داروی گلیمپراید

داروی گلیمپراید : عوارض جانبی ، تداخلات دارویی و شرایط مصرف

مطالب علمی

داروی گلیمپراید یک داروی خوراکی دیابت است که همراه با رژیم غذایی و ورزش برای بهبود کنترل قند خون در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2 استفاده می شود. گلیمپراید برای درمان دیابت نوع 1 نیست.

گلیمپراید همچنین ممکن است برای اهدافی استفاده شود که در این راهنمای دارویی ذکر نشده است.

هشدارها

اگر مبتلا به کتواسیدوز دیابتی هستید یا به داروهای سولفا حساسیت دارید، نباید از گلیمپراید استفاده کنید.

قبل از مصرف این دارو

اگر به گلیمپراید حساسیت دارید یا اگر موارد زیر را دارید نباید از گلیمپراید استفاده کنید:

 • آلرژی به داروهای سولفا؛ یا
 • کتواسیدوز دیابتی (برای درمان با پزشک خود تماس بگیرید).

اگر تا به حال موارد زیر را داشته اید به پزشک خود بگویید:

 • بیماری قلبی؛
 • بیماری کبد یا کلیه؛ یا
 • کمبود آنزیمی به نام کمبود گلوکز-6-فسفات دهیدروژناز (G6PD).

گلیمپراید ممکن است خطر ابتلا به مشکلات جدی قلبی را افزایش دهد، اما درمان نکردن دیابت می تواند به قلب و سایر اندام ها آسیب برساند. در مورد خطرات و فواید گلیمپراید با پزشک خود صحبت کنید.

اگر باردار هستید یا باردار شده اید دستورالعمل های پزشک خود را در مورد استفاده از این دارو دنبال کنید. کنترل دیابت در دوران بارداری بسیار مهم است و بالا بودن قند خون ممکن است برای مادر و جنین عوارض ایجاد کند. با این حال، ممکن است لازم باشد مصرف گلیمپراید را برای مدت کوتاهی قبل از موعد مقرر قطع کنید.

داروهای مشابه گلیمپراید باعث کاهش شدید قند خون در نوزادانی شده است که مادران آنها نزدیک به زمان زایمان از دارو استفاده کرده اند. اگر در دوران بارداری گلیمپراید مصرف می کنید، مصرف این دارو را حداقل 2 هفته قبل از موعد مقرر قطع کنید.

اگر در حین مصرف گلیمپراید شیر می‌دهید، اگر کودک شما علائم هیپوگلیسمی (خواب‌آلودگی شدید، مشکلات تغذیه، پوست لکه‌دار، آبی لب‌ها، احساس سردی یا لرزش، یا تشنج) را نشان داد، با پزشک خود تماس بگیرید.

مصرف گلیمپراید برای افراد کمتر از 18 سال تایید نشده است.

چگونه باید گلیمپراید مصرف کنم؟

تمام دستورالعمل های روی برچسب نسخه خود را دنبال کنید و همه راهنماهای دارو یا برگه های دستورالعمل را بخوانید. پزشک ممکن است گهگاه دوز مصرفی شما را تغییر دهد. دارو را دقیقا طبق دستور مصرف کنید.

گلیمپراید معمولاً یک بار در روز همراه با صبحانه یا اولین وعده غذایی اصلی در روز مصرف می شود. دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید. گلیمپراید را با یک لیوان پر آب مصرف کنید.

قند خون شما باید مرتباً بررسی شود و ممکن است نیاز به آزمایش خون دیگری در مطب پزشک داشته باشید.

ممکن است قند خون پایین (هیپوگلیسمی) داشته باشید و احساس گرسنگی، سرگیجه، تحریک پذیری، گیجی، اضطراب یا لرزش شدید داشته باشید. برای درمان سریع هیپوگلیسمی، یک منبع قندی سریع الاثر (آبمیوه، آب نبات سفت، کراکر، کشمش یا نوشابه غیر رژیمی) بخورید یا بنوشید.

