NFC چیست ؟

کامپیوتر

NFC چیست ؟

بانک شما ممکن است اخیراً یک کارت نقدی سازگار با NFC برای شما ارسال کرده باشد و احتمالاً تلفن هوشمند شما از عملکردهای NFC پشتیبانی می کند. اما آیا مطمئن نیستید که NFC دقیقا چیست؟ مشکلی نیست ما یک نمای کلی از استاندارد میدان نزدیک مبتنی بر RFID به شما ارائه می دهیم.

NFC بیشتر و بیشتر جنبه‌های زندگی روزمره را در اختیار می‌گیرد، پرداخت‌های بدون تماس را امکان‌پذیر می‌کند، و اتصال با دستگاه‌های بلوتوث و شبکه‌های Wi-Fi را ساده‌تر می‌کند. کاربردهای بیشتر را می توان در راه حل های خانه هوشمند و اینترنت اشیا یافت. این مزایای فناوری NFC با نگرانی های امنیتی و مسائل مربوط به حریم خصوصی داده ها همراه است. برای اطلاعات بیشتر در مورد خطرات استاندارد بی سیم و الزامات امنیتی عمومی قابل اجرا در برنامه های NFC، ادامه مطلب را بخوانید.

NFC چیست؟

NFC – یا ارتباط میدان نزدیک – یک استاندارد انتقال مبتنی بر شناسایی فرکانس رادیویی (RFID) است که انتقال داده بدون تماس را در فاصله چند سانتی متری امکان پذیر می کند.

یکی از کاربردهای کلیدی عملکرد NFC، پرداخت های بدون تماس در پایانه های نقطه فروش (PoS) در خرده فروشی یا غذا است. علاوه بر کارت‌های بانکی، تلفن‌های هوشمند مدرن نیز به طور استاندارد به فناوری NFC مجهز هستند. هنگامی که با سایر استانداردهای انتقال مانند بلوتوث یا وای فای ترکیب می شود، طیف گسترده ای از امکانات باز می شود که در آن فناوری میدان نزدیک می تواند فرآیندهایی را که نیاز به تبادل داده بین دو دستگاه سریعتر، انعطاف پذیرتر یا راحت تر دارند، ایجاد کند.

NFC چیست و چگونه کار می کند؟

NFC مبتنی بر فناوری RFID است. سیستم‌های RFID شامل حداقل یک آغازگر (معمولاً یک دستگاه خواندن/نوشتن RFID) و هر تعداد دستگاه هدف (معروف به فرستنده)، هستند که پیام‌های دریافتی از آغازگر را دریافت، پردازش و پاسخ می‌دهند. انتقال داده ها با استفاده از القای الکترومغناطیسی بین دو آنتن حلقه انجام می شود. شکاف بین دستگاه خواندن RFID و ترانسپوندر رابط هوا نامیده می شود. هدف فناوری RFID شناسایی، احراز هویت و ردیابی اشیا یا افراد است. به عنوان مثال، در تدارکات، فرستنده های RFID به محصولات یا پالت های حمل و نقل متصل می شوند تا جریان کالا را ردیابی کنند.

به عنوان یک استاندارد بین المللی، NFC فرآیند اتصال RFID را برای میدان نزدیک الکترومغناطیسی مشخص می کند. مطابق با ISO/IEC 180000-3، فرکانس استاندارد برای سیستم های NFC 13.56 مگاهرتز است – یکی از باندهای فرکانس بالا ISM که بدون مجوز در سراسر جهان در دسترس است.

برد کوتاه استاندارد بی سیم برای NFC معمولی است. انتقال داده های NFC تنها زمانی امکان پذیر است که آنتن های فرستنده و گیرنده در مجاورت مستقیم با یکدیگر قرار گیرند. در عمل، فاصله عملیاتی بین دو دستگاه NFC زیر 10 سانتی متر است. برای مثال، کارت‌های پرداخت سازگار با NFC باید مستقیماً در مقابل کارت‌خوان نگهداری شوند. فقط در این صورت می توان معاملات انجام داد. محدوده محدود برای جلوگیری از اتصالات ناخواسته در نظر گرفته شده است و نقش مهمی در امنیت استاندارد بی سیم دارد.

در اصل، دو حالت ارتباطی با انتقال بی سیم NFC قابل تصور است: حالت غیرفعال و حالت فعال. در حالی که حالت غیرفعال فقط اجازه ارتباط یک طرفه را می دهد که در آن یک دستگاه NFC داده ها را از دیگری بازیابی می کند، حالت فعال امکان ارتباط متقابل را فراهم می کند.

