کلیندامایسین چیست ؟ : موارد مصرف + عوارض جانبی

مطالب علمی

کلیندامایسین چیست

کلیندامایسین آنتی بیوتیکی است که با باکتری های بدن مبارزه می کند. برای درمان عفونت های جدی ناشی از باکتری استفاده می شود.

کلیندامایسین همچنین ممکن است برای اهدافی استفاده شود که در این راهنمای دارویی ذکر نشده است.

هشدارهای کلیندامایسین چیست ؟

کلیندامایسین می تواند باعث اسهال شود که ممکن است شدید باشد یا منجر به مشکلات روده ای جدی و تهدید کننده زندگی شود. اگر اسهال آبکی یا خونی دارید، مصرف این دارو را قطع کرده و با پزشک خود تماس بگیرید.

قبل از استفاده از کلیندامایسین، اگر بیماری کلیوی، بیماری کبد، اختلال روده ای مانند کولیت یا بیماری کرون، یا سابقه آسم، اگزما یا واکنش پوستی آلرژیک دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

کلیندامایسین را برای مدت زمان کامل تجویز شده مصرف کنید. علائم شما ممکن است قبل از رفع کامل عفونت بهبود یابد. نادیده گرفتن دوزها همچنین ممکن است خطر ابتلا به عفونت های بیشتر را که به آنتی بیوتیک ها مقاوم هستند افزایش دهد. کلیندامایسین عفونت ویروسی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا را درمان نمی کند.

قبل از مصرف این دارو

اگر به کلیندامایسین یا لینکومایسین حساسیت دارید، نباید از این دارو استفاده کنید.

برای اطمینان از اینکه کلیندامایسین برای شما بی خطر است، اگر تا به حال داشته اید به پزشک خود اطلاع دهید:

 • کولیت، بیماری کرون یا سایر اختلالات روده ای؛
 • اگزما یا واکنش آلرژیک پوستی؛
 • بیماری کبد؛
 • آسم یا واکنش آلرژیک شدید به آسپرین؛
 • حساسیت به رنگ خوراکی زرد

مطالعات حیوانی هیچ آسیبی را در دوران بارداری نشان نداده است، اما در انسان، مشخص نیست که آیا کلیندامایسین به جنین آسیب می رساند یا خیر. اگر باردار هستید یا در طول درمان قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

کلیندامایسین به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است عوارض جانبی در نوزاد شیرده ایجاد کند. اگر در حین مصرف این دارو شیر می‌دهید، اگر نوزادتان راش پوشک، قرمزی یا لکه‌های سفید در دهان یا گلو، ناراحتی معده، یا اسهال آبکی یا خونی دارد، با پزشک خود تماس بگیرید. قبل از مصرف کلیندامایسین به پزشک خود اطلاع دهید که آیا در حال شیردهی هستید یا خیر.

تزریق کلیندامایسین ممکن است حاوی ماده‌ای باشد که می‌تواند باعث عوارض جانبی جدی یا مرگ در نوزادان بسیار جوان یا نارس شود. این دارو را بدون توصیه پزشکی به کودک ندهید.

نحوه یمصرف کلیندامایسین چیست ؟

کلیندامایسین را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید. تمام دستورالعمل های روی برچسب نسخه خود را دنبال کنید و همه راهنماهای دارو یا برگه های دستورالعمل را بخوانید. دارو را دقیقا طبق دستور مصرف کنید.

کلیندامایسین خوراکی به صورت خوراکی مصرف می شود. تزریق کلیندامایسین به عضله یا به صورت تزریق در ورید تزریق می شود. یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی اولین دوز شما را می دهد و ممکن است نحوه استفاده صحیح از دارو را به تنهایی به شما آموزش دهد.

کپسول را با یک لیوان پر آب میل کنید تا گلوی شما را تحریک نکند.

داروی مایع را با دقت اندازه گیری کنید. از سرنگ دوز ارائه شده استفاده کنید یا از دستگاه اندازه گیری دوز دارو (نه قاشق آشپزخانه) استفاده کنید.

ممکن است در طول درمان به آزمایشات پزشکی مکرر نیاز داشته باشید.

اگر نیاز به جراحی دارید، به جراح خود اطلاع دهید که از کلیندامایسین استفاده می کنید زیرا ممکن است با داروهای خاصی که برای بیهوشی استفاده می شوند تداخل داشته باشد.

