دکستروآمفتامین چیست ؟ : روش مصرف + کاربرد و عوارض

مطالب علمی

دکستروآمفتامین چیست

دکستروآمفتامین یک محرک سیستم عصبی مرکزی است. این بر مواد شیمیایی موجود در مغز و اعصاب که به بیش فعالی و کنترل تکانه کمک می کنند تأثیر می گذارد.

دکستروآمفتامین برای درمان نارکولپسی و اختلال کم توجهی بیش فعالی (ADHD) استفاده می شود.

دکستروآمفتامین همچنین ممکن است برای اهدافی استفاده شود که در این راهنمای دارویی ذکر نشده است.

هشدارهای دکستروآمفتامین چیست

اگر مبتلا به گلوکوم، پرکاری تیروئید، بی قراری شدید، فشار خون متوسط تا شدید، بیماری قلبی یا بیماری عروق کرونر، یا سابقه اعتیاد به مواد مخدر یا الکل هستید، نباید از دکستروآمفتامین استفاده کنید.

دکستروآمفتامین ممکن است ایجاد عادت کند و این دارو یک داروی سوء مصرف است. اگر با سوء مصرف مواد مخدر یا الکل مشکل داشتید به پزشک خود اطلاع دهید.

محرک ها باعث سکته مغزی، حمله قلبی و مرگ ناگهانی در افراد مبتلا به فشار خون بالا، بیماری قلبی یا نقص قلبی شده اند.

اگر در 14 روز گذشته از مهارکننده های MAO مانند ایزوکاربوکسازید، لینزولید، تزریق متیلن بلو، فنلزین، رازاگیلین، سلژیلین یا ترانیل سیپرومین در 14 روز گذشته استفاده کرده اید، از دکستروآمفتامین استفاده نکنید.

دکستروآمفتامین ممکن است باعث روان پریشی جدید یا بدتر شود (افکار یا رفتار غیرمعمول)، به خصوص اگر سابقه افسردگی، بیماری روانی یا اختلال دوقطبی دارید.

ممکن است مشکلات گردش خون داشته باشید که می تواند باعث بی حسی، درد یا تغییر رنگ در انگشتان دست یا پا شود.

در صورت داشتن علائم زیر فوراً با پزشک خود تماس بگیرید: علائم مشکلات قلبی – درد قفسه سینه، احساس سبکی سر یا تنگی نفس. علائم روان پریشی – پارانویا، پرخاشگری، مشکلات رفتاری جدید، دیدن یا شنیدن چیزهایی که واقعی نیستند. علائم مشکلات گردش خون – زخم های غیر قابل توضیح در انگشتان دست یا پا.

نکات قبل از مصرف دکستروآمفتامین چیست ؟

اگر به هر داروی محرک حساسیت دارید یا اگر دارید، نباید از دکستروآمفتامین استفاده کنید:

 • فشار خون بالا متوسط تا شدید؛
 • بیماری قلبی یا بیماری عروق کرونر (شریان های سخت شده)؛
 • تیروئید پرکار؛
 • گلوکوم؛
 • اضطراب شدید، تنش یا بی قراری (داروی محرک می تواند این علائم را بدتر کند). یا
 • سابقه اعتیاد به مواد مخدر یا الکل

اگر در 14 روز گذشته از مهارکننده های MAO استفاده کرده اید، از دکستروآمفتامین استفاده نکنید. ممکن است یک تداخل دارویی خطرناک رخ دهد. مهارکننده‌های MAO شامل ایزوکاربوکسازید، لینزولید، تزریقی متیلن بلو، فنلزین، رازاگیلین، سلژیلین، ترانیل سیپرومین و غیره هستند.

برخی از داروها می توانند با دکستروآمفتامین تداخل داشته باشند و باعث بیماری جدی به نام سندرم سروتونین شوند. مطمئن شوید که پزشکتان می‌داند که از داروهای مخدر، فرآورده‌های گیاهی یا دارویی برای افسردگی، بیماری‌های روانی، بیماری پارکینسون، سردردهای میگرنی، عفونت‌های جدی یا پیشگیری از تهوع و استفراغ نیز استفاده می‌کنید. قبل از ایجاد هرگونه تغییر در نحوه و زمان مصرف داروهای خود از پزشک خود سوال کنید.