حالت غیرفعال:

در حالت غیرفعال، از خوانندگان NFC فعال برای خواندن فرستنده های غیرفعال استفاده می شود. در نتیجه آنتن دستگاه فعال یک میدان الکترومغناطیسی متناوب با فرکانس بالا تولید می کند. اگر یک فرستنده غیرفعال وارد محدوده میدان فرکانس بالا شود، برای مدت کوتاهی با انرژی تامین می شود. خود فرستنده‌های غیرفعال سیگنال بازخوردی تولید نمی‌کنند، در عوض داده‌ها با تعدیل سیگنال درخواست ارسال می‌شوند. به عنوان مثال، این حالت برای پرداخت های بدون تماس استفاده می شود. اکنون این فرستنده ها را می توان در اکثر کارت های بدهی و اعتباری یافت.

حالت فعال:

اگر هم آغازگر انتقال بی سیم و هم دستگاه هدف قادر به انتقال سیگنال های NFC باشند، انتقال در حالت فعال امکان پذیر است. دستگاه های NFC فعال منبع انرژی خود را دارند. در طول ارتباط، دستگاه‌های درگیر، میدان‌های متناوب و فرکانس خود را برای انتقال داده‌ها تولید می‌کنند و در زمان انتظار برای پاسخ، آن‌ها را غیرفعال می‌کنند.

انتقال داده از طریق NFC در 106، 212 یا 424 کیلوبیت بر ثانیه نسبتاً محدود است. بنابراین، برای برنامه‌های پرمصرف داده، فناوری NFC معمولاً با استانداردهای بی‌سیم مانند بلوتوث ترکیب می‌شود – به‌عنوان مثال، به‌منظور آسان‌تر کردن جفت‌سازی دستگاه‌های بلوتوث. اتصالات وای فای نیز با استفاده از فناوری NFC سریعتر و راحت تر برقرار می شوند. وقتی داده‌های اتصال NFC روی یک فرستنده NFC ذخیره می‌شود، کاربران فقط باید داده‌ها را با استفاده از تلفن NFC برای اتصال به شبکه بخوانند. این باعث می شود وارد کردن کلید Wi-Fi به صورت دستی غیر ضروری باشد.

عملکردهای تلفن NFC چیست ؟

عملکردهای NFC امروزه به عنوان ویژگی های استاندارد در گوشی های هوشمند در نظر گرفته می شوند. گوگل به طور خاص در حال پیشرفت استاندارد انتقال است. همه گوشی‌های هوشمندی که با سیستم‌عامل اندروید نسخه ۴.۰ یا بالاتر اجرا می‌شوند، با NFC سازگار هستند. اپل از زمان آیفون 6 پشتیبانی NFC را اعلام کرده است، اما فقط از آن برای خدمات خود استفاده می کند. رابط میدان نزدیک در حال حاضر برای برنامه های شخص ثالث در دستگاه های اپل در دسترس نیست.

حالت های عملیاتی NFC چیست ؟

تلفن‌ها، تبلت‌ها یا سایر دستگاه‌های هوشمند NFC، مانند ساعت‌ها یا کنترل‌کننده‌های بازی، معمولاً از سه حالت کار پشتیبانی می‌کنند:

 • حالت شبیه سازی کارت NFC
 • حالت خواننده/نویسنده NFC
 • حالت همتا به همتا NFC

حالت شبیه سازی کارت NFC

یک دستگاه NFC در حالت شبیه سازی کارت مانند یک فرستنده غیرفعال رفتار می کند – مانند تراشه NFC در کارت بدهی یا اعتباری. حالت شبیه سازی کارت در ترکیب با برنامه های پرداخت موبایلی استفاده می شود. برنامه های مربوطه از همه کارت های پرداخت رایج، از جمله برخی از کارت های مشتری، کارت های جایزه و کوپن های تخفیف پشتیبانی می کنند. کاربر کارت مورد نظر را از طریق نمایشگر انتخاب می کند و دستگاه NFC را روی یک ترمینال PoS سازگار با NFC نگه می دارد – درست مانند کارت بدهی یا اعتباری بدون تماس.

حالت NFC Reader/Writer

در حالت خواننده/نویسنده، تلفن یا تبلت NFC مانند یک دستگاه خواندن یا نوشتن برای تراشه های NFC عمل می کند. به عنوان مثال، فرستنده های غیرفعال را می توان در برچسب های روی بسته بندی محصول ادغام کرد. کاربری که دستگاه NFC خود را در حالت خواننده/نویسنده نزدیک چنین انتقال دهنده ای نگه می دارد، می تواند اطلاعات آن را بخواند و – در صورت مجاز – وارد کند.

