داروی داکسی سایکلین : عوارض و کاربرد + شرایط استفاده

مطالب علمی

داروی داکسی سایکلین

داکسی سایکلین برای درمان بسیاری از عفونت‌های باکتریایی مختلف مانند آکنه، عفونت‌های دستگاه ادراری، عفونت‌های روده، عفونت‌های تنفسی، عفونت‌های چشم، سوزاک، کلامیدیا، سیفلیس، پریودنتیت (بیماری لثه) و غیره استفاده می‌شود. با توقف رشد باکتری ها در درمان عفونت های باکتریایی عمل می کند و همچنین تصور می شود که در صورت استفاده برای سایر شرایط، یک اثر ضد التهابی دارد. داکسی سایکلین یک آنتی بیوتیک تتراسایکلین است.

برخی از اشکال داکسی سایکلین برای پیشگیری از مالاریا، درمان سیاه زخم یا درمان عفونت های ناشی از کنه، کنه یا شپش استفاده می شود.

هشدارهای داروی داکسی سایکلین

اگر به هر آنتی بیوتیک تتراسایکلین حساسیت دارید، نباید داکسی سایکلین مصرف کنید.

کودکان کمتر از 8 سال باید از داکسی سایکلین فقط در موارد شدید یا تهدید کننده زندگی استفاده کنند. این دارو می تواند باعث زردی یا خاکستری شدن دائمی دندان ها در کودکان شود.

استفاده از داکسی سایکلین در دوران بارداری می تواند به جنین آسیب برساند یا باعث تغییر رنگ دائمی دندان در مراحل بعدی زندگی کودک شود.

قبل از مصرف این دارو

اگر به داکسی‌سایکلین یا سایر آنتی‌بیوتیک‌های تتراسایکلین مانند دمکلوسایکلین، مینوسیکلین، تتراسایکلین یا تیژسیکلین حساسیت دارید، نباید از این دارو استفاده کنید.

برای اطمینان از اینکه داکسی سایکلین برای شما بی خطر است، اگر تا به حال داشته اید به پزشک خود اطلاع دهید:

 • بیماری کبد؛
 • بیماری کلیوی؛
 • آسم یا آلرژی به سولفیت؛
 • افزایش فشار داخل جمجمه شما؛ یا
 • اگر ایزوترتینوئین، داروی تشنج یا رقیق‌کننده‌های خون مانند وارفارین (کومادین) را نیز مصرف می‌کنید.

اگر از داکسی سایکلین برای درمان کلامیدیا استفاده می کنید، ممکن است پزشک شما را آزمایش کند تا مطمئن شود که به سوزاک، یکی دیگر از بیماری های مقاربتی نیز مبتلا نیستید.

مصرف این دارو در دوران بارداری ممکن است بر رشد دندان و استخوان در جنین تأثیر بگذارد. مصرف داکسی سایکلین در نیمه آخر بارداری می تواند باعث تغییر رنگ دائمی دندان در مراحل بعدی زندگی کودک شود. اگر باردار هستید یا در حین استفاده از این دارو باردار شده اید به پزشک خود اطلاع دهید.

داکسی سایکلین می تواند اثربخشی قرص های ضد بارداری را کاهش دهد. از پزشک خود در مورد استفاده از کنترل بارداری غیر هورمونی (کاندوم، دیافراگم همراه با اسپرم کش) برای جلوگیری از بارداری سوال کنید.

داکسی سایکلین می تواند وارد شیر مادر شود و ممکن است بر رشد استخوان و دندان در یک نوزاد شیرخوار تأثیر بگذارد. میزان جذب مشخص نیست. در طول مصرف این دارو از شیر دادن خودداری کنید.

کودکان نباید از این دارو استفاده کنند. داکسی سایکلین می تواند باعث زردی یا خاکستری شدن دائمی دندان ها در کودکان زیر 8 سال شود.

کودکان باید از داکسی سایکلین فقط در موارد شدید یا تهدید کننده زندگی مانند سیاه زخم یا تب خالدار کوه راکی استفاده کنند. مزیت درمان یک بیماری جدی ممکن است از هر خطری برای رشد دندان کودک بیشتر باشد.