از این دارو برای تمام مدت زمان تجویز شده استفاده کنید، حتی اگر علائم شما به سرعت بهبود یابد. نادیده گرفتن دوزها می تواند خطر ابتلا به عفونت مقاوم به دارو را افزایش دهد. کلیندامایسین عفونت ویروسی مانند آنفولانزا یا سرماخوردگی را درمان نمی کند.

در دمای اتاقی به دور از گرما و رطوبت، نگهداری شود. داروی تزریقی را از حرارت زیاد محافظت کنید.

مایع خوراکی را در یخچال نگهداری نکنید. هر مایع خوراکی استفاده نشده را بعد از 2 هفته دور بریزید.

اگر یک نوبت را فراموش کنم چه اتفاقی می افتد؟

به محض یادآوری، مقدار دز فراموش شده دارو را استفاده کنید. اگر تقریباً زمان نوبت بعدی برنامه ریزی شده فرا رسیده است، نوبت فراموش شده را نادیده بگیرید. از داروی اضافی برای جبران دوز فراموش شده استفاده نکنید.

اگر بیش از حد مصرف کنم چه اتفاقی می افتد؟

به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید.

کلیندامایسین چیست

هنگام استفاده از کلیندامایسین از چه چیزهایی باید اجتناب کرد؟

از کلیندامایسین همزمان با آنتی بیوتیک اریترومایسین استفاده نکنید.

عوارض جانبی کلیندامایسین چیست ؟

داروهای آنتی بیوتیکی می توانند باعث اسهال شوند که ممکن است نشانه عفونت جدید باشد. اگر اسهال آبکی یا خونی دارید، مصرف کلیندامایسین را قطع کرده و با پزشک خود تماس بگیرید. از داروی ضد اسهال استفاده نکنید مگر اینکه پزشک به شما بگوید.

اگر علائم واکنش آلرژیک به کلیندامایسین را دارید: (کهیر، تنفس دشوار، تورم در صورت یا گلو) یا واکنش شدید پوستی (تب، گلودرد، سوزش در چشم، درد پوست، قرمزی یا قرمزی) از کمک فوری پزشکی استفاده کنید. بثورات پوستی بنفش که گسترش می یابد و باعث ایجاد تاول و لایه برداری می شود).

اگر علائم یک واکنش دارویی جدی را دارید که می تواند بسیاری از قسمت های بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد، به دنبال درمان پزشکی باشید. علائم ممکن است عبارتند از: بثورات پوستی، تب، غدد متورم، علائم شبیه آنفولانزا، دردهای عضلانی، ضعف شدید، کبودی غیرمعمول، یا زرد شدن پوست یا چشم‌ها. این واکنش ممکن است چندین هفته پس از شروع مصرف کلیندامایسین رخ دهد.

کلیندامایسین می تواند باعث اسهال شود که ممکن است شدید باشد یا منجر به مشکلات روده ای جدی و تهدید کننده زندگی شود. اگر اسهال آبکی یا خونی دارید، مصرف کلیندامایسین را قطع کرده و با پزشک خود تماس بگیرید.

اگر موارد زیر را دارید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • هرگونه تغییر در عادات روده؛
 • درد شدید معده، اسهال آبکی یا خونی؛
 • ادرار کم یا بدون ادرار؛ یا
 • طعم فلزی در دهان شما (پس از تزریق کلیندامایسین).

عوارض جانبی شایع کلیندامایسین ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • حالت تهوع، استفراغ، درد معده؛
 • بثورات پوستی خفیف؛ یا
 • خارش یا ترشح واژن؛

این لیست کاملی از عوارض جانبی نیست و ممکن است موارد دیگری نیز رخ دهد. برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.

چه داروهای دیگری بر کلیندامایسین تأثیر می گذارد؟

سایر داروها ممکن است با کلیندامایسین تداخل داشته باشند، از جمله داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی. به هر یک از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود در مورد تمام داروهایی که اکنون استفاده می کنید و هر دارویی که شروع به استفاده از آن می کنید یا متوقف می کنید، بگویید.

کلیندامایسین چیست

ترجمه شده توسط سایت دریای شرق از سایت
کپی بدون ذکر نام و لینک سایت دریای شرق ممنوع است !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image