کدئین چیست : روش مصرف + کاربرد و عوارض

مطالب علمی

کدئین چیست

کدئین یک مسکن اپیوئیدی است . برای درمان دردهای خفیف تا متوسط شدید و کمک به کاهش سرفه استفاده می شود. کدئین به عنوان یک قرص تک ماده ای و همچنین در محصولات چند ماده ای همراه با سایر داروهای مسکن یا داروهای سرماخوردگی و آنفولانزا موجود است.

هشدارهای کدئین چیست ؟

در صورت داشتن مشکلات تنفسی شدید، انسداد در معده یا روده، یا حملات مکرر آسم یا هیپرونتیلاسیون، نباید از کدئین استفاده کنید.

کدئین می تواند تنفس شما را کند یا متوقف کند، باعث آرامبخشی عمیق شود و ممکن است ایجاد عادت کند. استفاده نادرست از این دارو می تواند باعث اعتیاد، مصرف بیش از حد یا مرگ شود، به ویژه در کودک یا فرد دیگری که از دارو بدون نسخه استفاده می کند.

کدئین برای افراد زیر 18 سال استفاده نمی شود.

مصرف کدئین در دوران بارداری ممکن است باعث علائم تهدید کننده زندگی در نوزاد شود.

در صورت استفاده از کدئین با الکل یا سایر داروهایی که باعث خواب آلودگی، آرام بخش یا کندی تنفس می شوند، عوارض جانبی کشنده ممکن است رخ دهد.

نکات قبل از مصرف کدئین چیست؟

اگر به این دارو حساسیت دارید یا اگر دارید نباید از این دارو استفاده کنید:

 • آسم شدید یا مشکلات تنفسی؛
 • انسداد در معده یا روده شما؛ یا
 • حملات مکرر آسم یا هیپرونتیلاسیون.

در برخی افراد، کدئین به سرعت در کبد تجزیه می شود و به سطوح بالاتر از حد طبیعی در بدن می رسد. این می تواند باعث کندی تنفس خطرناک شود و ممکن است باعث مرگ، به ویژه در یک کودک شود.

به افراد کمتر از 18 سال کدئین ندهید.

برای اطمینان از بی خطر بودن این دارو برای شما، اگر تا به حال داشته اید به پزشک خود اطلاع دهید:

 • بیماری کبد؛
 • مشکلات تنفسی، آپنه خواب؛
 • آسم، COPD، آپنه خواب یا سایر اختلالات تنفسی؛
 • انحنای غیر طبیعی ستون فقرات که بر تنفس تأثیر می گذارد.
 • بیماری کلیوی؛
 • آسیب سر یا تومور مغزی؛
 • فشار خون پایین؛
 • انسداد در دستگاه گوارش شما (معده یا روده)؛
 • اختلال کیسه صفرا یا پانکراس؛
 • تیروئید کم کار؛
 • بیماری آدیسون یا سایر اختلالات غده فوق کلیوی؛
 • بزرگ شدن پروستات، مشکلات ادراری؛ یا
 • بیماری روانی، اعتیاد به مواد مخدر یا الکل.

برخی از داروها می توانند با کدئین تداخل داشته باشند و باعث ایجاد بیماری جدی به نام سندرم سروتونین شوند. مطمئن شوید که پزشکتان می‌داند که آیا داروهای محرک، محصولات گیاهی یا دارویی برای افسردگی، بیماری‌های روانی، بیماری پارکینسون، سردردهای میگرنی، عفونت‌های جدی یا پیشگیری از تهوع و استفراغ مصرف می‌کنید یا خیر. قبل از ایجاد هرگونه تغییر در نحوه و زمان مصرف داروهای خود از پزشک خود سوال کنید.

اگر در دوران بارداری از این دارو استفاده کنید، ممکن است کودک شما به دارو وابسته شود. این می تواند علائم ترک تهدید کننده زندگی را در نوزاد پس از تولد ایجاد کند. نوزادانی که وابسته به داروهای عادت‌ساز متولد می‌شوند ممکن است برای چند هفته به درمان پزشکی نیاز داشته باشند. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

هنگام مصرف کدئین از شیر مادر خودداری کنید. این دارو می تواند به شیر مادر منتقل شود و باعث خواب آلودگی، مشکلات تنفسی یا مرگ در نوزاد شیرده شود.

چگونه باید کدئین مصرف کنم؟

کدئین را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید. تمام دستورالعمل های روی برچسب نسخه خود را دنبال کنید. کدئین می تواند تنفس شما را کند یا متوقف کند. هرگز از این دارو در مقادیر بیشتر یا بیشتر از مقدار تجویز شده استفاده نکنید. اگر به نظر می رسد که دارو در تسکین درد شما نیز از کار افتاده است، به پزشک خود اطلاع دهید.