چگونه باید داروی داکسی سایکلین مصرف کنم؟

داکسی سایکلین را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید. تمام دستورالعمل های روی برچسب نسخه خود را دنبال کنید. این دارو را در مقادیر بیشتر یا کمتر و یا بیشتر از مقدار توصیه شده مصرف نکنید.

داکسی سایکلین را با یک لیوان پر آب مصرف کنید. در حین مصرف این دارو مایعات فراوان بنوشید.

اگر دارو باعث ناراحتی معده شما شود، بیشتر مارک های داکسی سیلین ممکن است همراه با غذا یا شیر مصرف شوند. مارک های مختلف داکسی سایکلین ممکن است دستورالعمل های متفاوتی در مورد مصرف آنها با یا بدون غذا داشته باشند.

اوراسه را با معده خالی، حداقل 1 ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از غذا مصرف کنید.

می توانید یک کپسول معمولی را باز کنید یا یک قرص معمولی را بشکنید و دارو را در یک قاشق سس سیب بپاشید تا بلع آن راحت تر شود. بلافاصله بدون جویدن قورت دهید. مخلوط را برای استفاده بعدی ذخیره نکنید. بلافاصله یک لیوان پر (8 اونس) آب خنک بنوشید.

کپسول یا قرص تاخیری رهش را خرد نکنید، نشکنید یا باز نکنید. قرص را کامل قورت دهید.

ممکن است لازم باشد یک قرص داکسی سایکلین را برای دریافت دوز صحیح تقسیم کنید. دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید.

داروی مایع را با سرنگ دوز ارائه شده یا با قاشق یا فنجان مخصوص اندازه گیری دوز اندازه گیری کنید. اگر دستگاه اندازه گیری دوز ندارید، از داروساز خود بخواهید که یک دستگاه اندازه گیری کند.

اگر برای پیشگیری از مالاریا داکسی سایکلین مصرف می کنید: 1 یا 2 روز قبل از ورود به منطقه ای که مالاریا شایع است، مصرف دارو را شروع کنید. مصرف دارو را هر روز در طول اقامت خود و حداقل تا 4 هفته پس از خروج از منطقه ادامه دهید. برای جلوگیری از نیش پشه که می تواند باعث مالاریا شود، از لباس های محافظ، دافع حشرات و پشه بند در اطراف تخت خود استفاده کنید.

داکسی سایکلین معمولاً تنها در صورتی تزریق می شود که نتوانید دارو را از طریق خوراکی مصرف کنید. یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی این تزریق را به صورت تزریق در ورید به شما می دهد.

از این دارو برای تمام مدت زمان تجویز شده استفاده کنید. علائم شما ممکن است قبل از رفع کامل عفونت بهبود یابد. نادیده گرفتن دوزها همچنین ممکن است خطر ابتلا به عفونت های بیشتر را که به آنتی بیوتیک ها مقاوم هستند افزایش دهد. داکسی سایکلین عفونت ویروسی مانند آنفولانزا یا سرماخوردگی را درمان نمی کند.

اگر نیاز به جراحی دارید، از قبل به جراح بگویید که از داکسی سایکلین استفاده می کنید.

در دمای اتاق به دور از رطوبت، گرما و نور نگهداری شود.

پس از پایان تاریخ انقضای روی برچسب، داروی استفاده نشده را دور بیندازید. استفاده از داکسی سایکلین تاریخ مصرف گذشته می تواند به کلیه های شما آسیب برساند.

داروی داکسی سایکلین

اگر یک نوبت را فراموش کنم چه اتفاقی می افتد؟

دوز فراموش شده را به محض یادآوری مصرف کنید. اگر تقریباً زمان نوبت بعدی برنامه ریزی شده فرا رسیده است، نوبت فراموش شده را نادیده بگیرید. برای جبران دوز فراموش شده داروی اضافی مصرف نکنید.

اگر بیش از حد مصرف کنم چه اتفاقی می افتد؟

به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید

از چه چیزی باید اجتناب کرد

از مصرف مکمل های آهن، مولتی ویتامین ها، مکمل های کلسیم، آنتی اسیدها یا ملین ها در 2 ساعت قبل یا بعد از مصرف داکسی سایکلین خودداری کنید.

