستند.

عطش دانش

معماران می توانند هم جسورترین رویاپردازان و هم تلخ ترین افراد بدبین باشند. آنها معتقدند که از طریق اراده و هوش می توانند حتی به چالش برانگیزترین اهداف دست یابند. اما این شخصیت ها ممکن است به طور کلی تر نسبت به ماهیت انسان بدبین باشند، با این فرض که اکثر مردم تنبل، بی تخیل یا صرفاً محکوم به متوسط هستند.

افراد دارای تیپ شخصیتی معمار، بیشتر عزت نفس خود را از دانش و هوش ذهنی خود می گیرند. در مدرسه، ممکن است به آنها “کتاب‌خوار” گفته شود. اما بسیاری از معماران به جای اینکه این برچسب ها را به عنوان توهین تلقی کنند، آنها را پذیرفته اند. آن‌ها توانایی خود را در آموزش – و تسلط بر هر موضوعی که به آن‌ها علاقه دارد، می‌دانند، چه برنامه‌نویسی یا کاپوئرا یا موسیقی کلاسیک.

معماران فقط چیزهای جدید را برای نمایش یاد نمی گیرند – آنها واقعاً از گسترش محدودیت های دانش خود لذت می برند.

معماران می‌توانند تک‌فکر باشند و برای بیهودگی، حواس‌پرتی، یا شایعات بیهوده صبر کمی داشته باشند. گفته می شود، آنها کسل کننده یا بی طنز نیستند. بسیاری از معماران به شوخ طبعی خود شهرت دارند و در زیر نمای بیرونی جدی‌شان، اغلب حس طنز تیز و لذت‌بخشی دارند.

ناامیدی های اجتماعی

معماران به گرم بودن معروف نیستند. آنها تمایل دارند عقلانیت و موفقیت را بر ادب و خوشایند ترجیح دهند – به عبارت دیگر، آنها ترجیح می دهند حق با آنها باشد تا محبوب. این ممکن است توضیح دهد که چرا بسیاری از شرورهای خیالی از این تیپ شخصیتی الگوبرداری شده اند.

از آنجایی که معماران برای حقیقت و عمق ارزش قائل هستند، بسیاری از شیوه های اجتماعی رایج – از صحبت های کوچک گرفته تا دروغ های سفید – ممکن است برای آنها بی معنی یا کاملا احمقانه به نظر برسد. در نتیجه، ممکن است به طور ناخواسته زمانی که فقط سعی می کنند صادق باشند، بی ادب یا حتی توهین آمیز به نظر برسند.

گاهی اوقات، معماران ممکن است تعجب کنند که آیا معامله با افراد دیگر حتی ارزش ناامیدی را دارد یا خیر.

اما مانند هر تیپ شخصیتی، معماران مشتاق تعامل اجتماعی هستند – آنها فقط ترجیح می دهند اطراف خود را با افرادی احاطه کنند که ارزش ها و اولویت های آنها را به اشتراک بگذارند. اغلب، آنها فقط با بودن خود می توانند به این امر مهم برسند. وقتی معماران به دنبال علایق خود هستند، اعتماد به نفس طبیعی آنها می تواند افراد را به سمت خود بکشاند – از نظر حرفه ای، اجتماعی و حتی عاشقانه.

بازی شطرنج زندگی

معماران پر از تضاد هستند. آنها تخیلی و در عین حال قاطع، جاه طلب و در عین حال کنجکاو و در عین حال متمرکز هستند. از بیرون، این تضادها ممکن است گیج کننده به نظر برسند، اما زمانی که عملکرد درونی ذهن معمار را درک کنید، کاملاً منطقی می شوند.

برای این شخصیت ها، زندگی مانند یک بازی بزرگ شطرنج است. معماران با تکیه بر استراتژی به جای شانس، نقاط قوت و ضعف هر حرکت را قبل از انجام آن بررسی می کنند. و هرگز ایمان خود را از دست نمی دهند که با نبوغ و بینش کافی، می توانند راهی برای پیروزی پیدا کنند – مهم نیست که چه چالش هایی ممکن است در این راه ایجاد شود.

ویژگی های شخصیت INTJ

ویژگی های شخصیت INTJ

ترجمه شده توسط سایت دریای شرق از سایت
کپی بدون ذکر نام و لینک سایت دریای شرق ممنوع است !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image