مکمل روغن ماهی : فواید ، تداخلات دارویی و شرایط مصرف

مطالب علمی

مکمل روغن ماهی

کپسول های روغن ماهی حاوی اسیدهای چرب غیراشباع امگا 3 هستند. اسیدهای چرب اشباع نشده امگا 3 در روغن‌های انواع خاصی از ماهی، سبزیجات و سایر منابع گیاهی یافت می‌شوند. این اسیدهای چرب توسط بدن ساخته نمی شوند و باید در رژیم غذایی مصرف شوند. اسیدهای چرب غیراشباع امگا 3 با کاهش تولید تری گلیسیرید در بدن عمل می کنند. سطوح بالای تری گلیسیرید می تواند منجر به بیماری عروق کرونر، بیماری قلبی و سکته شود.

روغن ماهی همراه با رژیم غذایی و ورزش برای کمک به کاهش سطح تری گلیسیرید در خون استفاده می شود.
روغن ماهی همچنین ممکن است برای اهدافی که در این راهنمای دارویی ذکر نشده استفاده شود.

هشدارهای مکمل روغن ماهی

روغن ماهی را دقیقاً طبق دستورالعمل روی برچسب یا طبق تجویز پزشک مصرف کنید. آن را در مقادیر بیشتر از مقدار توصیه شده مصرف نکنید.

کپسول روغن ماهی را به طور کامل قورت دهید. کپسول را سوراخ یا باز نکنید.

روغن ماهی تنها بخشی از یک برنامه درمانی کامل است که شامل رژیم غذایی، ورزش و کنترل وزن نیز می شود. رژیم غذایی، داروها و برنامه های ورزشی خود را بسیار دقیق دنبال کنید.

ممکن است داروهای دیگری نیز وجود داشته باشند که می توانند با روغن ماهی تداخل داشته باشند. به دکتر خود در مورد داروهایی که مصرف می کنی بگویید . این شامل داروهای تجویزی، بدون نسخه، ویتامین و محصولات گیاهی است. بدون اطلاع پزشک خود داروی جدیدی را شروع نکنید.

اگر فکر می کنید داروی زیادی مصرف کرده اید، یا اگر هر یک از این علائم واکنش آلرژیک را دارید، استفاده از روغن ماهی را متوقف کنید و از کمک پزشکی اورژانسی استفاده کنید: کهیر. مشکل در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو.

عوارض جانبی کمتر جدی احتمال بیشتری دارد و ممکن است اصلاً نداشته باشید. در مورد هر گونه عارضه جانبی که غیرعادی به نظر می رسد یا به خصوص آزاردهنده است، با پزشک خود صحبت کنید.

قبل از مصرف این دارو

اگر به ماهی یا سویا حساسیت دارید از روغن ماهی استفاده نکنید.

در صورت داشتن موارد زیر از پزشک یا داروساز در مورد استفاده از این دارو بپرسید:

 • دیابت؛
 • بیماری کبد؛
 • اختلال پانکراس؛
 • تیروئید کم کار؛
 • اگر بیش از 2 نوشیدنی الکلی در روز می نوشید.

FDA حاملگی دسته C. مشخص نیست که آیا روغن ماهی به جنین آسیب می رساند یا خیر. در صورت استفاده از روغن ماهی، اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید به پزشک خود اطلاع دهید. مشخص نیست که آیا اسیدهای چرب غیراشباع امگا 3 به شیر مادر منتقل می شود یا این که می تواند به نوزاد شیرخوار آسیب برساند. اگر به نوزاد خود شیر می دهید بدون اطلاع پزشک از روغن ماهی استفاده نکنید. این دارو را به افراد زیر 18 سال ندهید.

چگونه باید مکمل روغن ماهی مصرف کنم؟

روغن ماهی را دقیقاً طبق دستورالعمل روی برچسب یا طبق تجویز پزشک استفاده کنید. در مقادیر بزرگتر یا کمتر یا بیشتر از مقدار توصیه شده استفاده نکنید.