حالت NFC Peer-to-Peer

حالت همتا به همتا تبادل داده بین دو یا چند دستگاه پایانه را تسهیل می کند. این عملکرد NFC برای مثال با Android Beam استفاده می شود. فناوری NFC همتا به همتا را می‌توان در بازی‌ها یا برای برنامه‌های بهره‌وری که تیم‌ها را قادر می‌سازد روی پروژه‌ها با هم کار کنند، استفاده شود.

نحوه فعال کردن NFC در گوشی های هوشمند چیست ؟

شما می توانید عملکرد NFC را در تلفن هوشمند اندرویدی تنها در چند مرحله فعال کنید.

مرحله 1: برنامه کشو را باز کنید – برنامه اندرویدی که به شما یک نمای کلی از همه برنامه های نصب شده در تلفن هوشمند شما می دهد.

مرحله 2: برنامه “Settings” را با ضربه زدن روی نماد باز کنید.

در گوشی های هوشمند
تنظیمات اندروید به شما این امکان را می دهد که عملکردهای سخت افزاری و نرم افزاری اولیه گوشی هوشمند خود را مدیریت کنید.

مرحله 3: آیتم منو “Connected Devices” را انتخاب کنید.

NFC چیست
در بخش «دستگاه‌های متصل»، می‌توانید رابط‌های بی‌سیم تلفن هوشمند Android خود را مدیریت کنید. در اینجا، می‌توانید عملکرد NFC را فعال یا غیرفعال کنید یا تنظیمات دستگاه‌های بلوتوث متصل را پیکربندی کنید.

مرحله 4: روی “Connection Settings” ضربه بزنید.

NFC چیست
رابط کاربری Android: دستگاه‌های متصل می‌توانید همه دستگاه‌های بلوتوث متصل به تلفن هوشمند خود را در قسمت «دستگاه‌های متصل» در تنظیمات Android پیدا کنید.

مرحله 5: روی نوار لغزنده ضربه بزنید تا عملکرد NFC فعال شود.

NFC چیست

یک نوار لغزنده رنگی نشان می دهد که عملکرد NFC فعال است.

NFC چیست

برای غیرفعال کردن عملکرد، دوباره روی نوار لغزنده ضربه بزنید.

کاربردهای فناوری NFC چیست ؟

فناوری NFC به دلیل اتصال سریع و آسان می تواند برای طیف گسترده ای از فرآیندهای شناسایی و احراز هویت استفاده شود. کاربردهای عملی به ویژه در زمینه های زیر در دسترس کاربران است:

کاربردهای فناوری NFC چیست ؟ : پرداخت های بدون تماس

فناوری NFC امکان پرداخت بدون تماس با کارت در پایانه‌های PoS را بدون نیاز به قرار دادن کارت نقدی یا اعتباری در خواننده فراهم می‌کند. احراز هویت بر اساس داده های بانکی ذخیره شده در یک تراشه NFC است که در کارت بانکی یکپارچه شده است. تعدادی از بانک ها در ایالات متحده در حال ارائه کارت های نقدی هستند که از پرداخت های بدون تماس پشتیبانی می کند. شرکت های کارت اعتباری Visa و Mastercard عملکرد NFC را با نام های تجاری Paypass و Visa payWave ارائه می دهند.

در ایالات متحده، پرداخت های بدون تماس را می توان برای هر مبلغی انجام داد. اگرچه دارنده کارت ممکن است مجبور باشد برای خریدهای بزرگ امضا کند. در انگلستان، پرداخت های بدون تماس با کارت زیر 30 پوند نیازی به پین یا امضا ندارد. در حال حاضر در ایالات متحده که سیستم‌های پرداخت بدون تماس همچنان محبوبیت پیدا می‌کنند، می‌تواند بالاتر باشد. این بدان معناست که تراکنش‌های پرداخت بدون تماس می‌تواند بسیار سریع‌تر از پرداخت‌های کارتی معمولی باشد. می‌توانید از طریق نشان‌واره بدون تماس – امواج رادیویی سبک‌شده، ببینید که کارت نقدی یا اعتباری شما با NFC سازگار است.

