دسکووی چیست ؟ : روش مصرف + کاربرد و عوارض

مطالب علمی

دسکووی چیست

هنگامی که Descovy در برخی از افراد مبتلا به هپاتیت B قطع شد، هپاتیت B بدتر شده است. در صورت توقف درمان در افرادی که هپاتیت B دارند، چند ماه پیگیری دقیق لازم است. بدون تماس با پزشک خود، مصرف Descovy را قطع نکنید.

دسکووی برای درمان هپاتیت B تایید نشده است. قبل از مصرف این دارو باید آزمایش هپاتیت B انجام شود.

دسکووی چیست؟

 • دسکووی حاوی ترکیبی از امتریسیتابین و تنوفوویر آلافنامید است. امتریسیتابین و تنوفوویر آلافنامید داروهای ضد ویروسی هستند که از تکثیر ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) در بدن شما جلوگیری می کنند.
 • Descovy یک داروی نسخه ای است که برای درمان HIV، ویروسی که می تواند باعث سندرم نقص ایمنی اکتسابی (ایدز) شود، استفاده می شود.
 • Descovy همچنین برای پیشگیری قبل از مواجهه (PrEP) برای کاهش خطر عفونت HIV-1 استفاده می شود.

قبل از مصرف دسکووی چه چیزی باید به پزشکم بگویم؟

 • اگر به امتریسیتابین، تنوفوویر یا هر بخش دیگری از دسکووی (امتریسیتابین و تنوفوویر آلافنامید) حساسیت دارید.
 • اگر به داروهایی مانند این، هر دارو، غذا یا مواد دیگر حساسیت دارید. به پزشک خود در مورد آلرژی و علائمی که داشتید، مانند راش، بگویید. کندوها؛ خارش؛ تنگی نفس؛ خس خس سینه؛ سرفه؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو؛ یا هر نشانه دیگری
 • اگر بیماری کلیوی دارید.
 • اگر داروی دیگری مصرف می کنید که همان دارو را در خود دارد.
 • اگر هر یک از این داروها را مصرف می کنید: ریفابوتین، ریفامپین، ریفاپنتین، مخمر سنت جان، یا تیپراناویر به علاوه ریتوناویر.
 • اگر از داروهایی استفاده می کنید که می تواند احتمال مشکلات کلیوی را افزایش دهد. داروهای زیادی وجود دارند که می توانند این کار را انجام دهند. اگر مطمئن نیستید از پزشک یا داروساز خود بپرسید.
 • اگر در حال شیردهی هستید. تا زمانی که دسکووی مصرف می کنید از شیر مادر خودداری کنید.

این فهرستی از همه داروها یا مشکلات سلامتی نیست که با امتریسیتابین و تنوفوویر آلافنامید تداخل دارند.

به پزشک و داروساز خود در مورد تمام داروهای خود (نسخه ای یا OTC، محصولات طبیعی، ویتامین ها) و مشکلات سلامتی خود بگویید. باید بررسی کنید تا مطمئن شوید که مصرف دسکووی با تمام داروها و مشکلات سلامتی برای شما بی خطر است. بدون مشورت با پزشک، هیچ دارویی را شروع، قطع یا تغییر ندهید.

در حین مصرف دسکووی چه چیزهایی باید بدانم یا انجام دهم؟

 • به همه ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود بگویید که Descovy مصرف می کنید. این شامل پزشکان، پرستاران، داروسازان و دندانپزشکان شما می شود.
 • همانطور که پزشک به شما گفته است، آزمایش خون را انجام دهید. با دکتر صحبت کن
 • همانطور که پزشک به شما گفته است ادرار خود را چک کنید.
 • Descovy درمانی برای HIV نیست. تحت نظر پزشک خود بمانید.
 • دسکووی به ندرت ممکن است باعث تورم کبد و مشکل سلامت اسید در خون شود. این ممکن است در برخی موارد کشنده باشد. این شانس ممکن است در زنان، در افراد دارای اضافه وزن و در افرادی که برای مدت طولانی داروهایی مانند این دارو مصرف کرده اند بیشتر باشد. با پزشک خود صحبت کنید
 • اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید به پزشک خود اطلاع دهید. شما باید در مورد مزایا و خطرات استفاده از Descovy در دوران بارداری صحبت کنید.