محرک ها باعث سکته مغزی، حمله قلبی و مرگ ناگهانی در افراد خاصی شده اند. اگر دارید به پزشک خود بگویید:

 • مشکلات قلبی یا نقص مادرزادی قلب؛
 • فشار خون بالا؛ یا
 • سابقه خانوادگی بیماری قلبی یا مرگ ناگهانی.

برای اطمینان از بی خطر بودن این دارو برای شما، اگر شما یا هرکسی از خانواده تان تا به حال به این موارد مبتلا بوده اید، به پزشک خود اطلاع دهید:

 • افسردگی، بیماری روانی، اختلال دوقطبی، روان پریشی، یا افکار یا اعمال خودکشی؛
 • تیک های حرکتی (انقباضات عضلانی) یا سندرم تورت.
 • تشنج یا صرع؛
 • آزمایش امواج مغزی غیر طبیعی (EEG)؛ یا
 • مشکلات گردش خون در دست ها یا پاها.

مصرف دکستروآمفتامین در دوران بارداری می تواند باعث تولد زودرس، وزن کم هنگام تولد یا علائم ترک در نوزاد تازه متولد شده شود. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

دکستروآمفتامین می تواند وارد شیر مادر شود و ممکن است به نوزاد شیرده آسیب برساند. در حین استفاده از این دارو نباید شیر دهید.

دکستروآمفتامین برای استفاده افراد کمتر از 3 سال تایید نشده است. کپسول های طولانی رهش دکستروآمفتامین برای کودکان کمتر از 6 سال استفاده نمی شود.

نحوه ی مصرف دکستروآمفتامین چیست ؟

تمام دستورالعمل های روی برچسب نسخه خود را دنبال کنید. پزشک ممکن است گهگاه دوز مصرفی شما را تغییر دهد. از مصرف دکستروآمفتامین در مقادیر بیشتر یا کمتر و یا بیشتر از مقدار توصیه شده خودداری کنید.

دکستروآمفتامین ممکن است باعث ایجاد عادت شود. هرگز این دارو را با فرد دیگری، به ویژه فردی که سابقه مصرف مواد مخدر یا اعتیاد دارد، به اشتراک نگذارید. دارو را در جایی نگهداری کنید که دیگران نتوانند به آن دسترسی پیدا کنند. فروش یا واگذاری این دارو خلاف قانون است.

دکستروآمفتامین گاهی اوقات 2 یا 3 بار در روز مصرف می شود. دکستروآمفتامین با رهش طولانی فقط یک بار در روز مصرف می شود. دستورالعمل های دوز پزشک خود را با دقت بسیار دنبال کنید.

تمام اطلاعات بیمار، راهنماهای دارو و برگه های دستورالعمل ارائه شده به شما را بخوانید. اگر سوالی دارید از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

از خرد کردن، جویدن، شکستن یا باز کردن کپسول طولانی رهش خودداری کنید. آن را کامل قورت دهید.

داروی مایع را با سرنگ دوز ارائه شده یا با قاشق یا فنجان مخصوص اندازه گیری دوز اندازه گیری کنید. اگر دستگاه اندازه گیری دوز ندارید، از داروساز خود بخواهید که یک دستگاه اندازه گیری کند.

در حین استفاده از این دارو، پزشک شما باید پیشرفت شما را در ویزیت های منظم بررسی کند. به هر پزشکی که شما را درمان می کند بگویید که از این دارو استفاده می کنید.

در دمای اتاق به دور از رطوبت، گرما و نور نگهداری شود.

داروی خود را پیگیری کنید دکستروآمفتامین یک داروی سوء مصرف است و اگر کسی از داروی شما به طور نادرست یا بدون نسخه استفاده می کند باید آگاه باشید.

اگر یک نوبت را فراموش کنم چه اتفاقی می افتد؟

دوز فراموش شده را به محض یادآوری مصرف کنید، اما نه در اواخر روز. اگر تقریباً عصر است، دوز فراموش شده را نادیده بگیرید. برای جبران دوز فراموش شده داروی اضافی مصرف نکنید.