کدئین ممکن است ایجاد عادت کند، حتی در دوزهای منظم. هرگز این دارو را با فرد دیگری، به ویژه فردی که سابقه مصرف مواد مخدر یا اعتیاد دارد، به اشتراک نگذارید. استفاده نادرست از داروی مخدر می تواند باعث اعتیاد، مصرف بیش از حد یا مرگ شود، به ویژه در کودک یا فرد دیگری که از دارو بدون نسخه استفاده می کند. فروش یا دادن کدئین خلاف قانون است.

این دارو را در صورت ناراحتی معده همراه با غذا یا شیر مصرف کنید.

برای جلوگیری از یبوست در طول مصرف این دارو، روزانه 6 تا 8 لیوان کامل آب بنوشید. بدون مشورت با پزشک خود از نرم کننده مدفوع (مهن) استفاده نکنید.

مصرف کدئین را به طور ناگهانی پس از مصرف طولانی مدت قطع نکنید، زیرا ممکن است علائم ناخوشایند ترک داشته باشید. از پزشک خود بپرسید که چگونه با خیال راحت مصرف این دارو را متوقف کنید.

در دمای اتاقی به دور از گرما و رطوبت، نگهداری شود. داروی خود را پیگیری کنید کدئین یک داروی سوء مصرف است و اگر کسی از داروی شما به طور نادرست یا بدون نسخه استفاده می کند باید آگاه باشید.

باقیمانده داروهای مخدر را نگه ندارید. فقط یک نوبت مصرف می تواند باعث مرگ در افرادی شود که به طور تصادفی یا نادرست از این دارو استفاده می کنند. از داروساز خود بپرسید که کجا برنامه دفع دارو را پیدا کنید. اگر برنامه ای برای پس گرفتن وجود ندارد، باقیمانده دارو را با خاک گربه یا تفاله قهوه در یک کیسه پلاستیکی در بسته مخلوط کنید، کیسه را در سطل زباله بیندازید.

اگر یک نوبت را فراموش کنم چه اتفاقی می افتد؟

از آنجایی که این دارو برای درد استفاده می شود، احتمالاً یک دوز را فراموش نمی کنید. اگر تقریباً زمان نوبت بعدی برنامه ریزی شده فرا رسیده است، از هر نوبت فراموش شده صرفنظر کنید. برای جبران دوز فراموش شده داروی اضافی مصرف نکنید.

اگر بیش از حد مصرف کنم چه اتفاقی می افتد؟

به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید.مصرف بیش از حد کدئین می تواند کشنده باشد، به ویژه در کودک یا فرد دیگری که از دارو بدون نسخه استفاده می کند. مصرف بیش از حد می تواند باعث ضعف شدید عضلانی، پوست سرد و لطیف، مردمک چشم، تنفس بسیار آهسته، خواب آلودگی شدید یا کما شود.

از چه چیزی باید اجتناب کرد

الکل ننوشید. عوارض جانبی خطرناک یا مرگ ممکن است رخ دهد.

کدئین ممکن است تفکر یا واکنش شما را مختل کند. از رانندگی یا کار با ماشین آلات خودداری کنید تا زمانی که بدانید این دارو چه تاثیری بر شما خواهد داشت. سرگیجه یا خواب آلودگی شدید می تواند باعث زمین خوردن یا حوادث دیگر شود.

عوارض جانبی کدئین چیست

در صورت داشتن علائم واکنش آلرژیک به کدئین، کمک فوری پزشکی دریافت کنید: کهیر. تنفس دشوار؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو.

مانند سایر داروهای مخدر، کدئین می تواند تنفس شما را کند کند. اگر تنفس خیلی ضعیف شود ممکن است مرگ رخ دهد.

فردی که از شما مراقبت می کند، اگر تنفس آهسته همراه با مکث های طولانی، لب های آبی رنگ دارید یا به سختی از خواب بیدار می شوید، باید به دنبال مراقبت های فوری پزشکی باشد.

اگر موارد زیر را دارید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • تنفس پر سر و صدا، آه کشیدن، تنفس کم عمق، تنفسی که در طول خواب متوقف می شود.
 • ضربان قلب آهسته یا نبض ضعیف؛
 • احساس سبکی، مثل اینکه ممکن است بیهوش شوید.
 • گیجی، آشفتگی، توهم، افکار یا رفتار غیرعادی؛
 • احساس شادی یا غم شدید؛
 • تشنج ؛
 • مشکلات ادرار؛ یا
 • سطوح پایین کورتیزول – تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها، سرگیجه، بدتر شدن خستگی یا ضعف.

اگر علائم سندرم سروتونین مانند: بی قراری، توهم، تب، تعریق، لرز، ضربان قلب سریع، سفتی عضلانی، پرش، از دست دادن هماهنگی، حالت تهوع، استفراغ، یا اسهال را دارید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

عوارض جانبی جدی ممکن است در افراد مسن و افرادی که دارای اضافه وزن، سوء تغذیه یا ناتوان هستند، بیشتر باشد.

استفاده طولانی مدت از داروهای مخدر ممکن است بر باروری (توانایی بچه دار شدن) در مردان یا زنان تأثیر بگذارد. مشخص نیست که آیا اثرات مواد افیونی بر باروری دائمی است یا خیر.