بهترین مصرف دسکووی چگونه است؟

طبق دستور پزشک از Descovy استفاده کنید. تمام اطلاعاتی که به شما داده شده را بخوانید. تمام دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید.

 • با غذا یا بدون غذا مصرف شود.
 • مصرف دسکووی را همانطور که پزشک یا سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی به شما گفته است، ادامه دهید، حتی اگر احساس خوبی دارید.
 • مهم است که در طول درمان یک دوز از Descovy را فراموش نکنید یا نادیده بگیرید.

اگر یک نوبت را فراموش کنم چه کنم؟

 • به محض اینکه به آن فکر کردید یک نوبت فراموش شده را مصرف کنید.
 • اگر به زمان مصرف نوبت بعدی نزدیک است، نوبت فراموش شده را رها کرده و به زمان عادی خود بازگردید.
 • 2 دوز را همزمان یا دوز اضافی مصرف نکنید.
 • اگر مطمئن نیستید که در صورت فراموش کردن یک نوبت چه باید بکنید، با پزشک خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی دسکووی چیست ؟

هشدار/احتیاط: حتی اگر ممکن است نادر باشد، برخی از افراد ممکن است عوارض جانبی بسیار بد و گاهی کشنده هنگام مصرف دارو داشته باشند. اگر هر یک از علائم یا نشانه های زیر را دارید که ممکن است به یک عارضه جانبی بسیار بد مربوط باشد، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید یا کمک پزشکی دریافت کنید:

 • علائم یک واکنش آلرژیک، مانند بثورات پوستی؛ کندوها؛ خارش؛ پوست قرمز، متورم، تاول دار یا پوسته پوسته شده با یا بدون تب؛ خس خس سینه؛ سفتی در قفسه سینه یا گلو؛ مشکل در تنفس، بلع یا صحبت کردن؛ گرفتگی صدا غیر معمول؛ یا تورم دهان، صورت، لب ها، زبان یا گلو.
 • علائم مشکلات کلیوی مانند ناتوانی در دفع ادرار، تغییر در میزان دفع ادرار، وجود خون در ادرار یا افزایش وزن زیاد.
 • علائم مشکلات کبدی مانند ادرار تیره، احساس خستگی، گرسنگی نداشتن، ناراحتی معده یا درد معده، مدفوع روشن، پر کردن ادرار، یا زردی پوست یا چشم.
 • علائم اسید لاکتیک بیش از حد در خون (اسیدوز لاکتیک) مانند تنفس سریع، ضربان قلب سریع، ضربان قلب که احساس طبیعی نمی کند، ناراحتی بسیار بد معده یا استفراغ، احساس خواب آلودگی بسیار، تنگی نفس، احساس خستگی یا ضعف بسیار، سرگیجه بسیار بد، احساس سرما، یا درد یا گرفتگی عضلات.
 • هنگامی که شروع به مصرف دارو برای درمان HIV می کنید، تغییراتی در سیستم ایمنی بدن شما ممکن است رخ دهد. اگر عفونتی دارید که نمی‌دانستید به آن مبتلا شده‌اید، ممکن است هنگام مصرف دسکووی ظاهر شود. اگر پس از شروع دسکووی، حتی پس از چند ماه مصرف آن، علائم جدیدی مشاهده کردید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. این شامل علائم عفونت مانند تب، گلودرد، ضعف، سرفه یا تنگی نفس است.

سایر عوارض جانبی دسکووی چیست؟

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. با این حال، بسیاری از افراد عوارض جانبی ندارند یا فقط عوارض جانبی جزئی دارند. اگر هر یک از این عوارض جانبی یا هر عارضه جانبی دیگری شما را آزار می دهد یا از بین نمی رود، با پزشک خود تماس بگیرید یا کمک پزشکی دریافت کنید:

 • ناراحتی معده.

