اریترومایسین چیست ؟ : عوارض و کاربرد + نحوه ی مصرف دارو

مطالب علمی

اریترومایسین چیست

اریترومایسین متعلق به گروهی از داروها به نام آنتی بیوتیک های ماکرولید است. آنتی‌بیوتیک‌های ماکرولید با کاهش تولید پروتئین‌های مهم مورد نیاز باکتری‌ها برای زنده ماندن، رشد باکتری‌های حساس را کاهش می‌دهند یا گاهی آن‌ها را از بین می‌برند.

اریترومایسین برای درمان یا پیشگیری از انواع مختلف عفونت های ناشی از باکتری استفاده می شود.

اریترومایسین همچنین ممکن است برای اهدافی استفاده شود که در این راهنمای دارویی ذکر نشده است.

هشدارهای اریترومایسین چیست

برخی از داروها هنگام استفاده با اریترومایسین می توانند اثرات ناخواسته یا خطرناکی ایجاد کنند. در صورت استفاده از سیزاپراید، پیموزاید، ارگوتامین یا دی هیدروارگوتامین، پزشک ممکن است نیاز به تغییر برنامه درمانی شما داشته باشد.

قبل از مصرف اریترومایسین، اگر بیماری کبدی، میاستنی گراویس، اختلال ریتم قلب، سابقه سندرم QT طولانی یا سطوح پایین پتاسیم یا منیزیم در خون خود دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو را برای تمام مدت زمان تجویز شده مصرف کنید. علائم شما ممکن است قبل از رفع کامل عفونت بهبود یابد. نادیده گرفتن دوزها همچنین ممکن است خطر ابتلا به عفونت های بیشتر را که به آنتی بیوتیک ها مقاوم هستند افزایش دهد. اریترومایسین عفونت ویروسی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا را درمان نمی کند.

داروهای آنتی بیوتیکی می توانند باعث اسهال شوند که ممکن است نشانه عفونت جدید باشد. اگر اسهال آبکی یا خونی دارید، مصرف اریترومایسین را قطع کرده و با پزشک خود تماس بگیرید. از داروی ضد اسهال استفاده نکنید مگر اینکه پزشک به شما بگوید.

قبل از مصرف این دارو

اگر به اریترومایسین حساسیت دارید، نباید از آن استفاده کنید.

برخی از داروها هنگام استفاده با اریترومایسین می توانند اثرات ناخواسته یا خطرناکی ایجاد کنند. اگر از موارد زیر نیز استفاده کنید، پزشک ممکن است برنامه درمانی شما را تغییر دهد:

 • لوواستاتین، سیمواستاتین؛
 • سیزاپراید;
 • پیموزاید یا
 • ارگوتامین یا دی هیدروارگوتامین

اگر تا به حال داشته اید به پزشک خود بگویید:

 • بیماری کبد یا کلیه؛
 • میاستنی گراویس
 • اختلال ریتم قلب (به خصوص اگر برای درمان آن دارو مصرف می کنید)؛
 • سندرم QT طولانی (در شما یا یکی از اعضای خانواده)؛ یا
 • عدم تعادل الکترولیت (مانند سطوح پایین پتاسیم یا منیزیم در خون شما).

مشخص نیست که آیا اریترومایسین به جنین آسیب می رساند یا خیر. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

ممکن است هنگام استفاده از این دارو، شیر دادن با شیر مادر بی خطر نباشد. در مورد هر خطری از پزشک خود سوال کنید.

نحوه ی مصرف اریترومایسین چیست ؟

اریترومایسین را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید. تمام دستورالعمل های روی برچسب نسخه خود را دنبال کنید و همه راهنماهای دارو یا برگه های دستورالعمل را بخوانید. پزشک ممکن است گهگاه دوز مصرفی شما را تغییر دهد. دارو را دقیقا طبق دستور مصرف کنید.

اریترومایسین خوراکی از طریق دهان مصرف می شود.

برای عفونت شدید، اریترومایسین به صورت تزریق در ورید تزریق می شود. یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی اولین دوز شما را می دهد و ممکن است نحوه استفاده صحیح از دارو را به تنهایی به شما آموزش دهد.

دستورالعمل های مصرف ارائه شده همراه با دارو را بخوانید و به دقت دنبال کنید. اگر تمام دستورالعمل‌های استفاده صحیح را نمی‌دانید، از اریترومایسین استفاده نکنید. اگر سوالی دارید از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

تزریق را فقط زمانی آماده کنید که آماده انجام آن هستید. اگر دارو کدر به نظر می رسد، رنگ آن تغییر کرده یا ذرات در آن وجود دارد، از آن استفاده نکنید. برای دریافت داروی جدید با داروساز خود تماس بگیرید.