کپسول روغن ماهی را به طور کامل قورت دهید. کپسول را سوراخ یا باز نکنید. روغن ماهی اگر آن را با غذا مصرف کنید بهترین کار را دارد.

برای اطمینان از اینکه این دارو به وضعیت شما کمک می کند، ممکن است لازم باشد خون شما اغلب آزمایش شود. به طور منظم به پزشک خود مراجعه کنید.

روغن ماهی تنها بخشی از یک برنامه درمانی کامل است که شامل رژیم غذایی، ورزش و کنترل وزن نیز می شود. رژیم غذایی، داروها و برنامه های ورزشی خود را بسیار دقیق دنبال کنید.

روغن ماهی را در دمای اتاق به دور از رطوبت و گرما نگهداری کنید. یخ نزند.

اگر یک نوبت را فراموش کنم چه اتفاقی می افتد؟

دوز فراموش شده را به محض یادآوری مصرف کنید. اگر تقریباً زمان نوبت بعدی برنامه ریزی شده فرا رسیده است، نوبت فراموش شده را نادیده بگیرید. برای جبران دوز فراموش شده داروی اضافی مصرف نکنید.

اگر بیش از حد مصرف کنم چه اتفاقی می افتد؟

به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید

از چه چیزی باید اجتناب کنم؟

از خوردن غذاهای پرچرب یا کلسترول خودداری کنید. اگر رژیم غذایی توصیه شده توسط پزشک را رعایت نکنید، روغن ماهی در کاهش تری گلیسیرید شما موثر نخواهد بود.

از نوشیدن الکل خودداری کنید. این می تواند تری گلیسیرید را افزایش دهد و ممکن است وضعیت شما را بدتر کند.

عوارض جانبی روغن ماهی

اگر هر یک از این علائم واکنش آلرژیک به روغن ماهی را دارید، کمک فوری پزشکی دریافت کنید: کهیر. مشکل در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو. در صورت داشتن هر یک از این عوارض جانبی جدی، مصرف روغن ماهی را متوقف کنید و فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • تب، لرز، بدن درد، علائم آنفولانزا؛
 • درد قفسه سینه؛ یا
 • ضربان قلب ناهموار

عوارض جانبی کمتر جدی روغن ماهی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • کمر درد؛
 • طعم غیرمعمول یا ناخوشایند در دهان شما؛
 • ناراحتی معده، آروغ زدن؛ یا
 • بثورات پوستی خفیف

این لیست کاملی از عوارض جانبی نیست و ممکن است موارد دیگری نیز رخ دهد. برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.

چه داروهای دیگری بر روی روغن ماهی تاثیر می گذارد؟

در مورد سایر داروهایی که استفاده می کنید به پزشک خود بگویید، به خصوص:

 • استروژن (قرص های ضد بارداری یا جایگزینی هورمون)؛
 • رقیق کننده خون مانند وارفارین (Coumadin، Jantoven)؛
 • یک بتا بلوکر مانند آتنولول (Tenormin، Tenoretic)، کارودیلول (Coreg)، labetalol (Normodyne، Trandate)، متوپرولول (Dutoprol، Lopressor، Toprol)، نادولول (Corgard)، پروپرانولول (Inderal، InnoPran)، سوتالول (Betapace) ، و دیگر؛ یا
 • یک دیورتیک (قرص آب) مانند کلروتیازید (دیوریل)، هیدروکلروتیازید (HydroDIURIL، Microzide)، کلرتالیدون (Hygroton، Thaliton)، اینداپامید (Lozol)، متولازون (Mykrox، Zaroxolyn) و غیره.

این فهرست کامل نیست و سایر داروها ممکن است با روغن ماهی تداخل داشته باشند. به دکتر خود در مورد داروهایی که مصرف می کنی بگویید . این شامل داروهای تجویزی، بدون نسخه، ویتامین و محصولات گیاهی است. بدون اطلاع پزشک خود داروی جدیدی را شروع نکنید.

مکمل روغن ماهی

ترجمه شده توسط سایت دریای شرق از سایت
کپی بدون ذکر نام و لینک سایت دریای شرق ممنوع است !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image