اینها همه عوارض جانبی نیست که ممکن است رخ دهد. اگر در مورد عوارض جانبی سوالی دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.

اگر مشکوک به مصرف بیش از حد باشد

اگر فکر می کنید مصرف بیش از حد وجود داشته است، با مرکز کنترل مسمومیت خود تماس بگیرید یا فورا مراقبت های پزشکی را دریافت کنید. آماده باشید که بگویید یا نشان دهید چه چیزی گرفته شده است، چه مقدار و چه زمانی اتفاق افتاده است.

نحوه ذخیره کردن دسکووی چیست؟

 • در ظرف اصلی در دمای اتاق نگهداری شود.
 • در یک جای خشک نگه داری شود. در حمام نگهداری نکنید.
 • تمام داروها را در مکان امنی نگهداری کنید. تمام داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری کنید.
 • داروهای مصرف نشده یا تاریخ مصرف گذشته را دور بریزید. توالت را نریزید یا در فاضلاب نریزید مگر اینکه به شما گفته شود. اگر در مورد بهترین راه دور انداختن داروها سوالی دارید با داروساز خود مشورت کنید. ممکن است در منطقه شما برنامه های پس گرفتن دارو وجود داشته باشد.
دسکووی چیست

اطلاعات مصرف کننده دسکووی چیست ؟

 • اگر علائم یا مشکلات سلامتی شما بهتر نشد یا بدتر شد، با پزشک خود تماس بگیرید.
 • داروهای خود را با دیگران به اشتراک نگذارید و داروهای دیگران را مصرف نکنید.
 • فهرستی از تمام داروهای خود (نسخه، محصولات طبیعی، ویتامین ها، OTC) را همراه خود داشته باشید. این لیست را به پزشک خود بدهید.
 • قبل از شروع هر داروی جدید، از جمله داروهای تجویزی یا OTC، محصولات طبیعی یا ویتامین ها، با پزشک صحبت کنید.
 • برخی از داروها ممکن است بروشور اطلاعاتی دیگری برای بیمار داشته باشند. با داروساز خود چک کنید. اگر در مورد دسکووی سؤالی دارید، لطفاً با پزشک، پرستار، داروساز یا سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.
 • اگر فکر می کنید مصرف بیش از حد وجود داشته است، با مرکز کنترل مسمومیت خود تماس بگیرید یا فورا مراقبت های پزشکی را دریافت کنید. آماده باشید که بگویید یا نشان دهید چه چیزی گرفته شده است، چه مقدار و چه زمانی اتفاق افتاده است.

پرسش های متداول دسکووی چیست ؟

چرا زنان نمی توانند Descovy مصرف کنند؟

خانم‌ها نمی‌توانند دسکووی مصرف کنند، زیرا این دارو در افرادی که در بدو تولد دختر انتخاب شده‌اند و در معرض خطر ابتلا به اچ‌آی‌وی از رابطه جنسی واژینال هستند، مطالعه نشده است.


آیا Descovy فقط برای مردان است؟

Descovy فقط برای مردان و زنان تراجنسیتی تأیید شده است و تأیید صریحاً زنان سیس جندر را مستثنی می کند. این به این دلیل است که Descovy در افرادی که در بدو تولد زنان انتخاب شده اند و در معرض خطر ابتلا به HIV از رابطه جنسی واژینال هستند، مورد مطالعه قرار نگرفته است.

آیا کمک کارت Copay Descovy وجود دارد؟

بله، سازنده Gilead کارت اشتراک Descovy را ارائه می دهد. کارت copay (“کوپن”) فقط برای بیماران واجد شرایط در ایالات متحده دارای بیمه تجاری معتبر است. برای نسخه هایی که توسط دولت بازپرداخت می شوند، مانند Medicare، Medicaid یا TriCare معتبر نیست. این برنامه سالانه تا 7200 دلار را بدون محدودیت ماهانه برای این رژیم های تجویزی پوشش می دهد. با Gilead Call Advancing Access با شماره 1-800-226-2056 (M-F 9 صبح تا 8 بعد از ظهر به وقت شرق) تماس بگیرید یا به صورت آنلاین ثبت نام کنید.

