داروی بوسپیرون چیست ؟ + عوارض و شرایط مصرف

مطالب علمی

داروی بوسپیرون چیست

بوسپیرون یک داروی ضد اضطراب است که بر مواد شیمیایی موجود در مغز تأثیر می گذارد. ممکن است در افراد مبتلا به اضطراب نامتعادل باشد.

بوسپیرون برای درمان علائم اضطراب مانند ترس، تنش، تحریک پذیری، سرگیجه، تپش قلب و سایر علائم فیزیکی استفاده می شود.

بوسپیرون یک داروی ضد روان پریشی نیست و نباید به جای داروهای تجویز شده توسط پزشک برای اختلالات روان پریشی استفاده شود.

هشدارهای داروی بوسپیرون چیست ؟

اگر در 14 روز گذشته یک مهارکننده MAO مصرف کرده اید از بوسپیرون استفاده نکنید. ممکن است یک تداخل دارویی خطرناک رخ دهد. مهارکننده های MAO عبارتند از: ایزوکاربوکسازید، لینزولید، تزریقی متیلن بلو، فنلزین، رازاگیلین، سلژیلین و ترانیل سیپرومین.

قبل از مصرف این دارو

اگر به بوسپیرون حساسیت دارید، نباید از آن استفاده کنید.

اگر در 14 روز گذشته یک مهارکننده MAO مصرف کرده اید از بوسپیرون استفاده نکنید. ممکن است یک تداخل دارویی خطرناک رخ دهد. مهارکننده های MAO عبارتند از: ایزوکاربوکسازید، لینزولید، تزریقی متیلن بلو، فنلزین، رازاگیلین، سلژیلین و ترانیل سیپرومین.

برای اطمینان از بی خطر بودن این دارو برای شما، در صورت داشتن هر یک از شرایط زیر به پزشک خود اطلاع دهید:

  • بیماری کلیوی؛ یا
  • بیماری کبد.

انتظار نمی رود بوسپیرون به نوزاد متولد نشده آسیب برساند. اگر باردار هستید یا در طول درمان قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

مشخص نیست که آیا بوسپیرون وارد شیر مادر می شود یا می تواند به نوزاد شیرده آسیب برساند. اگر به نوزادی شیر می دهید به پزشک خود اطلاع دهید.

بوسپیرون برای استفاده افراد کمتر از 18 سال توسط FDA تایید نشده است، اما این دارو در کودکان و نوجوانان تحت نظارت دقیق پزشکی و با دوز مناسب استفاده شده است.

چگونه باید بوسپیرون مصرف کنم؟

بوسپیرون را دقیقاً همانطور که برای شما تجویز شده است مصرف کنید. تمام دستورالعمل های روی برچسب نسخه خود را دنبال کنید. پزشک ممکن است گهگاه دوز مصرفی شما را تغییر دهد تا مطمئن شود بهترین نتایج را دریافت می کنید. این دارو را در مقادیر بیشتر یا کمتر و یا بیشتر از مقدار توصیه شده مصرف نکنید.

ممکن است بوسپیرون را با یا بدون غذا مصرف کنید، اما هر بار آن را به همان روش مصرف کنید.

برخی از قرص‌های بوسپیرون نمره‌گذاری شده‌اند، بنابراین می‌توانید قرص را به ۲ یا ۳ قسمت تقسیم کنید تا در هر دوز مقدار کمتری از دارو مصرف کنید. اگر تبلت به درستی شکسته نشده و قطعه خیلی بزرگ یا خیلی کوچک است، از آن استفاده نکنید. دستورالعمل های پزشک خود را در مورد میزان مصرف قرص دنبال کنید.

اگر از داروی ضد اضطراب دیگری به بوسپیرون روی آورده اید، ممکن است لازم باشد به جای قطع ناگهانی، دوز داروی دیگر را به آرامی کاهش دهید. برخی از داروهای اضطراب در صورت قطع ناگهانی مصرف آنها پس از مصرف طولانی مدت می توانند علائم ترک را ایجاد کنند.

این دارو می تواند نتایج مثبت کاذب را با آزمایش های پزشکی خاص ایجاد کند. ممکن است لازم باشد مصرف دارو را حداقل 48 ساعت قبل از آزمایش قطع کنید. به هر پزشکی که شما را درمان می کند بگویید که از بوسپیرون استفاده می کنید.

در دمای اتاق به دور از رطوبت، گرما و نور نگهداری شود.

اگر یک نوبت را فراموش کنم چه اتفاقی می افتد؟

دوز فراموش شده را به محض یادآوری مصرف کنید. اگر تقریباً زمان نوبت بعدی برنامه ریزی شده فرا رسیده است، نوبت فراموش شده را نادیده بگیرید. برای جبران دوز فراموش شده داروی اضافی مصرف نکنید.

از چه چیزی باید اجتناب کنم؟

این دارو ممکن است تفکر یا واکنش شما را مختل کند. اگر رانندگی می کنید یا کاری انجام می دهید که نیاز به هوشیاری دارد، مراقب باشید.

نوشیدن الکل ممکن است عوارض جانبی خاص بوسپیرون را افزایش دهد.

گریپ فروت و آب گریپ فروت ممکن است با بوسپیرون تداخل داشته و منجر به عوارض جانبی ناخواسته شود. در مورد استفاده از محصولات گریپ فروت با پزشک خود صحبت کنید.

داروی بوسپیرون چیست

عوارض جانبی داروی بوسپیرون چیست ؟

در صورت مشاهده هر گونه علائم واکنش آلرژیک به بوسپیرون، کمک فوری پزشکی دریافت کنید: کهیر. تنفس دشوار؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو.

اگر موارد زیر را دارید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

  • درد قفسه سینه؛
  • تنگی نفس؛ یا
  • احساس سبکی، مثل اینکه ممکن است بیهوش شوید.

عوارض جانبی رایج بوسپیرون ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • سردرد؛
  • سرگیجه، خواب آلودگی؛
  • مشکلات خواب (بی خوابی)؛
  • حالت تهوع، ناراحتی معده؛ یا
  • احساس عصبی یا هیجانی

این لیست کاملی از عوارض جانبی نیست و ممکن است موارد دیگری نیز رخ دهد. برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.

اطلاعات دوز

دوز معمول بزرگسالان برای اضطراب:

دوز اولیه:

7.5 میلی گرم خوراکی دو بار در روز یا 5 میلی گرم 3 بار در روز.
دوز نگهدارنده:

دوز روزانه ممکن است با افزایش 5 میلی گرم هر 2 تا 3 روز تا 20 تا 60 میلی گرم در روز در دوزهای منقسم افزایش یابد.
حداکثر دوز:

60 میلی گرم در روز

چه داروهای دیگری بر بوسپیرون تأثیر می گذارد؟

مصرف این دارو همراه با داروهای دیگری که باعث خواب آلودگی می شوند یا تنفس شما را کند می کنند می تواند این اثرات را بدتر کند. قبل از مصرف بوسپیرون همراه با قرص خواب، داروی مسکن، شل کننده عضلانی، یا داروی اضطراب، افسردگی یا تشنج، از پزشک خود سوال کنید.

سایر داروها ممکن است با بوسپیرون تداخل داشته باشند، از جمله داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی. به هر یک از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود در مورد تمام داروهایی که اکنون استفاده می کنید و هر دارویی که شروع به استفاده از آن می کنید یا متوقف می کنید، بگویید.

داروی بوسپیرون چیست

ترجمه شده توسط سایت دریای شرق از سایت
کپی بدون ذکر نام و لینک سایت دریای شرق ممنوع است !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image