کنسرتا چیست ؟ : روش مصرف + کاربرد و عوارض

مطالب علمی

کنسرتا چیست

کنسرتا یک داروی تجویزی محرک سیستم عصبی مرکزی است. این بر مواد شیمیایی موجود در مغز و اعصاب که به بیش فعالی و کنترل تکانه کمک می کنند تأثیر می گذارد.

قرص طولانی رهش Concerta برای درمان اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) در کودکان 6 سال و بالاتر، نوجوانان و بزرگسالان تا سن 65 سال استفاده می شود.

کنسرتا باید به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی کامل برای ADHD استفاده شود که ممکن است شامل مشاوره یا درمان های دیگر باشد.

آیا کنسرتا یک ماده کنترل شده است؟

بله، کنسرتا (متیل فنیدات) یک ماده کنترل شده در جدول 2 است و بنابراین پتانسیل بالایی برای سوء استفاده دارد. استفاده پزشکی در حال حاضر پذیرفته شده در ایالات متحده یا استفاده پزشکی پذیرفته شده در حال حاضر با محدودیت های شدید است. سوء استفاده ممکن است منجر به وابستگی شدید روانی یا جسمی شود. ممکن است در برنامه های CSA بین ایالت های جداگانه تغییراتی وجود داشته باشد.

هشدارهای کنسرتا چیست ؟

اگر مبتلا به گلوکوم، تیک یا سندرم تورت یا اضطراب شدید، تنش یا بی قراری هستید، نباید از Concerta استفاده کنید.

متیل فنیدات ممکن است ایجاد عادت کند و این دارو یک داروی سوء مصرف است. اگر با سوء مصرف مواد مخدر یا الکل مشکل داشتید به پزشک خود اطلاع دهید. دارو را در جایی نگه دارید که دیگران نتوانند به آن دسترسی پیدا کنند.

محرک ها باعث سکته مغزی، حمله قلبی و مرگ ناگهانی در افراد مبتلا به فشار خون بالا، بیماری قلبی یا نقص قلبی شده اند. اگر در حین مصرف کنسرتا دچار درد قفسه سینه یا احساس سبکی سر یا تنگی نفس شدید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

اگر در 14 روز گذشته از مهارکننده های MAO مانند ایزوکاربوکسازید، لینزولید، فنلزین، رازاگیلین، سلژیلین یا ترانیل سیپرومین استفاده کرده اید یا از تزریق متیلن بلو استفاده کرده اید، از Concerta استفاده نکنید.

کنسرتا ممکن است باعث روان پریشی جدید یا بدتر شود (افکار یا رفتار غیرمعمول)، به خصوص اگر سابقه افسردگی، بیماری روانی یا اختلال دوقطبی دارید. اگر علائم روان پریشی مانند پارانویا، پرخاشگری، مشکلات رفتاری جدید، یا دیدن یا شنیدن چیزهایی که واقعی نیستند، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

قبل از مصرف این دارو

اگر به متیل فنیدیت حساسیت دارید نباید از کنسرتا استفاده کنید.

اگر موارد زیر را دارید نباید کنسرتا مصرف کنید:

 • گلوکوم؛
 • فشار خون بالا یا مشکل قلبی؛
 • تیروئید پرکار؛
 • سابقه شخصی یا خانوادگی تیک (انقباضات عضلانی) یا سندرم تورت. یا
 • اضطراب شدید، تنش یا بی قراری (داروی محرک می تواند این علائم را بدتر کند).

محرک ها باعث سکته مغزی، حمله قلبی و مرگ ناگهانی در افراد خاصی شده اند. اگر دارید به پزشک خود بگویید:

 • مشکلات قلبی یا نقص مادرزادی قلب؛
 • فشار خون بالا؛ یا
 • سابقه خانوادگی بیماری قلبی یا مرگ ناگهانی.

اگر در 14 روز گذشته از مهارکننده MAO استفاده کرده اید از Concerta استفاده نکنید. ممکن است یک تداخل دارویی خطرناک رخ دهد. مهارکننده های MAO عبارتند از ایزوکاربوکسازید، لینزولید، تزریقی متیلن بلو، فنلزین و ترانیل سیپرومین.

اگر برای افسردگی، بیماری های روانی، بیماری پارکینسون، سردردهای میگرنی، عفونت های جدی یا پیشگیری از حالت تهوع و استفراغ نیز از داروهای مخدر، محصولات گیاهی یا دارویی استفاده می کنید، به پزشک خود اطلاع دهید. تداخل با متیل فنیدات می تواند باعث یک بیماری جدی به نام سندرم سروتونین شود.