پرداخت های موبایلی

در مورد پرداخت های موبایلی، گوشی هوشمند جایگزین کارت بانکی می شود. برنامه‌های پرداخت موبایلی مانند Google Pay و Apply Pay به کاربران امکان می‌دهند داده‌های بانکی را در تلفن هوشمند خود ذخیره کنند و نسخه مجازی کارت بانکی انتخابی خود را ایجاد کنند. به جای استفاده از کارت پلاستیکی، تلفن NFC در محدوده کارت خوان قرار می گیرد و به آن اجازه می دهد داده های مورد نیاز برای احراز هویت را بخواند. تراکنش ها معمولاً با یک شماره پین یا توسط کاربر که اثر انگشت خود را از طریق تلفن هوشمند ارائه می دهد تأیید می شود.

کارت ورود بدون کاغذ و بلیط

هنگام بازدید از سینماها، کنسرت‌ها و موزه‌ها، بلیط‌های ورودی می‌توانند به زودی به گذشته تبدیل شوند. همین امر ممکن است در مورد بلیط های حمل و نقل عمومی نیز صدق کند. به‌جای استفاده از کارت‌های کاغذی، بلیت‌های الکترونیکی را می‌توان در تلفن هوشمند ذخیره کرد و به آنها امکان خواندن سریع و راحت از طریق فناوری NFC بدون تماس را می‌دهد. در این زمینه، ارتباطات میدان نزدیک با روش‌های شناسایی بصری مانند بارکدها و کدهای QR رقابت می‌کند.

کنترل دسترسی

کارت های کلیدی با تراشه های RFID اکنون بخشی از زندگی روزمره هستند. در هتل‌ها، درهای سوئیت‌ها را باز می‌کنند – یا کمدها و اتاقک‌های تعویض در استخرها و مراکز ورزشی. شرکت ها از سیستم های RFID برای کنترل دسترسی به مناطق ایمن یا ایستگاه های کاری استفاده می کنند. برای دسترسی به اینجا، فرستنده های RFID به شکل کارت های تراشه یا جاکلیدی در مقابل یک ترمینال یا سنسور متصل به مکانیسم های قفل قرار می گیرند. تلفن های NFC ممکن است در آینده فرستنده های جداگانه را منسوخ کنند. این گوشی هوشمند قرار است به کلید جهانی برای سیستم های قفل الکترونیکی تبدیل شود.

احراز هویت دو مرحله ای

NFC همچنین به عنوان یک فناوری تکمیلی برای سیستم های امنیتی – مانند هنگام دسترسی به برنامه های دسکتاپ و برنامه های وب استفاده می شود. در اینجا، یک رمز NFC یا گوشی هوشمند به عنوان یک جزء امنیتی اضافی به عنوان بخشی از احراز هویت دو مرحله ای عمل می کند. به عنوان مثال، کاربران می‌توانند رمز عبور خود را وارد کنند و سپس یک دستگاه سازگار با NFC را روی حسگر مربوطه نگه دارند.

برچسب ها و نمایشگرهای NFC چیست ؟

یک فرستنده غیرفعال RFID چیزی بیش از یک ریزتراشه شامل خازن و آنتن نیست. کوچکترین عناصر فقط چند میلی متر اندازه دارند. در لجستیک و خرده‌فروشی، این نوع تراشه‌ها در برچسب‌ها – یا برچسب‌ها – ادغام می‌شوند و روی کالاها و بسته‌بندی محصول قرار می‌گیرند و امکان ردیابی زنجیره تامین را فراهم می‌کنند. صنعت تبلیغات همچنین از برچسب های NFC استفاده می کند. وقتی در نمایشگرهای NFC (همچنین به عنوان پوسترهای هوشمند شناخته می‌شود)، برچسب‌های NFC گزینه‌های تعاملی را باز می‌کنند. برای مثال، بینندگان می توانند تراشه موجود در پوستر را با استفاده از تلفن هوشمند خود بخوانند و اطلاعاتی را دریافت کنند که باعث ایجاد پاسخ در برنامه تلفن هوشمند مربوطه می شود.

کنترل گوشی هوشمند از طریق NFC

سامسونگ برچسب‌های خود چسب را با یک تراشه NFC داخلی – به نام TecTiles – ارائه می‌کند که کاربران می‌توانند دستورات را برای اهداف تعریف شده توسط کاربر وارد کنند. هنگامی که گوشی هوشمند کاربر به تگ NFC نزدیک می شود، دستورات از پیش برنامه ریزی شده ارسال و اجرا می شوند. طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها با TecTiles امکان‌پذیر است: برچسب‌های NFC در موقعیت مناسب می‌توانند باعث شوند تلفن هوشمند به طور خودکار به رادیو بلوتوث خودرو متصل شود یا مثلاً در محل کار، صدای زنگ را به حالت بی‌صدا تغییر دهد.