ازمصرف هر گونه آنتی بیوتیک دیگر با داکسی سایکلین خودداری کنید، مگر اینکه پزشک به شما گفته باشد.

از قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا سولاریوم خودداری کنید. داکسی سایکلین می تواند باعث آفتاب سوختگی شما شود. زمانی که در خارج از منزل هستید لباس محافظ بپوشید و از کرم ضد آفتاب (SPF 30 یا بالاتر) استفاده کنید.

داروهای آنتی بیوتیکی می توانند باعث اسهال شوند که ممکن است نشانه عفونت جدید باشد. اگر اسهال آبکی یا خونی دارید با پزشک خود تماس بگیرید. از داروی ضد اسهال استفاده نکنید مگر اینکه پزشک به شما بگوید.

عوارض جانبی داکسی سایکلین

در صورت داشتن علائم واکنش آلرژیک به داکسی سایکلین: (کهیر، تنفس دشوار، تورم در صورت یا گلو) یا واکنش شدید پوستی (تب، گلودرد، سوزش در چشم، درد پوست، قرمزی یا گلو) از کمک فوری پزشکی استفاده کنید. بثورات پوستی بنفش که گسترش می یابد و باعث ایجاد تاول و لایه برداری می شود).

اگر واکنش دارویی جدی دارید که می تواند بر بسیاری از قسمت های بدن شما تأثیر بگذارد، به دنبال درمان پزشکی باشید. علائم ممکن است عبارتند از: بثورات پوستی، تب، غدد متورم، علائم شبیه آنفولانزا، دردهای عضلانی، ضعف شدید، کبودی غیرمعمول، یا زرد شدن پوست یا چشم‌ها. این واکنش ممکن است چند هفته پس از شروع استفاده از داکسی سایکلین رخ دهد.

داکسی سایکلین ممکن است عوارض جانبی جدی ایجاد کند. اگر موارد زیر را دارید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • درد شدید معده، اسهال آبکی یا خونی؛
 • تحریک گلو، مشکل در بلع؛
 • درد قفسه سینه، ریتم نامنظم قلب، احساس تنگی نفس؛
 • ادرار کم یا بدون ادرار؛
 • تعداد کم گلبول های سفید خون – تب، لرز، غدد متورم، بدن درد، ضعف، رنگ پریدگی پوست، کبودی یا خونریزی آسان؛
 • سردرد شدید، زنگ زدن در گوش، سرگیجه، حالت تهوع، مشکلات بینایی، درد پشت چشم.
 • از دست دادن اشتها، درد بالای معده (که ممکن است به پشت شما سرایت کند)، خستگی، حالت تهوع یا استفراغ، ضربان قلب سریع، ادرار تیره، یرقان (زردی پوست یا چشم).

عوارض جانبی رایج داکسی سایکلین ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تهوع و استفراغ؛
 • ناراحتی معده؛
 • از دست دادن اشتها؛
 • اسهال خفیف؛
 • بثورات پوستی یا خارش؛
 • رنگ پوست تیره؛
 • خارش یا ترشح واژن

این لیست کاملی از عوارض جانبی نیست و ممکن است موارد دیگری نیز رخ دهد. برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.

چه داروهای دیگری بر داکسی سایکلین تأثیر می گذارد؟

گاهی اوقات استفاده همزمان از برخی داروها بی خطر نیست. برخی از داروها می‌توانند بر سطوح خونی سایر داروهایی که مصرف می‌کنید تأثیر بگذارند، که ممکن است عوارض جانبی را افزایش دهد یا اثربخشی داروها را کاهش دهد.

سایر داروها ممکن است با داکسی سایکلین تداخل داشته باشند، از جمله داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی. به هر یک از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود در مورد تمام داروهایی که اکنون استفاده می کنید و هر دارویی که شروع به استفاده از آن می کنید یا متوقف می کنید، بگویید.

داروی داکسی سایکلین

ترجمه شده توسط سایت دریای شرق از سایت
کپی بدون ذکر نام و لینک سایت دریای شرق ممنوع است !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image