اگر شما یا یکی از اعضای خانواده تان تا به حال به این موارد مبتلا بوده اید، به پزشک خود اطلاع دهید:

 • افسردگی، بیماری روانی، اختلال دوقطبی، روان پریشی، یا افکار یا اعمال خودکشی؛
 • مشکلات گردش خون در دست ها یا پاها؛ یا
 • اعتیاد به الکل یا مواد مخدر

برای اطمینان از بی خطر بودن Concerta برای شما، اگر موارد زیر را دارید به پزشک خود اطلاع دهید:

 • مشکلات مری، معده یا روده؛ یا
 • تشنج، صرع یا آزمایش امواج مغزی غیر طبیعی (EEG).

وابستگی به این دارو در دوران بارداری می تواند باعث زایمان زودرس یا وزن کم هنگام تولد شود. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر باردار هستید، ممکن است نام شما در دفتر ثبت بارداری برای ردیابی اثرات متیل فنیدیت بر جنین ذکر شود.

از پزشک بپرسید که آیا شیردهی در حین استفاده از این دارو بی خطر است یا خیر. اگر در دوران شیردهی هستید، اگر متوجه علائمی مانند بی قراری، مشکلات خواب، مشکلات تغذیه یا کاهش وزن در نوزاد شدید، به پزشک خود اطلاع دهید.

کنسرتا برای استفاده توسط افراد کمتر از 6 سال تایید نشده است.

نحوه ی مصرف کنسرتا چیست ؟

Concerta را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید. تمام دستورالعمل های روی برچسب نسخه خود را دنبال کنید و همه راهنماهای دارو یا برگه های دستورالعمل را بخوانید. پزشک ممکن است گهگاه دوز مصرفی شما را تغییر دهد.

متیل فنیدات ممکن است ایجاد عادت کند. استفاده نادرست می تواند باعث اعتیاد، مصرف بیش از حد یا مرگ شود. دارو را در جایی نگه دارید که دیگران نتوانند به آن دسترسی پیدا کنند. فروش یا اهدای کنسرتا خلاف قانون است.
Concerta را هر روز یک بار در صبح مصرف کنید. Concerta یک تبلت با انتشار گسترده است. این دارو در طول روز در بدن شما یا فرزندتان آزاد می کند.

کنسرتا را می توان با یا بدون غذا مصرف کرد، اما هر بار آن را به همان روش مصرف کنید.

قرص کنسرتا را نجوید، له نکنید یا نشکنید. قرص ها را به طور کامل با آب یا مایعات دیگر قورت دهید. اگر شما یا فرزندتان نمی توانید قرص را به طور کامل قورت دهید، به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است نیاز به تجویز داروی دیگری باشد.

قرص کنسرتا پس از آزاد شدن تمام دارو به طور کامل در بدن حل نمی شود. شما یا فرزندتان ممکن است گاهی اوقات متوجه قرص خالی در اجابت مزاج شوید. این طبیعی است.

کودکان در طول مصرف این دارو باید اغلب قد و وزن خود را بررسی کنند.

اگر یک جراحی برنامه ریزی شده دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

درمان شما ممکن است شامل مشاوره یا درمان های دیگر نیز باشد.

پزشک شما باید پیشرفت شما را به طور منظم بررسی کند. گاه به گاه، پزشک ممکن است درمان را برای مدتی متوقف کند تا علائم ADHD را بررسی کند. قلب و فشار خون شما نیز ممکن است نیاز به بررسی مکرر داشته باشد.

کنسرتا را کاملاً بسته و در دمای اتاق، دور از رطوبت، گرما و نور نگهداری کنید. داروی خود را در مکانی نگهداری کنید که هیچ کس نتواند از آن به طور نادرست استفاده کند.

باقیمانده دارو را نگه ندارید. از داروساز خود در مورد برنامه بازپس گیری دارو بپرسید. همچنین می توانید باقیمانده دارو را با خاک گربه یا تفاله قهوه در یک کیسه پلاستیکی در بسته مخلوط کنید و کیسه را در سطل زباله بیندازید.

اگر یک نوبت را فراموش کنم چه اتفاقی می افتد؟

در اسرع وقت دارو را مصرف کنید، اما اگر تقریباً زمان نوبت بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را نادیده بگیرید. دو دوز را در یک زمان مصرف نکنید.