NFC چقدر ایمن است؟

امنیت عملکرد NFC فقط در رابطه با پرداخت های بدون تماس مورد بحث قرار نمی گیرد. در اصل، هر دستگاه NFC را می توان برای خواندن یک ترانسپوندر استفاده کرد. همین امر در مورد داده های تلفن NFC نیز صدق می کند، مشروط بر اینکه عملکرد فعال باشد. همه اینها بدون نیاز به کاربر برای شروع فعال یا تأیید انتقال داده. اما این مورد توجه طرفداران حفظ حریم خصوصی داده ها را به خود جلب کرده است.

این بحث حول محور خطرات امنیتی و نگرانی‌های مربوط به حفاظت از داده‌ها می‌باشد:

 • از دست دادن کارت های بانکی NFC، دستگاه های تلفن همراه یا سایر رسانه های تراشه شده
 • خواندن غیرمجاز داده های ذخیره شده در تراشه NFC توسط اشخاص ثالث
 • دستکاری انتقال داده ها در طی تراکنش های پرداخت بدون تماس
 • ایجاد پروفایل های رفتار، استفاده و حرکت بر اساس اطلاعات خوانده شده بدون تماس از دستگاه های NFC

طرفداران حریم خصوصی داده ها استدلال می کنند که تراشه های NFC نباید قادر به ارائه شناسه های تکرار شونده – مانند شماره حساب – باشند که بتوان آنها را بدون تماس خواند و برای ایجاد پروفایل استفاده کرد. کار بر روی استانداردهای بین المللی برای رمزگذاری ارتباطات میدان نزدیک هنوز باید توسط صنعت آمریکایی ادامه یابد.

مصرف کنندگان باید به طور خاص از خطرات برنامه های پرداخت موبایلی مطلع شوند. علاوه بر این، ارائه دهندگان این برنامه ها نیاز به ارائه اطلاعات در مورد به حداقل رساندن خطرات دارند. ارائه‌دهندگان مجبورند برنامه‌های پرداخت را که امکان پرداخت بدون تماس با گوشی‌های هوشمند را فراهم می‌کنند، به‌روزرسانی کنند تا مشکلات امنیتی جاری را حل کنند.

استفاده از NFC به صورت امن

در عمل، امنیت سیستم های NFC نه تنها به ارائه دهنده این برنامه ها بستگی دارد، بلکه به نحوه برخورد مصرف کننده با فناوری میدان نزدیک نیز بستگی دارد. اقدامات زیر را انجام دهید تا خطرات امنیتی را به حداقل برسانید.

پرداخت های بدون تماس با کارت های نقدی و اعتباری NFC

 • کارت بانکی NFC خود را در یک آستین محافظ که امواج رادیویی را مسدود می کند، ذخیره کنید. این مانع از خواندن تراشه شما بدون مجوز می شود. فقط زمانی کارت خود را از آستین خارج کنید که بخواهید با آن پرداخت کنید.
 • صورت های حساب خود را به طور منظم بررسی کنید و هر گونه تراکنش مشکوک را فوراً به موسسه اعتباری خود گزارش دهید.

پرداخت موبایلی از طریق اپلیکیشن

 • عملکرد NFC را در دستگاه تلفن همراه خود فقط زمانی فعال کنید که می خواهید از برنامه مربوطه استفاده کنید. پس از انجام موفقیت آمیز تراکنش پرداخت، NFC را غیرفعال کنید.
 • نرم افزار تلفن هوشمند و همچنین برنامه های پرداخت موبایلی خود را همیشه به روز نگه دارید.
 • از تمام ویژگی های امنیتی ارائه شده توسط ارائه دهنده استفاده کنید – مانند احراز هویت از طریق پین یا اثر انگشت.
 • با یک رمز عبور از دستگاه تلفن همراه خود در برابر دسترسی غیرمجاز محافظت کنید.

اگر متوجه شدید کارت بانکی یا دستگاه تلفن همراه شما با برنامه های پرداخت موبایلی گم شده است، فوراً اقدام کنید. از شماره اضطراری موسسه اعتباری خود استفاده کنید تا هر گونه کارت بدهی یا اعتباری گم شده مسدود شود.

NFC چیست

ترجمه شده توسط سایت دریای شرق از سایت
کپی بدون ذکر نام و لینک سایت دریای شرق ممنوع است !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image