عوارض جانبی رایج کدئین چیست ؟

 • احساس سرگیجه یا خواب آلودگی؛
 • حالت تهوع، استفراغ، درد معده؛
 • یبوست؛
 • تعریق؛ یا
 • خارش یا بثورات خفیف

این لیست کاملی از عوارض جانبی نیست و ممکن است موارد دیگری نیز رخ دهد. برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.

کدئین چیست

اطلاعات دوز کدئین چیست

دوز معمول بزرگسالان برای درد:

دوز اولیه: 15 تا 60 میلی گرم خوراکی تا هر 4 ساعت در صورت نیاز
حداکثر دوز: 360 میلی گرم در 24 ساعت

نظرات:
-دوزهای اولیه باید با در نظر گرفتن شدت درد، پاسخ، تجربه قبلی درمان ضد درد و عوامل خطر اعتیاد، سوء استفاده و استفاده نادرست به صورت فردی تعیین شوند.
دوزهای بالاتر از 60 میلی‌گرم برای بهبود تسکین درد نشان داده نشده است و با افزایش بروز عوارض جانبی همراه است.
-به دلیل خطرات اعتیاد، سوء استفاده و استفاده نادرست، باید از کمترین دوز مؤثر برای کوتاه ترین مدت مطابق با اهداف درمانی فردی بیمار استفاده شود.
-در 24 تا 72 ساعت اول پس از شروع درمان و پس از افزایش دوز، بیماران را از نظر افسردگی تنفسی به دقت تحت نظر بگیرید.

استفاده: برای مدیریت دردهای خفیف تا متوسط که در آن درمان با مواد افیونی مناسب است و درمان‌های جایگزین برای آن ناکافی است.

چه داروهای دیگری بر کدئین تأثیر می گذارد؟

در صورت شروع یا توقف مصرف برخی از داروهای دیگر، ممکن است مشکلات تنفسی یا علائم ترک داشته باشید. اگر از آنتی بیوتیک، داروهای ضد قارچ، داروهای فشار خون یا قلب، داروهای تشنج یا دارویی برای درمان HIV یا هپاتیت C نیز استفاده می کنید، به پزشک خود اطلاع دهید.

داروهای مخدر می توانند با بسیاری از داروهای دیگر تداخل داشته باشند و باعث عوارض جانبی خطرناک یا مرگ شوند. مطمئن شوید که پزشک شما می داند که آیا شما نیز از موارد زیر استفاده می کنید:

 • داروهای سرماخوردگی یا آلرژی، داروهای گشادکننده برونش آسم/COPD، یا یک دیورتیک (“قرص آب”).
 • داروهای بیماری حرکت، سندرم روده تحریک پذیر یا مثانه بیش فعال؛
 • سایر داروهای مخدر – داروهای ضد درد اپیوئیدی یا داروهای سرفه با نسخه.
 • آرام بخش مانند والیوم – دیازپام، آلپرازولام، لورازپام، زاناکس، کلونوپین، ورسد و غیره.
 • داروهایی که باعث خواب آلودگی می شوند یا تنفس شما را کند می کنند – قرص خواب، شل کننده عضلانی، دارو برای درمان اختلالات خلقی یا بیماری های روانی. یا
 • داروهایی که بر سطح سروتونین در بدن شما تأثیر می گذارند – محرک یا دارویی برای افسردگی، بیماری پارکینسون، سردردهای میگرنی، عفونت های جدی، یا تهوع و استفراغ.

این لیست کامل نیست. سایر داروها ممکن است با کدئین تداخل داشته باشند، از جمله داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی. همه تداخلات احتمالی در این راهنمای دارویی ذکر نشده است.

سوالات متداول کدئین چیست ؟

کدئین چگونه با بدن تعامل دارد؟

کدئین روی مغز و سیستم عصبی شما تأثیر می گذارد تا احساس درد را کاهش دهد. با اتصال ضعیف به یک گیرنده مواد افیونی خاص، معروف به گیرنده مو-افیونی، اما با میل ترکیبی بسیار کمتری نسبت به مورفین، عمل می کند، به این معنی که اثرات تسکین درد آن به اندازه مورفین قوی نیست.


کدئین واقعا برای چه مواردی استفاده می شود؟

کدئین یک داروی اپیوئیدی (مخدر) خوراکی است که معمولاً برای درمان دردهای خفیف تا متوسط، به عنوان سرکوب کننده سرفه و کمک به تسکین درد ناشی از سردردهای تنشی استفاده می شود. اغلب برای این موارد یا موارد دیگر با داروهای دیگر ترکیب می شود و می تواند باعث ایجاد عادت شود.


با فاصله چند ساعت کدئین مصرف کنم؟

شما باید قرص کدئین را با فاصله حداقل چهار ساعت مصرف کنید. آنها را بیشتر از هر چهار ساعت مصرف نکنید.

کدئین چیست

ترجمه شده توسط سایت دریای شرق از سایت
کپی بدون ذکر نام و لینک سایت دریای شرق ممنوع است !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image