Descovy برای چه مواردی استفاده می شود؟

Descovy یک قرص نسخه ای یک بار در روز است که برای درمان یا پیشگیری از عفونت HIV استفاده می شود. برای درمان، در ترکیب با سایر درمان های HIV در بزرگسالان و کودکان با وزن حداقل 14 کیلوگرم (30.8 پوند) استفاده می شود. برای پیشگیری قبل از مواجهه (PrEP)، Descovy به تنهایی در بیماران با وزن حداقل 35 کیلوگرم (77 پوند) استفاده می شود. هنگام استفاده از Descovy برای PrEP باید HIV منفی باقی بمانید.


آیا دسکووی باعث افزایش وزن می شود؟

در یک مطالعه، افزایش وزن دسکووی از 1.8 کیلوگرم (4 پوند) تا 4.47 کیلوگرم (9.8 پوند) در سال متغیر بود و در 9 ماه اول رخ داد، اما پس از این دوره زمانی کاهش یافت. در این کارآزمایی، افزایش وزن با امتریسیتابین و تنوفوویر آلافنامید در 6908 فرد مبتلا به HIV (PLWH) که از تنوفوویر دیزوپروکسیل فومارات (TDF) به تنوفوویر آلافنامید (TAF) تغییر کرده بودند، ارزیابی شد. افزایش وزن بدون توجه به اینکه آنها یک مهار کننده اینتگراز مصرف می کردند یا دارویی از کلاس دیگری با TAF رخ داد. در مطالعه DISCOVER برای PrEP، شرکت کنندگان پس از مصرف دسکووی به مدت 48 هفته به طور متوسط 1 کیلوگرم (2.2 پوند) اضافه کردند. همچنین شواهدی وجود دارد که افزایش سطح لیپید ممکن است با استفاده از TAF رخ دهد.

چه مدت طول می کشد تا Descovy کار کند؟

حدود 7 روز استفاده روزانه از قرص‌های PrEP مانند Descovy طول می‌کشد تا به حداکثر محافظت در رابطه جنسی مقعدی برسید. برای رابطه جنسی واژینال پذیرا یا مصرف داروی تزریقی، استفاده روزانه از قرص‌های PrEP حدود 21 روز طول می‌کشد تا به حداکثر محافظت برسد. قرص های PrEP، در صورت استفاده روزانه، بیش از 99 درصد در پیشگیری از عفونت HIV از رابطه جنسی موثر هستند. در میان افرادی که مواد مخدر تزریق می کنند، قرص های PrEP خطر ابتلا به HIV را حداقل تا 74 درصد کاهش می دهد. مشخص نیست که PrEP برای رابطه جنسی مقعدی، سکس واژینال تزریقی، یا مدت زمانی که طول می کشد تا تزریق PrEP اثر کند، چقدر موثر است.


آیا دسکووی یک داروی HIV است؟

بله، دسکووی (امتریسیتابین و تنوفوویر آلافنامید) به عنوان درمانی برای عفونت HIV، ویروسی که می‌تواند باعث سندرم نقص ایمنی اکتسابی (ایدز) شود، استفاده می‌شود. امتریسیتابین و تنوفوویر آلافنامید به عنوان داروهای ضد ویروسی طبقه بندی می شوند. برای درمان، در افراد با وزن حداقل 14 کیلوگرم همراه با برخی دیگر از درمان های HIV استفاده می شود. Descovy همچنین برای PrEP برای جلوگیری از عفونت HIV استفاده می شود.

دسکووی چیست

ترجمه شده توسط سایت دریای شرق از سایت
کپی بدون ذکر نام و لینک سایت دریای شرق ممنوع است !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image