داروی کاربامازپین چیست ؟ + عوارض و شرایط مصرف

مطالب علمی

داروی کاربامازپین چیست

کاربامازپین یک داروی ضد تشنج است. این دارو با کاهش تکانه های عصبی که باعث تشنج و درد عصبی می شوند، مانند نورالژی سه قلو و نوروپاتی دیابتی عمل می کند.

کاربامازپین همچنین برای درمان اختلال دوقطبی استفاده می شود.

کاربامازپین همچنین ممکن است برای اهدافی استفاده شود که در این راهنمای دارویی ذکر نشده است.

هشدارهای داروی کاربامازپین چیست؟

اگر سابقه سرکوب مغز استخوان دارید، اگر به آن حساسیت دارید یا از داروهای ضد افسردگی مانند آمی تریپتیلین، دزیپرامین، دوکسپین، ایمی پرامین یا نورتریپتیلین استفاده می کنید، نباید کاربامازپین مصرف کنید.

در مورد تمام داروهای دیگری که استفاده می کنید به پزشک خود بگویید. برخی از داروها می توانند سطح کاربامازپین در خون شما را افزایش یا کاهش دهند، که ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند یا اثربخشی این دارو را کاهش دهد. کاربامازپین همچنین می تواند بر سطوح خونی برخی از داروهای دیگر تأثیر بگذارد و باعث کاهش اثربخشی آنها یا افزایش عوارض جانبی شود.

کاربامازپین ممکن است باعث مشکلات خونی جدی یا راش پوستی یا واکنش آلرژیک شود. اگر تب، ضعف غیرمعمول، خونریزی، کبودی یا بثورات پوستی که باعث ایجاد تاول و لایه برداری می شود، با پزشک خود تماس بگیرید.

برخی از افراد هنگام مصرف داروی تشنج به خودکشی فکر می کنند. نسبت به تغییرات خلقی یا علائم خود هوشیار باشید. هر گونه علائم جدید یا بدتر شده را به پزشک خود گزارش دهید.

مصرف این دارو را بدون مشورت با پزشک خود قطع نکنید، حتی اگر احساس خوبی دارید.

اگر باردار هستید، بدون نظر پزشک مصرف کاربامازپین را شروع یا قطع نکنید.

قبل از مصرف این دارو

اگر سابقه سرکوب مغز استخوان دارید یا به کاربامازپین یا داروهای ضد افسردگی مانند آمی تریپتیلین، دزیپرامین، دوکسپین، ایمی پرامین یا نورتریپتیلین حساسیت دارید، نباید کاربامازپین مصرف کنید.

اگر در 14 روز گذشته از مهارکننده های MAO استفاده کرده اید، از کاربامازپین استفاده نکنید. ممکن است یک تداخل دارویی خطرناک رخ دهد. مهارکننده های MAO عبارتند از: فورازولیدون، ایزوکاربوکسازید، لینزولید، فنلزین، رازاگیلین، سلژیلین و ترانیل سیپرومین.

کاربامازپین ممکن است باعث ایجاد بثورات پوستی شدید یا تهدید کننده زندگی شود، به ویژه در افراد با اصل و نسب آسیایی. ممکن است پزشک قبل از شروع دارو آزمایش خون را برای تعیین خطر شما توصیه کند.

اگر تا به حال داشته اید به پزشک خود بگویید:

 • مشکلات قلبی؛
 • بیماری کبد یا کلیه؛
 • گلوکوم؛
 • پورفیری؛
 • سطوح کم سدیم؛
 • افسردگی، اختلال خلقی؛ یا
 • افکار یا اعمال خودکشی

ممکن است هنگام مصرف کاربامازپین افکار خودکشی داشته باشید. پزشک باید در ویزیت های منظم پیشرفت شما را بررسی کند. خانواده یا سایر مراقبان شما نیز باید نسبت به تغییرات خلق و خو یا علائم شما هوشیار باشند.

مصرف داروهای تشنج را در دوران بارداری بدون نظر پزشک خود شروع یا قطع نکنید. کاربامازپین ممکن است به جنین آسیب برساند، اما تشنج در دوران بارداری می تواند به مادر و جنین آسیب برساند. فواید جلوگیری از تشنج ممکن است بر هر خطری برای نوزاد بیشتر باشد.

اگر باردار شدید فورا به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر باردار هستید، ممکن است نام شما در دفتر ثبت بارداری برای ردیابی اثرات این دارو بر جنین ذکر شود.

کاربامازپین می تواند قرص های ضد بارداری یا ایمپلنت ها را کم اثر کند. برای جلوگیری از بارداری از یک نوع مانع پیشگیری از بارداری (مانند کاندوم یا دیافراگم همراه با اسپرم کش) استفاده کنید.

هنگام استفاده از کاربامازپین نباید از شیر مادر تغذیه کنید.

نحوه ی مصرف داروی کاربامازپین چیست؟

کاربامازپین را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید. تمام دستورالعمل های روی برچسب نسخه خود را دنبال کنید و همه راهنماهای دارو یا برگه های دستورالعمل را بخوانید. پزشک ممکن است گهگاه دوز مصرفی شما را تغییر دهد.

همراه غذا مصرف کنید.

قرص یا کپسول طولانی رهش را به طور کامل قورت دهید و آن را له نکنید، نجوید یا نشکنید. اگر نمی توانید یک قرص را به طور کامل قورت دهید، به پزشک خود اطلاع دهید.

قرص جویدنی باید قبل از قورت دادن آن جویده شود.

قبل از اندازه گیری دوز، سوسپانسیون خوراکی (مایع) را تکان دهید. از سرنگ دوز ارائه شده استفاده کنید یا از دستگاه اندازه گیری دوز دارو (نه قاشق آشپزخانه) استفاده کنید.