اگر بیش از حد مصرف کنم چه اتفاقی می افتد؟

به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید. مصرف بیش از حد متیل فنیدات می تواند کشنده باشد.

علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل تهوع، خشکی دهان، استفراغ، اسهال، اضطراب، بی قراری، بی قراری، لرزش، انقباضات عضلانی، تنفس سریع، گیجی، توهم، گشاد شدن مردمک چشم، درد یا ضعف عضلانی، تب، تعریق، سردرد، تپش در گردن یا گوش ها، ضربان قلب تند یا تند، احساس سبکی سر، غش، تشنج (تشنج)، یا کما.

هنگام مصرف کنسرتا از چه چیزهایی باید اجتناب کنم؟

از نوشیدن الکل خودداری کنید.

تا زمانی که بدانید کنسرتا چه تأثیری روی شما خواهد گذاشت از رانندگی یا فعالیت های خطرناک خودداری کنید. واکنش های شما ممکن است مختل شود.

کنسرتا چیست

عوارض جانبی کنسرتا چیست ؟

اگر علائم واکنش آلرژیک به Concerta دارید، کمک فوری پزشکی دریافت کنید: کهیر. دشواری در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو.

اگر موارد زیر را دارید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • علائم مشکلات قلبی – درد قفسه سینه، مشکل در تنفس، احساس غش کردن.
 • علائم روان پریشی – توهم (دیدن یا شنیدن چیزهایی که واقعی نیستند)، مشکلات رفتاری جدید، پرخاشگری، خصومت، پارانویا.
 • علائم مشکلات گردش خون – بی حسی، درد، احساس سرما، زخم های غیرقابل توضیح، یا تغییر رنگ پوست (ظاهر رنگ پریده، قرمز یا آبی) در انگشتان دست یا پا. یا
 • نعوظ آلت تناسلی که دردناک است یا 4 ساعت یا بیشتر طول می کشد.

اگر علائم سندرم سروتونین مانند: بی قراری، توهم، تب، تعریق، لرز، ضربان قلب سریع، سفتی عضلانی، پرش، از دست دادن هماهنگی، حالت تهوع، استفراغ، یا اسهال را دارید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

متیل فنیدات می تواند بر رشد کودکان تأثیر بگذارد. قد و وزن کودک شما ممکن است نیاز به بررسی مکرر داشته باشد. اگر فرزندتان با سرعت طبیعی رشد نمی کند، به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی کنسرتا چیست ؟

 • تعریق، افزایش فشار خون؛
 • تغییرات خلقی، اضطراب، احساس عصبی یا تحریک پذیری، مشکل در خواب.
 • ضربان قلب سریع، تپش ضربان قلب یا بال زدن در قفسه سینه.
 • کاهش اشتها، کاهش وزن؛
 • خشکی دهان، حالت تهوع، استفراغ، درد معده، سوء هاضمه؛ یا
 • سردرد، سرگیجه.

این لیست کاملی از عوارض جانبی نیست و ممکن است موارد دیگری نیز رخ دهد. برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.

چه داروهای دیگری بر روی کنسرتا تأثیر می گذارد؟

در مورد سایر داروهای خود به پزشک خود بگویید، به خصوص:

 • رقیق کننده خون – وارفارین، کومادین، جانتوون؛
 • داروهای فشار خون؛
 • یک داروی ضد افسردگی؛
 • داروی تشنج؛ یا
 • داروهای سرماخوردگی یا آلرژی که حاوی داروهای ضد احتقان هستند.

این لیست کامل نیست. سایر داروها ممکن است با متیل فنیدیت تداخل داشته باشند، از جمله داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی. همه تداخلات دارویی ممکن در اینجا ذکر نشده است.

سوالات متداول کنسرتا چیست ؟

متیلفنیداتو برای چه مواردی استفاده می شود؟

متیلفنیداتو ترجمه اسپانیایی، ایتالیایی و پرتغالی متیل فنیدیت است . ممکن است برای درمان کودکان یا بزرگسالان مبتلا به اختلال نقص توجه بیش فعالی (ADHD) برای کمک به بیش فعالی و رفتارهای تکانشی و اجازه دادن به آنها برای تمرکز بهتر استفاده شود. متیلفنیداتو همچنین ممکن است برای درمان بزرگسالان مبتلا به نارکولپسی استفاده شود. متیلفنیداتو به متیل فنیدات ترجمه می شود.

کنسرتا چیست

ترجمه شده توسط سایت دریای شرق از سایت
کپی بدون ذکر نام و لینک سایت دریای شرق ممنوع است !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image