گاباپنتین چیست؟ : عوارض جانبی ، تداخلات دارویی و شرایط مصرف

مطالب علمی

گاباپنتین چیست؟

گاباپنتین (Neurontin، Gralise، Horizant) دارویی است که برای درمان تشنج های جزئی، درد عصبی ناشی از زونا و سندرم پای بی قرار استفاده می شود. این بر روی پیام رسان های شیمیایی در مغز و اعصاب شما کار می کند. گاباپنتین از گروهی از داروها به نام ضد تشنج است.

مارک های مختلف گاباپنتین قابل تعویض نیستند و برای شرایط مختلف مورد تایید FDA هستند. فقط از مارک و شکلی از گاباپنتین که پزشک تجویز کرده استفاده کنید. هر بار که دوباره پر می کنید داروی خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که فرم صحیح را دریافت کرده اید.

نورونتین (گاباپنتین) برای درمان دردهایی که ممکن است از زونا داشته باشید (درد عصب پس از ترمپتیک) استفاده می شود. همچنین همراه با سایر داروهای تشنج برای تشنج با شروع نسبی در بیماران 3 سال و بالاتر استفاده می شود.

گرالیس (گاباپنتین) فقط برای درد پس از ابتلا به زونا (درد عصب پس از ترپتیک) استفاده می شود. نباید برای هیچ بیماری پزشکی دیگری استفاده شود.

هوریزانت (گاباپنتین اناکاربیل) یک قرص با رهش طولانی است که برای درمان سندرم پای بیقرار و برای درد ناشی از زونا (درد عصبی پس از ترمیم) استفاده می شود.

مارک های ژنریک کپسول های گاباپنتین، USP برای دردهای عصب پس از هرپس و برای درمان تشنج های نسبی در بیماران 3 سال و بالاتر استفاده می شود.

هشدارهای گاباپنتین چیست؟

گاباپنتین می تواند باعث مشکلات تنفسی تهدید کننده زندگی شود، به خصوص اگر قبلاً دچار اختلال تنفسی هستید یا اگر از داروهای دیگری استفاده می کنید که می توانند باعث خواب آلودگی یا کاهش تنفس شما شوند. اگر تنفس بسیار آهسته دارید، به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید.

برخی افراد در حین مصرف گاباپنتین افکار خودکشی یا تغییرات رفتاری دارند. نسبت به تغییرات خلقی یا علائم خود هوشیار باشید. هر گونه علائم جدید یا بدتر شده را به پزشک خود گزارش دهید.

تا زمانی که بدانید گاباپنتین چه تأثیری بر شما خواهد داشت از رانندگی یا فعالیت های خطرناک خودداری کنید. سرگیجه یا خواب آلودگی می تواند باعث افتادن، تصادف یا صدمات شدید شود.

مصرف گاباپنتین را به طور ناگهانی قطع نکنید، حتی اگر احساس خوبی دارید.

نکات قبل از مصرف گاباپنتین چیست؟

اگر به گاباپنتین حساسیت دارید، نباید از آن استفاده کنید.برای اطمینان از اینکه گاباپنتین برای شما بی خطر است، در صورت داشتن موارد زیر به پزشک خود اطلاع دهید:

 • مشکلات تنفسی یا بیماری ریوی، مانند بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)؛
 • بیماری کلیوی (یا اگر تحت دیالیز هستید)؛
 • دیابت؛
 • افسردگی، اختلال خلقی، یا افکار یا اعمال خودکشی؛
 • اعتیاد به مواد مخدر؛
 • تشنج (مگر اینکه گاباپنتین را برای درمان تشنج مصرف کنید)؛
 • بیماری کبد؛
 • بیماری قلبی؛ یا
 • (برای بیماران مبتلا به RLS) اگر روز خواب هستید یا در شیفت شب کار می کنید.

برخی افراد در حین مصرف این دارو افکار خودکشی دارند. کودکانی که گاباپنتین مصرف می کنند ممکن است تغییرات رفتاری داشته باشند. نسبت به تغییرات خلقی یا علائم خود هوشیار باشید. هر گونه علائم جدید یا بدتر شده را به پزشک خود گزارش دهید.

