داروی بلینسیتو چیست ؟ + عوارض و شرایط مصرف

مطالب علمی

داروی بلینسیتو چیست

Blincyto برای درمان نوع خاصی از لوسمی لنفوبلاستیک حاد در بزرگسالان و کودکان استفاده می شود.

بلینسیتو پس از آزمایش سایر درمان های سرطان بدون موفقیت تجویز می شود.

Blincyto توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) بر اساس “تسریع” تایید شده است. در مطالعات بالینی، برخی از افراد به این دارو پاسخ دادند، اما مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

لوسمی لنفوبلاستیک حاد نوعی سرطان خون است که در آن نوع خاصی از گلبول های سفید خون خارج از کنترل رشد می کند.

هشدارهای داروی بلینسیتو چیست ؟

برخی از عوارض جانبی ممکن است در طول تزریق Blincyto رخ دهد. اگر احساس سرگیجه، حالت تهوع، سبکی سر، سرد شدن یا تب دارید، یا اگر سردرد، بثورات پوستی، مشکل تنفسی یا تورم در صورت خود دارید، فوراً به مراقب خود اطلاع دهید.

یک عارضه جانبی جدی Blincyto سندرم آزادسازی سیتوکین نام دارد که باعث تب، لرز، مشکلات تنفسی، استفراغ و سایر علائم می شود. مراقبان شما در صورت بروز، دارویی برای درمان سریع این بیماری در اختیار خواهند داشت.

همچنین در صورت اختلال در گفتار، گیجی، از دست دادن تعادل یا تشنج (تشنج) به مراقبان خود اطلاع دهید یا به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید. اینها می تواند نشانه ای از مشکلات عصبی تهدید کننده زندگی باشد.

قبل از مصرف این دارو

اگر به بلیناتوموماب حساسیت دارید، نباید از Blincyto استفاده کنید.

برای اطمینان از بی خطر بودن Blincyto برای شما، اگر موارد زیر را دارید به پزشک خود اطلاع دهید:

 • مشکلات عصبی (اختلال عصبی)، مانند تشنج، گیجی، مشکل در صحبت کردن، یا مشکلات تعادل.
 • شیمی درمانی یا پرتودرمانی به مغز شما؛
 • هر نوع عفونت؛ یا
 • واکنش به تزریق بلیناتوماب

قبل از استفاده از Blincyto، اگر اخیراً واکسن دریافت کرده اید یا اگر برای دوز تقویت کننده برنامه ریزی شده است، به پزشک خود اطلاع دهید.

ممکن است لازم باشد قبل از شروع این درمان آزمایش بارداری منفی بدهید.

اگر باردار هستید از Blincyto استفاده نکنید. ممکن است به جنین آسیب برساند یا باعث نقص مادرزادی شود. هنگام استفاده از Blincyto و حداقل 48 ساعت پس از آخرین دوز، از کنترل بارداری موثر برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید.

در حین استفاده از این دارو و حداقل تا 48 ساعت پس از آخرین دوز، نباید شیر دهید.

Blincyto چگونه تجویز می شود؟

Blincyto به صورت شبانه روزی (مستمر) با استفاده از پمپ انفوزیون تجویز می شود. یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی این تزریق را به شما می دهد. این دارو از طریق یک کاتتر که در داخل ورید قرار می گیرد وارد بدن می شود.

شما ممکن است اولین دوز Blincyto خود را در بیمارستان یا کلینیک دریافت کنید تا به سرعت عوارض جانبی جدی را درمان کنید. همچنین اگر پس از مدت کوتاهی از دارو استفاده نکردید، ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشید.

تزریقات شما در داروخانه آماده می شود و دارو را در کیسه های IV دریافت خواهید کرد. کیسه های IV را در بسته بندی اصلی خود نگه دارید و بسته را باز نکنید. آن را در یخچال دور از نور نگهداری کنید. یخ نزنید. هر کیسه IV بسته بندی شده و توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی آماده می شود.

دستورالعمل های مصرف ارائه شده همراه با دارو را بخوانید و به دقت دنبال کنید. اگر تمام دستورالعمل‌های استفاده صحیح را نمی‌دانید، از Blincyto استفاده نکنید. اگر سوالی دارید از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

Blincyto معمولاً به صورت شبانه روزی تجویز می شود. پزشک تعیین خواهد کرد که چند بار و برای چه مدت باید از این دارو استفاده کنید.

تنظیمات پمپ انفوزیون خود را بدون کمک یک متخصص مراقبت های بهداشتی تغییر ندهید.

در حین دریافت Blincyto ممکن است برای جلوگیری از برخی عوارض جانبی دارویی به شما داده شود.

هنگامی که زمان تعویض کیسه های IV فرا رسید، اگر کیسه IV جدید آماده برای اتصال به پمپ انفوزیون ندارید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

حتماً پوست اطراف کاتتر (IV) خود را تمیز نگه دارید تا خطر عفونت را کاهش دهید.

