FAT32 چیست ؟

کامپیوتر

FAT32 چیست

هرکسی که به ندرت با رسانه ذخیره سازی داده سروکار دارد اما از او خواسته می شود که یک سیستم فایل را برای قالب بندی صحیح انتخاب کند، به سرعت با این سوال روبرو می شود: FAT32 چیست؟ سیستم فایل FAT32 از ویندوز 95 وجود داشته است، اما FAT32 همچنان نقش مهمی را ایفا می کند، زیرا USB و هارد دیسک های موبایل که به این روش فرمت شده اند را می توان در همه پلتفرم ها خواند، به عنوان مثال. توسط دستگاه های اپل یا کنسول های بازی.

FAT32 چگونه کار می کند؟

فایل سیستم FAT32 از نسل قبلی خود FAT16 پس از معرفی سیستم عامل مایکروسافت ویندوز 95B توسعه یافت. به جای جایگزینی نسخه قبلی، به عنوان یک افزونه عمل کرد. اما ریشه های فنی FAT32 به سال 1977 باز می گردد که مایکروسافت برای اولین بار جدول تخصیص فایل (به طور خلاصه: FAT) را توسعه داد. FAT تا به امروز به عنوان استاندارد صنعتی برای سیستم های فایل باقی مانده است. در نتیجه، فرمت های مختلف FAT فراتر از محدودیت های سیستم عامل های مختلف استفاده می شود.

FAT32 آخرین مرحله تکاملی استاندارد FAT معمولی است. قبل از آن FAT12 و FAT16 وجود داشت. بعدها یک مشتق بر اساس FAT به نام exFAT ساخته شد. درست مانند NTFS، یک سیستم فایل قدیمی، exFAT یک فرمت اختصاصی مایکروسافت است و بنابراین یک استاندارد منبع باز نیست.

پهنای داده برای FAT32 به 32 بیت می رسد – از این رو به جای 16 بیت سیستم قبلی، 32 بیت در نام آن قرار دارد. عرض داده برای سیستم فایل استاندارد فعلی، NTFS، 64 بیت است. با این حال، این مقادیر فقط یک مشخصات داخلی در سیستم فایل هستند و هیچ ارتباطی با تمایزات 32 بیتی و 64 بیتی بین سیستم عامل یا معماری پردازنده ندارند. تعداد خوشه های آدرس پذیر در سیستم فایل FAT32 268,435,456 است. حداکثر اندازه یک کلاستر در سیستم فایل FAT32 دقیقاً 32 کیلوبایت است. اگر دسترسی به داده‌ها از طریق فرآیند آدرس‌دهی بلوک منطقی (یا LBA) صورت می‌گیرد، کارشناسان فناوری اطلاعات به آن FAT32X می‌گویند نه FAT32.

در ضمن، پارتیشن‌های کوچکتر از 512 مگابایت (MiB) حتی پس از معرفی FAT32 همچنان به عنوان FAT16 تولید می‌شدند. این رسانه‌های ذخیره‌سازی داده‌های کوچک امروزه در زمان حجم داده‌های چندرسانه‌ای بزرگ‌تر عملاً غیرقابل استفاده هستند.

FAT32 در کجا استفاده می شود؟

FAT32 همچنان در رسانه های ذخیره سازی موبایل مانند USB، کارت های حافظه و هارد دیسک های خارجی نقش دارد. در برخی موارد، به عنوان مثال، تبادل داده‌ها برای دستگاه‌های قدیمی و جدید ضروری است. با این حال، FAT32 دیگر در هارد دیسک های مدرن و داخلی ویندوز استفاده نمی شود. این به این دلیل است که سیستم فایل NTFS از زمان ویندوز ویستا یک استاندارد برای رایانه های شخصی ویندوزی با همه کلاس های قیمتی بوده است.

FAT32 دیگر معیار همه چیز در آینده به عنوان یک استاندارد بین پلتفرمی نخواهد بود. exFAT، جانشین FAT32، گزینه های بیشتر و فضای ذخیره سازی بزرگتری را ارائه می دهد. FAT32 برای مدت زمان بیشتری روی کارت‌های حافظه و USB می‌ماند، زیرا اندازه پارتیشن پایین‌تر در حدود 32 گیگابایت تا چند سال پیش مشکلی برای این رسانه‌های ذخیره‌سازی – به‌ویژه برای کارت‌های SD – نبود. از این گذشته، اندازه فایل ها و مقادیر داده درگیر برای مدتی به این محدودیت ها نزدیک نشدند. FAT32 را می توان هم در اندازه های مختلف هارد دیسک (به عنوان مثال هارد دیسک های 2.5 و 3.5 اینچی) و هم در حافظه های فلش مدرن مانند SSD استفاده کرد.