مشخص نیست که آیا این دارو به نوزاد متولد نشده آسیب می رساند یا خیر. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

کنترل تشنج در دوران بارداری بسیار مهم است و تشنج می تواند به مادر و جنین آسیب برساند. بدون نظر پزشک مصرف گاباپنتین را برای تشنج شروع یا قطع نکنید و اگر باردار شدید فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

ممکن است هنگام استفاده از این دارو، شیر دادن با شیر مادر بی خطر نباشد. در مورد هر خطری از پزشک خود سوال کنید.

نحوه ی مصرف گاباپنتین چیست؟

گاباپنتین را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید. تمام دستورالعمل های روی برچسب نسخه خود را دنبال کنید. در مقادیر بیشتر یا کمتر و یا بیشتر از مقدار توصیه شده مصرف نکنید.

اگر پزشک برند، قدرت یا نوع گاباپنتین شما را تغییر دهد، نیازهای دوز شما ممکن است تغییر کند. اگر در مورد نوع جدیدی از گاباپنتین که در داروخانه دریافت می کنید، سؤالی دارید از داروساز خود بپرسید.

هم Gralise و هم Horizont باید با غذا مصرف شوند.

نورونتین را می توان با غذا یا بدون غذا مصرف کرد.

اگر قرص نورونتین را شکستید و فقط نیمی از آن را مصرف کردید، نصف دیگر را در نوبت بعدی مصرف کنید. هر قرصی که شکسته است باید در اسرع وقت یا ظرف چند روز استفاده شود.

کپسول یا قرص را به طور کامل ببلعید و از خرد کردن، جویدن، شکستن یا باز کردن آن خودداری کنید.

داروی مایع را با دقت اندازه گیری کنید. از سرنگ دوز ارائه شده استفاده کنید یا از دستگاه اندازه گیری دوز دارو (نه قاشق آشپزخانه) استفاده کنید.

حتی اگر احساس خوبی دارید، مصرف این دارو را ناگهانی قطع نکنید. توقف ناگهانی ممکن است باعث افزایش تشنج شود. دستورالعمل های پزشک خود را در مورد کاهش دوز خود دنبال کنید.

در مواقع اضطراری، مدارک شناسایی پزشکی را بپوشید یا همراه داشته باشید تا به دیگران اطلاع دهید که تشنج دارید.

این دارو می تواند نتایج غیرعادی با آزمایش های پزشکی خاص ایجاد کند. به هر پزشکی که شما را معالجه می کند بگویید که از گاباپنتین استفاده می کنید.

قرص ها و کپسول ها را در دمای اتاق به دور از نور و رطوبت نگهداری کنید.

داروی مایع را در یخچال نگهداری کنید. یخ نزند.

اگر یک نوبت را فراموش کنم چه اتفاقی می افتد؟

در اسرع وقت دارو را مصرف کنید، اما اگر تقریباً زمان نوبت بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را نادیده بگیرید. دو دوز را در یک زمان مصرف نکنید.

اگر هوریزانت مصرف می کنید: دوز فراموش شده را رها کنید و دوز بعدی خود را در زمان معمول استفاده کنید. از دو دوز هوریزانت در یک زمان استفاده نکنید.

اگر بیش از حد مصرف کنم چه اتفاقی می افتد؟

به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید

از چه چیزی باید اجتناب کرد

تا زمانی که بدانید گاباپنتین چه تأثیری بر شما خواهد داشت از رانندگی یا فعالیت های خطرناک خودداری کنید. واکنش های شما ممکن است مختل شود. سرگیجه یا خواب آلودگی می تواند باعث سقوط، تصادف یا صدمات شدید شود.

2 ساعت قبل از مصرف گاباپنتین از مصرف آنتی اسید خودداری کنید. آنتی اسیدها می توانند جذب گاباپنتین را برای بدن شما سخت تر کنند.

هنگام مصرف گاباپنتین از نوشیدن الکل خودداری کنید.