Blincyto می تواند خطر خونریزی یا عفونت را با تغییر نحوه عملکرد سیستم ایمنی بدن شما افزایش دهد. به آزمایشات پزشکی مکرر نیاز خواهید داشت. درمان سرطان شما ممکن است بر اساس نتایج به تعویق بیفتد.

اگر یک نوبت را فراموش کنم چه اتفاقی می افتد؟

از آنجایی که برنامه ریزی دوز و پمپ تزریق توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی انجام می شود، احتمالاً یک دوز را از دست نمی دهید.

اگر کیسه های IV خود را به موقع دریافت نکردید، برای دریافت داروی جدید با داروساز خود تماس بگیرید.

اگر بیش از حد مصرف کنم چه اتفاقی می افتد؟

به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید.

علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل تب، لرزش و سردرد باشد.

هنگام استفاده از Blincyto از چه چیزهایی باید اجتناب کنم؟

در حین استفاده از Blincyto واکسن “زنده” دریافت نکنید، در غیر این صورت ممکن است به یک عفونت جدی مبتلا شوید. واکسن های زنده شامل سرخک، اوریون، سرخجه (MMR)، فلج اطفال، روتاویروس، حصبه، تب زرد، واریسلا (آبله مرغان) و زوستر (زونا) هستند. از پزشک خود بپرسید که چه مدت پس از قطع مصرف این دارو، دریافت واکسن برای شما بی خطر است.

از رانندگی یا فعالیت های خطرناک خودداری کنید تا زمانی که بدانید Blincyto چه تأثیری بر شما خواهد داشت. واکنش های شما ممکن است مختل شود.

داروی بلینسیتو چیست

عوارض جانبی داروی بلینسیتو چیست ؟

برخی از عوارض جانبی ممکن است در طول تزریق رخ دهد. اگر احساس ضعف، حالت تهوع، سبکی سر، خستگی، سردرد یا تب دارید، یا سردرد، درد عضلانی، بثورات پوستی، خس خس سینه، مشکل تنفسی یا تورم در صورت خود دارید، فوراً به مراقب خود اطلاع دهید.

در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک به Blincyto کمک فوری پزشکی دریافت کنید: کهیر. تنفس دشوار؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو.

همچنین اگر علائمی از مشکلات عصبی تهدید کننده زندگی دارید، مانند:

 • گفتار نامفهوم، سردرگمی؛
 • مشکلات تعادل؛
 • تشنج (تشنج)؛ یا
 • از دست دادن هوشیاری

یک عارضه جانبی جدی بلیناتوماب سندرم آزادسازی سیتوکین (CRS) نام دارد. اگر علائمی از این وضعیت دارید: تب، لرز، مشکلات تنفسی، بدن درد، استفراغ، اسهال یا احساس سبکی سر، فوراً به مراقبان خود اطلاع دهید. مراقبان شما دارویی برای درمان سریع CRS در صورت بروز در دسترس خواهند داشت.

اگر موارد زیر را دارید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • درد شدید در قسمت بالای معده که به پشت شما گسترش می یابد، حالت تهوع و استفراغ، ضربان قلب سریع.
 • پتاسیم کم – گرفتگی عضلات پا، یبوست، ضربان قلب نامنظم، بال زدن در قفسه سینه، افزایش تشنگی یا ادرار، بی حسی یا سوزن سوزن شدن، ضعف عضلانی یا احساس لنگی؛
 • تعداد کم سلول های خون – تب، لرز، خستگی، زخم های دهان، زخم های پوستی، کبودی آسان، خونریزی غیر معمول، رنگ پریدگی پوست، سردی دست ها و پاها، احساس سبکی سر یا تنگی نفس. یا
 • علائم تجزیه سلول های تومور – گیجی، ضعف، گرفتگی عضلات، تهوع، استفراغ، ضربان قلب سریع یا آهسته، کاهش ادرار، سوزن سوزن شدن در دست ها و پاها یا اطراف دهان.

عوارض جانبی رایج Blincyto ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • واکنش های حین تزریق؛
 • تعداد کم سلول های خونی؛
 • تب، عفونت؛ یا
 • سردرد

این لیست کاملی از عوارض جانبی نیست و ممکن است موارد دیگری نیز رخ دهد. برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.

دارو های دیگری که بر داروی بلینسیتو چیست ؟

سایر داروها ممکن است با بلینتوموماب تداخل داشته باشند، از جمله داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی. در مورد تمام داروهای فعلی خود و هر دارویی که مصرف را شروع کرده یا متوقف می کنید به پزشک خود بگویید.

داروی بلینسیتو چیست

ترجمه شده توسط سایت دریای شرق از سایت
کپی بدون ذکر نام و لینک سایت دریای شرق ممنوع است !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image