ممکن است لازم باشد قبل از اندازه گیری دوز داروی مایع را تکان دهید. از سرنگ دوز ارائه شده استفاده کنید یا از دستگاه اندازه گیری دوز دارو (نه قاشق آشپزخانه) استفاده کنید.

قبل از قورت دادن قرص جویدنی باید آن را بجوید.

از خرد کردن، جویدن یا شکستن کپسول یا قرص تاخیری خودداری کنید. آن را کامل قورت دهید.

از این دارو برای تمام مدت زمان تجویز شده استفاده کنید، حتی اگر علائم شما به سرعت بهبود یابد. نادیده گرفتن دوزها می تواند خطر ابتلا به عفونت مقاوم به دارو را افزایش دهد. اریترومایسین عفونت ویروسی مانند آنفولانزا یا سرماخوردگی را درمان نمی کند.

این دارو می تواند بر نتایج برخی از آزمایشات پزشکی تأثیر بگذارد. به هر پزشکی که شما را درمان می کند، بگویید که از اریترومایسین استفاده می کنید.

در دمای اتاق به دور از رطوبت، گرما و نور نگهداری شود.

اگر یک نوبت را فراموش کنم چه اتفاقی می افتد؟

در اسرع وقت از دارو استفاده کنید، اما اگر تقریباً زمان نوبت بعدی فرا رسیده است، از دوز فراموش شده صرفنظر کنید. از دو دوز در یک زمان استفاده نکنید.

اگر بیش از حد مصرف کنم چه اتفاقی می افتد؟

به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید

هنگام استفاده از اریترومایسین از چه چیزهایی باید اجتناب کرد؟

داروهای آنتی بیوتیکی می توانند باعث اسهال شوند که ممکن است نشانه عفونت جدید باشد. اگر اسهال آبکی یا خونی دارید، قبل از استفاده از داروی ضد اسهال با پزشک خود تماس بگیرید.

اریترومایسین چیست

عوارض جانبی اریترومایسین چیست ؟

اگر علائم واکنش آلرژیک به اریترومایسین (کهیر، تنفس دشوار، تورم در صورت یا گلو) یا واکنش شدید پوستی (تب، گلودرد، سوزش چشم، درد پوست، بثورات پوستی قرمز یا بنفش همراه با علائمی از واکنش آلرژیک به اریترومایسین) دارید، کمک فوری پزشکی کنید. ایجاد تاول و لایه برداری).

اگر موارد زیر را دارید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • درد شدید معده، اسهال آبکی یا خونی (حتی اگر ماه ها پس از آخرین دوز شما رخ دهد)؛
 • سردرد همراه با درد قفسه سینه و سرگیجه شدید، غش، ضربان قلب تند یا تند.
 • تشنج؛
 • مشکلات شنوایی (نادر)؛
 • پانکراتیت – درد شدید در قسمت بالای معده که به پشت شما گسترش می یابد، حالت تهوع و استفراغ. یا
 • مشکلات کبدی – از دست دادن اشتها، درد معده (سمت راست بالا)، خستگی، کبودی یا خونریزی آسان، ادرار تیره، مدفوع خاک رس، یرقان (زرد شدن پوست یا چشم).

عوارض جانبی جدی ممکن است در افراد مسن تر، از جمله کاهش شنوایی، یا ضربان قلب سریع تهدید کننده زندگی، بیشتر باشد.

اگر نوزادی که از این دارو استفاده می کند استفراغ می کند یا در هنگام شیر دادن تحریک می شود، با پزشک خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی رایج اریترومایسین ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد شدید معده، اسهال آبکی یا خونی (حتی اگر ماه ها پس از آخرین دوز شما رخ دهد)؛
 • مشکلات کبدی؛ یا
 • تست های غیر طبیعی عملکرد کبد

این لیست کاملی از عوارض جانبی نیست و ممکن است موارد دیگری نیز رخ دهد. برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.

چه داروهای دیگری بر اریترومایسین تأثیر می گذارد؟

گاهی اوقات استفاده همزمان از برخی داروها بی خطر نیست. برخی از داروها می‌توانند بر سطوح خونی سایر داروهایی که مصرف می‌کنید تأثیر بگذارند، که ممکن است عوارض جانبی را افزایش دهد یا اثربخشی داروها را کاهش دهد.

بسیاری از داروها می توانند با اریترومایسین تداخل داشته باشند و برخی از داروها نباید همزمان استفاده شوند. در مورد تمام داروهای فعلی خود و هر دارویی که مصرف را شروع کرده یا متوقف می کنید به پزشک خود بگویید. این شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی است. همه تعاملات ممکن در اینجا فهرست نشده اند.

اریترومایسین چیست

ترجمه شده توسط سایت دریای شرق از سایت
کپی بدون ذکر نام و لینک سایت دریای شرق ممنوع است !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image