در صورت داشتن هیپوگلیسمی شدید، پزشک ممکن است کیت تزریق گلوکاگون را تجویز کند. مطمئن شوید که خانواده یا دوستان نزدیک شما می دانند که چگونه این تزریق را در مواقع اضطراری به شما انجام دهند.

سطح قند خون می تواند تحت تأثیر استرس، بیماری، جراحی، ورزش، مصرف الکل یا حذف وعده های غذایی قرار گیرد. قبل از تغییر دوز یا برنامه دارویی خود از پزشک خود سوال کنید.

گلیمپراید تنها بخشی از یک برنامه درمانی است که ممکن است شامل رژیم غذایی، ورزش، کنترل وزن، آزمایش قند خون و مراقبت های پزشکی خاص نیز باشد. دستورالعمل های پزشک خود را بسیار دقیق دنبال کنید.

در دمای اتاقی به دور از گرما و رطوبت، نگهداری شود.

اگر یک نوبت را فراموش کنم چه اتفاقی می افتد؟

در اسرع وقت دارو را مصرف کنید، اما اگر تقریباً زمان نوبت بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را نادیده بگیرید. دو دوز را در یک زمان مصرف نکنید.

اگر بیش از حد مصرف کنم چه اتفاقی می افتد؟

به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید. مصرف بیش از حد گلیمپراید می تواند باعث هیپوگلیسمی تهدید کننده زندگی شود.

علائم هیپوگلیسمی شدید شامل ضعف شدید، گیجی، لرزش، تعریق، ضربان قلب سریع، مشکل در صحبت کردن، حالت تهوع، استفراغ، تنفس سریع، غش و تشنج است.

هنگام مصرف گلیمپراید از چه چیزهایی باید اجتناب کرد؟

از نوشیدن الکل خودداری کنید. قند خون را کاهش می دهد و ممکن است در درمان دیابت شما اختلال ایجاد کند.

از قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا سولاریوم خودداری کنید. گلیمپراید می تواند باعث آفتاب سوختگی شما شود. زمانی که در خارج از منزل هستید لباس محافظ بپوشید و از کرم ضد آفتاب (SPF 30 یا بالاتر) استفاده کنید.

عوارض جانبی داروی گلیمپراید

اگر علائم یک واکنش آلرژیک (کهیر، تنفس دشوار، تورم در صورت یا گلو) یا یک واکنش پوستی شدید (تب، گلودرد، سوزش چشم، درد پوست، بثورات پوستی قرمز یا بنفش همراه با تاول ها را دارید، از کمک فوری پزشکی استفاده کنید.).

گلیمپراید ممکن است عوارض جانبی جدی ایجاد کند. اگر موارد زیر را دارید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • پوست رنگ پریده یا زرد، ادرار تیره رنگ؛
 • سردرگمی، ضعف؛ یا
 • تب.

عوارض جانبی رایج گلیمپراید ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سردرد؛
 • سرگیجه، ضعف؛
 • حالت تهوع؛ یا
 • قند خون پایین.

این لیست کاملی از عوارض جانبی نیست و ممکن است موارد دیگری نیز رخ دهد. برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید

چه داروهای دیگری بر داروی گلیمپراید تأثیر می گذارد؟

وقتی از داروهای دیگر به طور همزمان استفاده می کنید، گلیمپراید ممکن است به خوبی کار نکند. برخی از داروها می‌توانند بر سطوح خونی سایر داروهایی که مصرف می‌کنید تأثیر بگذارند، که ممکن است عوارض جانبی را افزایش دهد یا اثربخشی داروها را کاهش دهد.

اگر کولسولام نیز مصرف می کنید، دوز گلیمپراید خود را حداقل 4 ساعت قبل از مصرف کولسولام مصرف کنید.

سایر داروها ممکن است بر گلیمپراید تأثیر بگذارند، از جمله داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی. در مورد تمام داروهای فعلی خود و هر دارویی که مصرف را شروع کرده یا متوقف می کنید به پزشک خود بگویید.

داروی گلیمپراید

داروی گلیمپراید

ترجمه شده توسط سایت دریای شرق از سایت
کپی بدون ذکر نام و لینک سایت دریای شرق ممنوع است !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image