گلوکزامین و کندرویتین

گلوکزامین و کندرویتین : عوارض جانبی ، تداخلات دارویی و شرایط مصرف

مطالب علمی

گلوکزامین و کندرویتین

کندرویتین یک ماده طبیعی است که از زنجیره های قندی تشکیل شده است. اعتقاد بر این است که کندرویتین به بدن در حفظ مایعات و انعطاف پذیری مفاصل کمک می کند.

گلوکزامین یک ماده طبیعی است که اعتقاد بر این است که به رشد و تجدید غضروف کمک می کند (بافت همبند سخت که عمدتاً روی استخوان ها در نزدیکی مفاصل بدن قرار دارد) و آن را برای حرکت و انعطاف پذیری بهتر مفاصل روان نگه می دارد.

متیل سولفونیل متان (MSM) یک شکل طبیعی از گوگرد است که به حمایت از عضلات و تاندون‌ها در بدن کمک می‌کند.

کندرویتین، گلوکزامین و MSM یک داروی ترکیبی است که در طب جایگزین به عنوان یک کمک احتمالاً موثر در درمان استئوآرتریت، آسیب عضلانی ناشی از ورزش و سایر اختلالات التهابی مفصل استفاده شده است.

مشخص نیست که آیا کندرویتین، گلوکزامین و MSM در درمان هر بیماری پزشکی مؤثر هستند یا خیر. استفاده دارویی از این محصول توسط FDA تایید نشده است. این محصول نباید به جای داروهایی که پزشک برای شما تجویز کرده است استفاده شود.

کندرویتین، گلوکزامین و MSM اغلب به عنوان یک مکمل گیاهی فروخته می شود. هیچ استاندارد تولید تنظیم شده ای برای بسیاری از ترکیبات گیاهی وجود ندارد و برخی از مکمل های موجود در بازار به فلزات سمی یا سایر داروها آلوده شده اند. مکمل های گیاهی / بهداشتی باید از یک منبع قابل اعتماد خریداری شوند تا خطر آلودگی به حداقل برسد.

کندرویتین، گلوکزامین، و MSM نیز ممکن است برای اهدافی که در این راهنمای محصول ذکر نشده استفاده شوند.

هشدارها

تمام دستورالعمل های روی برچسب و بسته بندی محصول را دنبال کنید. به هر یک از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود در مورد تمام شرایط پزشکی، آلرژی ها و همه داروهایی که استفاده می کنید بگویید.

قبل از مصرف این دارو

اگر به کندرویتین، گلوکزامین یا متیل سولفونیل متان حساسیت دارید، نباید از این محصول استفاده کنید.

از پزشک، داروساز، گیاه شناس یا سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی بپرسید که آیا استفاده از این محصول برای شما بی خطر است در صورتی که موارد زیر را دارید:

 • دیابت؛
 • خونریزی یا اختلال لخته شدن خون مانند هموفیلی؛
 • آسم یا آلرژی؛
 • کلسترول بالا؛ یا
 • سرطان پروستات؛
 • فشار خون بالا.

مشخص نیست که آیا کندرویتین، گلوکزامین و MSM به جنین آسیب می زند یا خیر. اگر باردار هستید از این محصول بدون توصیه پزشکی استفاده نکنید.

مشخص نیست که آیا کندرویتین، گلوکزامین و MSM به شیر مادر منتقل می شود یا می تواند به نوزاد شیرده آسیب برساند. اگر به نوزادی شیر می دهید از این محصول بدون توصیه پزشکی استفاده نکنید.

هیچ مکمل گیاهی/بهداشتی را بدون توصیه پزشکی به کودک ندهید.

چگونه باید کندرویتین، گلوکزامین و MSM مصرف کنم؟

هنگام بررسی استفاده از مکمل های گیاهی، با پزشک خود مشورت کنید. همچنین می‌توانید با یک پزشک که در استفاده از مکمل‌های گیاهی/سلامتی آموزش دیده است مشورت کنید.

اگر می خواهید از کندرویتین، گلوکزامین و MSM استفاده کنید، آن را طبق دستورالعمل روی بسته یا طبق دستور پزشک، داروساز یا سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی استفاده کنید. از این محصول بیشتر از مقدار توصیه شده روی برچسب استفاده نکنید.

ممکن است چندین هفته طول بکشد تا علائم شما بهبود یابد. اگر وضعیتی که با کندرویتین، گلوکزامین و MSM درمان می کنید پس از چند هفته درمان بهبود نیافت، یا اگر وضعیت شما در حین استفاده از این محصول بدتر شد، با پزشک خود تماس بگیرید.

گلوکزامین ممکن است سطح گلوکز (قند) را در خون شما افزایش دهد. اگر دیابت دارید، ممکن است لازم باشد در حین مصرف این دارو، قند خون خود را بیشتر چک کنید. همچنین ممکن است لازم باشد دوز انسولین خود را تنظیم کنید. اگر نیاز به جراحی دارید، ممکن است لازم باشد مصرف کندرویتین، گلوکزامین و MSM را حداقل 2 هفته زودتر قطع کنید. بدون توصیه پزشک، دوز یا برنامه دارویی خود را تغییر ندهید.

در دمای اتاق به دور از رطوبت، گرما و نور نگهداری شود.

اگر یک نوبت را فراموش کنم چه اتفاقی می افتد؟

دوز فراموش شده را به محض یادآوری مصرف کنید. اگر تقریباً زمان نوبت بعدی برنامه ریزی شده فرا رسیده است، از دوز فراموش شده صرفنظر کنید. برای جبران دوز فراموش شده داروی اضافی مصرف نکنید.

اگر بیش از حد مصرف کنم چه اتفاقی می افتد؟

به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید

هنگام مصرف کندرویتین، گلوکزامین و MSM از چه چیزهایی باید اجتناب کنم؟

هنگام مصرف کندرویتین، گلوکزامین و MSM از مصرف کیتوزان (معمولاً به عنوان یک محصول کاهش وزن به بازار عرضه می شود) خودداری کنید. کیتوزان می تواند جذب کندرویتین را برای بدن شما دشوارتر کند.

کندرویتین، گلوکزامین و عوارض جانبی MSM

در صورت داشتن علائم واکنش آلرژیک، کمک فوری پزشکی دریافت کنید: کهیر؛ دشواری در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو.

عوارض جانبی رایج گلوکوزامین و کندرویتین ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • گاز، نفخ، سوزش سر دل، گرفتگی معده، حالت تهوع؛
 • سردرد، خواب آلودگی؛
 • اسهال، یبوست؛
 • تورم در مچ پا یا پا؛
 • خارش، سوزش پوست؛ یا
 • پلک های پف کرده

این لیست کاملی از عوارض جانبی نیست و ممکن است موارد دیگری نیز رخ دهد. برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.

چه داروهای دیگری بر کندرویتین، گلوکزامین و MSM تأثیر می گذارد؟

اگر از هر یک از داروهای زیر استفاده می کنید، این محصول را بدون توصیه پزشکی مصرف نکنید:

 • رقیق کننده خون – وارفارین (Coumadin, Jantoven)؛ یا
 • داروی سرطان – دوکسوروبیسین، اتوپوزید.

این لیست کامل نیست. سایر داروها ممکن است با کندرویتین، گلوکزامین و MSM تداخل داشته باشند، از جمله داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی. همه تعاملات ممکن در این راهنمای محصول ذکر نشده است.

گلوکزامین و کندرویتین

ترجمه شده توسط سایت دریای شرق از سایت
کپی بدون ذکر نام و لینک سایت دریای شرق ممنوع است !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image