عوارض جانبی گاباپنتین چیست؟

در صورت داشتن علائم واکنش آلرژیک به گاباپنتین، کمک فوری پزشکی دریافت کنید: کهیر؛ تنفس دشوار؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو.

اگر واکنش دارویی جدی دارید که می تواند بر بسیاری از قسمت های بدن شما تأثیر بگذارد، به دنبال درمان پزشکی باشید. علائم ممکن است عبارتند از: بثورات پوستی، تب، غدد متورم، دردهای عضلانی، ضعف شدید، کبودی غیرمعمول، درد بالای معده، یا زرد شدن پوست یا چشم‌ها.

هرگونه علائم جدید یا بدتر شدن را به پزشک خود گزارش دهید، مانند: تغییرات خلق و خو یا رفتار، اضطراب، حملات پانیک، مشکلات خواب، یا اگر احساس می کنید تکانشی، تحریک پذیر، بی قرار، خصمانه، پرخاشگر، بیش فعال (ذهنی یا فیزیکی)، افسرده هستید. ، یا افکاری در مورد خودکشی یا آسیب رساندن به خود دارید.

گاباپنتین ممکن است عوارض جانبی جدی ایجاد کند. اگر موارد زیر را دارید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • تنفس ضعیف یا کم عمق؛
 • پوست آبی رنگ، لب ها، انگشتان دست و پا؛
 • گیجی، خواب آلودگی شدید یا ضعف؛
 • مشکلات تعادل یا حرکت عضلات؛
 • حرکات غیر ارادی یا غیر ارادی چشم؛ یا
 • افزایش تشنج

گاباپنتین می تواند باعث مشکلات تنفسی تهدید کننده زندگی شود. فردی که از شما مراقبت می کند، اگر تنفس آهسته همراه با مکث های طولانی، لب های آبی رنگ دارید یا به سختی از خواب بیدار می شوید، باید به دنبال مراقبت های فوری پزشکی باشد. مشکلات تنفسی ممکن است در افراد مسن یا در افراد مبتلا به COPD بیشتر باشد.

برخی از عوارض جانبی در کودکانی که گاباپنتین مصرف می کنند بیشتر است. اگر کودکی که این دارو را مصرف می کند هر یک از عوارض جانبی زیر را داشت با پزشک خود تماس بگیرید:

 • تغییر در رفتار؛
 • مشکلات حافظه؛
 • مشکل در تمرکز؛ یا
 • بی قرار، خصمانه یا پرخاشگر عمل می کند.

عوارض جانبی رایج گاباپنتین ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تب، لرز، گلودرد، بدن درد، خستگی غیر معمول؛
 • حرکات تند و سریع؛
 • سردرد؛
 • دوبینی؛
 • تورم پاها
 • لرزش؛
 • مشکل در صحبت کردن؛
 • سرگیجه، خواب آلودگی، خستگی؛
 • مشکلات تعادل یا حرکات چشم؛ یا
 • حالت تهوع، استفراغ

این لیست کاملی از عوارض جانبی نیست و ممکن است موارد دیگری نیز رخ دهد. برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.

چه داروهای دیگری بر گاباپنتین تأثیر می گذارد؟

استفاده از گاباپنتین با سایر داروهایی که باعث خواب آلودگی می شوند یا تنفس شما را کند می کنند می تواند باعث عوارض جانبی خطرناک یا مرگ شود. قبل از استفاده از داروهای شبه افیونی، قرص خواب، داروی سرماخوردگی یا آلرژی، شل کننده عضلانی، یا داروی اضطراب یا تشنج از پزشک خود سوال کنید.

سایر داروها ممکن است با گاباپنتین تداخل داشته باشند، از جمله داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی. در مورد تمام داروهای فعلی خود و هر دارویی که مصرف را شروع کرده یا متوقف می کنید به پزشک خود بگویید.

گاباپنتین چیست؟

گاباپنتین چیست؟

ترجمه شده توسط سایت دریای شرق از سایت
کپی بدون ذکر نام و لینک سایت دریای شرق ممنوع است !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image