مزایای FAT32 چیست؟

بزرگترین نقطه قوت FAT32 در سازگاری آن نهفته است. به همین دلیل است که کاربران هنوز اغلب با سیستم فایل نسبتا قدیمی مواجه می‌شوند – برای مثال وقتی دستگاه‌هایی مانند گیرنده‌های دیجیتال دیجیتال یا کنسول‌های پلی‌استیشن 3 برای تعامل با هارد دیسک‌های خارجی نیاز به قالب‌بندی FAT32 دارند، در غیر این صورت داده‌ها برای دستگاه چندرسانه‌ای خوانا نخواهند بود. به لطف FAT32، تبادل روان مقادیر محدود داده بین سیستم‌های ناسازگار مانند Windows و macOS همچنان به خوبی کار می‌کند.

FAT32 همچنین به عنوان قالبی برای انتقال اطلاعات بین پلت فرمی بین سیستم عامل های ویندوز و سیستم عامل های غیر ویندوز (مانند توزیع های لینوکس یا macOS) مرتبط است. اما با ظهور رسانه‌های ذخیره‌سازی فلش سریع‌تر و بزرگ‌تر، این برنامه‌ها به تدریج کاهش خواهند یافت. جانشین exFAT اکنون به طور فزاینده ای مورد استفاده قرار می گیرد. سیستم فایل FAT32 در واقع بسیار سریعتر از NTFS استاندارد ویندوز است.

معایب FAT32 چیست؟

دو نقطه ضعف اصلی FAT32 محدودیت های ذاتی سیستم از نظر اندازه فایل و پارتیشن و امنیت بسیار پایین داده آن است. از آنجایی که مکانیسم های امنیتی کمتری در ساختار FAT وجود دارد، رسانه داده FAT32 هرگز نباید تنها محل ذخیره سازی فایل های مهم باشد. در سیستم فایل FAT32 حداکثر حجم فایل تنها حدود 4 گیگابایت است. با رواج فایل‌های عظیم فیلم و همچنین فرمت‌های DVD و Blu-ray، این مقدار بسیار کوچک است.

علاوه بر این، حداکثر اندازه یک پارتیشن FAT32 “فقط” حدود 2 ترابایت است. اگرچه این ممکن است بزرگ به نظر برسد، اما این مقدار نیز توسط SSD های ارزان قیمت با حافظه فلش و هارد دیسک های مکانیکی HDD به دست می آید و گاهی اوقات از آن پیشی می گیرد. در سیستم عامل کلاسیک ویندوز XP، که برخی از افراد تا به امروز از آن استفاده می کنند، حداکثر اندازه پارتیشن تنها حدود 32 گیگابایت بود.

تلاش برای مدیریت مشکل اندازه فایل ناکافی منجر به معرفی پسوند FAT32+ شد. این امکان فایل‌هایی تا 256 گیگابایت را فراهم می‌کرد، اما تنها توسط چند سیستم پشتیبانی می‌شد و نتوانست خود را در بازار تثبیت کند. پسوند مفیدتر FAT32 exFAT است. با این فایل سیستم، پارتیشن‌هایی تا حدود 8 ترابایت امکان‌پذیر است – که امروزه مرتبط به نظر می‌رسد.

در یک نگاه: تفاوت های FAT32، exFAT و NTFS

FAT32 دیگر به ندرت نقشی را به عنوان یک فایل سیستم مایکروسافت ایفا می کند. به این دلیل که از زمان انتشار ویندوز ویستا، NTFS سیستم فایل اجباری برای رایانه های شخصی ویندوز بوده است. حتی به عنوان یک فایل سیستم برای رسانه ها و دستگاه های خارجی، FAT32 احتمالاً به زودی کنار گذاشته خواهد شد، زیرا سیستم فایل exFAT نشان دهنده پیشرفتی نسبت به سیستم فایل FAT است که به طور خاص برای هر نوع ذخیره سازی فلش – از USB تا SSD ها توسعه یافته است. این سیستم مشکلات FAT32 را با حجم نامناسب فایل و پارتیشن حل کرده است. بنابراین، استاندارد جدید راه حل بهتری نسبت به FAT32 قدیمی است. با این حال، شیوع آن هنوز نسبتا پایین است.

مقایسه با NTFS دشوار است. پس از همه، شما نمی توانید سیب را با پرتقال مقایسه کنید. NTFS به عنوان فایل سیستم استاندارد مایکروسافت برای رسانه های ذخیره سازی داخلی تعریف شد. در مقابل، exFAT به عنوان یک فایل سیستم برای ذخیره سازی فلش بهینه شده است – و رقیب مستقیم NTFS نیست. در مقایسه، FAT32 اکنون منسوخ شده است، اگرچه هنوز برای بسیاری از موارد استفاده ضروری است – به ویژه زمانی که نیاز به نمایش و پخش مجدد داده ها در دستگاه های (قدیمی) مانند پخش کننده های DVD، رادیو ماشین، یا کنسول های بازی است.

FAT32 چیست ؟

ترجمه شده توسط سایت دریای شرق از سایت
کپی بدون ذکر نام و لینک سایت دریای شرق ممنوع است !

FAT32 چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image