اگر بیش از حد مصرف کنم چه اتفاقی می افتد؟

به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید. مصرف بیش از حد دکستروآمفتامین می تواند کشنده باشد.

علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل بی قراری، لرزش، پرش عضلانی، تنفس سریع، گیجی، توهم، وحشت، پرخاشگری، درد یا ضعف عضلانی و ادرار تیره رنگ باشد. این علائم ممکن است با افسردگی و خستگی همراه باشد. سایر علائم مصرف بیش از حد عبارتند از تهوع، استفراغ، اسهال، درد معده، ضربان قلب ناهموار، احساس سبکی سر، غش، تشنج (تشنج) یا کما.

هنگام مصرف دکستروآمفتامین از چه چیزهایی باید اجتناب کنم؟

دکستروآمفتامین ممکن است تفکر یا واکنش شما را مختل کند. اگر رانندگی می کنید یا کاری انجام می دهید که نیاز به هوشیاری دارد، مراقب باشید.

از نوشیدن آب میوه یا مصرف ویتامین C همزمان با مصرف دکستروآمفتامین خودداری کنید. اینها می توانند باعث شوند بدن شما کمتر دارو را جذب کند.

دکستروآمفتامین چیست

عوارض جانبی دکستروآمفتامین چیست

در صورت داشتن علائم واکنش آلرژیک، کمک فوری پزشکی دریافت کنید: کهیر؛ مشکل در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو.

دکستروآمفتامین ممکن است عوارض جانبی جدی ایجاد کند. اگر موارد زیر را دارید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • علائم مشکلات قلبی – درد قفسه سینه، مشکل در تنفس، احساس غش کردن.
 • علائم روان پریشی – توهم (دیدن یا شنیدن چیزهایی که واقعی نیستند)، مشکلات رفتاری جدید، پرخاشگری، خصومت، پارانویا.
 • علائم مشکلات گردش خون – بی حسی، درد، احساس سرما، زخم های غیرقابل توضیح، یا تغییر رنگ پوست (ظاهر رنگ پریده، قرمز یا آبی) در انگشتان دست یا پا.
 • تشنج ؛
 • انقباضات عضلانی (تیک)؛ یا
 • تغییرات در دید شما

اگر علائم سندرم سروتونین مانند: بی قراری، توهم، تب، تعریق، لرز، ضربان قلب سریع، سفتی عضلانی، پرش، از دست دادن هماهنگی، حالت تهوع، استفراغ، یا اسهال را دارید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

دکستروآمفتامین می تواند بر رشد کودکان تأثیر بگذارد. اگر فرزندتان در حین مصرف دکستروآمفتامین با سرعت طبیعی رشد نمی کند، به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی رایج دکستروآمفتامین ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خشکی دهان، ناراحتی معده، کاهش اشتها، کاهش وزن؛
 • سردرد، سرگیجه؛
 • لرزش، ضربان قلب سریع؛ یا
 • مشکلات خواب (بی خوابی).

این لیست کاملی از عوارض جانبی نیست و ممکن است موارد دیگری نیز رخ دهد. برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.

چه داروهای دیگری بر دکستروآمفتامین تأثیر می گذارد؟

بسیاری از داروها می توانند با دکستروآمفتامین تداخل داشته باشند. همه تعاملات ممکن در اینجا فهرست نشده اند. به پزشک خود در مورد تمام داروهای فعلی خود و داروهایی که مصرف را شروع کرده یا متوقف می کنید، بگویید، به خصوص:

 • یک آنتی اسید؛
 • یک داروی ضد افسردگی؛
 • داروهای فشار خون؛ یا
 • داروی تشنج

این فهرست کامل نیست و بسیاری از داروهای دیگر می توانند با دکستروآمفتامین تداخل داشته باشند. این شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی است. فهرستی از تمام داروهای خود را به هر ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی که شما را درمان می کند، بدهید.

دکستروآمفتامین چیست

ترجمه شده توسط سایت دریای شرق از سایت
کپی بدون ذکر نام و لینک سایت دریای شرق ممنوع است !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image