ممکن است تا 4 هفته طول بکشد تا علائم شما بهبود یابد. به استفاده از دارو طبق دستور ادامه دهید و اگر به نظر می رسد که این دارو در جلوگیری از تشنج شما نیز از کار افتاده است، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

به آزمایشات پزشکی مکرر نیاز خواهید داشت.

در دمای اتاق به دور از رطوبت، گرما و نور نگهداری شود.

مصرف کاربامازپین را به طور ناگهانی قطع نکنید، حتی اگر احساس خوبی دارید. توقف ناگهانی ممکن است باعث افزایش تشنج شود. دستورالعمل های پزشک خود را در مورد کاهش دوز خود دنبال کنید.

اگر یک نوبت را فراموش کنم چه اتفاقی می افتد؟

در اسرع وقت دارو را مصرف کنید، اما اگر تقریباً زمان نوبت بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را نادیده بگیرید. دو دوز را در یک زمان مصرف نکنید.

اگر بیش از حد مصرف کنم چه اتفاقی می افتد؟

به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید .

علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل خواب آلودگی شدید، تنفس ضعیف یا کم عمق و از دست دادن هوشیاری باشد.

از چه چیزی باید اجتناب کرد

نوشیدن الکل همراه با این دارو می تواند عوارض جانبی ایجاد کند و همچنین می تواند خطر تشنج را افزایش دهد.

گریپ فروت ممکن است با کاربامازپین تداخل داشته باشد و منجر به عوارض جانبی ناخواسته شود. از مصرف فرآورده های گریپ فروت خودداری کنید.

تا زمانی که بدانید این دارو چه تأثیری بر شما خواهد داشت از رانندگی یا فعالیت های خطرناک خودداری کنید. واکنش های شما ممکن است مختل شود.

کاربامازپین می تواند باعث آفتاب سوختگی شما شود. از نور خورشید یا سولاریوم خودداری کنید. زمانی که در خارج از منزل هستید لباس محافظ بپوشید و از کرم ضد آفتاب (SPF 30 یا بالاتر) استفاده کنید.

داروی کاربامازپین چیست

عوارض جانبی داروی کاربامازپین چیست ؟

اگر علائم واکنش آلرژیک به کاربامازپین (کهیر، تنفس دشوار، تورم در صورت یا گلو) یا یک واکنش شدید پوستی (تب، گلودرد، سوزش در چشم، درد پوست، قرمزی یا بنفش شدن پوست) دارید، کمک فوری پزشکی کنید. بثوراتی که گسترش می یابد و باعث ایجاد تاول و لایه برداری می شود).

اگر واکنش دارویی جدی دارید که می تواند بر بسیاری از قسمت های بدن شما تأثیر بگذارد، به دنبال درمان پزشکی باشید. علائم ممکن است عبارتند از: بثورات پوستی، تب، غدد متورم، دردهای عضلانی، ضعف شدید، کبودی غیرمعمول، یا زرد شدن پوست یا چشم‌ها.

هرگونه علائم جدید یا بدتر شدن را به پزشک خود گزارش دهید، مانند: تغییرات ناگهانی خلق و خو یا رفتار، افسردگی، اضطراب، بی خوابی، یا اگر احساس آشفتگی، خصومت، بی قراری، تحریک پذیری یا افکار خودکشی یا صدمه زدن به خود دارید.

اگر موارد زیر را دارید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • بثورات پوستی، مهم نیست که چقدر خفیف باشد.
 • از دست دادن اشتها، درد سمت راست بالای معده، ادرار تیره؛
 • ضربان قلب آهسته، سریع یا تپنده؛
 • کم خونی یا سایر مشکلات خونی – تب، لرز، گلودرد، زخم های دهان، خونریزی لثه، خونریزی از بینی، پوست رنگ پریده، کبودی آسان، خستگی غیر معمول، احساس سبکی سر یا تنگی نفس. یا
 • سطوح پایین سدیم در بدن – سردرد، گیجی، ضعف شدید، احساس بی ثباتی، افزایش تشنج.

عوارض جانبی رایج کاربامازپین ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سرگیجه، از دست دادن هماهنگی، مشکلات راه رفتن؛
 • حالت تهوع، استفراغ؛ یا
 • خواب آلودگی

این لیست کاملی از عوارض جانبی نیست و ممکن است موارد دیگری نیز رخ دهد. برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.

چه داروهای دیگری بر کاربامازپین تأثیر می گذارد؟

گاهی اوقات استفاده همزمان از برخی داروها بی خطر نیست. برخی از داروها می‌توانند بر سطوح خونی سایر داروهایی که مصرف می‌کنید تأثیر بگذارند، که ممکن است عوارض جانبی را افزایش دهد یا اثربخشی داروها را کاهش دهد.

استفاده از کاربامازپین با سایر داروهایی که باعث خواب آلودگی شما می شوند می تواند این اثر را بدتر کند. قبل از استفاده از داروهای مخدر، قرص خواب، شل کننده عضلانی، یا داروی اضطراب، افسردگی یا تشنج از پزشک خود سوال کنید.

بسیاری از داروها می توانند با کاربامازپین تداخل داشته باشند و برخی از داروها نباید با هم استفاده شوند. این شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی است. همه تداخلات احتمالی در این راهنمای دارویی ذکر نشده است. در مورد تمام داروهای فعلی خود و هر دارویی که مصرف را شروع کرده یا متوقف می کنید به پزشک خود بگویید.

داروی کاربامازپین چیست

ترجمه شده توسط سایت دریای شرق از سایت
کپی بدون ذکر نام و لینک سایت دریای شرق ممنوع است !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image