آموزش جلوگیری از ایمیل اسپم : با روش آسان و سریع

کامپیوتر

آموزش جلوگیری از ایمیل اسپم

همه از ایمیل‌های اسپم که همیشه در صندوق ورودی‌شان فرود می‌آیند اذیت می‌شوند. این پیام‌های ناخواسته از اواسط دهه نود بخشی از مکاتبات ایمیلی ما بوده است. اما در واقع هرزنامه چیست و چرا ارسال می شود؟ مهمتر از همه، چگونه می توانید از شر ایمیل های اسپم ناخواسته خلاص شوید یا به طور کامل از آنها جلوگیری کنید؟

آموزش جلوگیری از ایمیل اسپم : اصول اولیه ایمیل های اسپم

هرزنامه (اغلب به عنوان “ناخواسته” نامیده می شود) هر پیام ناخواسته و ناخواسته ای است که به صورت الکترونیکی ارسال می شود. این پیام‌ها معمولاً (از طریق ایمیل) برای گیرندگان متعدد ارسال می‌شوند و بی‌وقفه صندوق‌های ورودی جهان را پر می‌کنند. اکثر آنها ایمیل های انبوه ناخواسته (UBE) مانند ایمیل های زنجیره ای یا ایمیل های تجاری ناخواسته (UCE) هستند. معمولاً از گیرنده خواسته می‌شود که محصول خاصی را بخرد، داده‌های شخصی را فاش کند، روی یک وب‌سایت کلیک کند یا یک فایل پیوست را باز کند.

ایمیل های اسپم تقریباً نیمی از ایمیل های ارسال شده در سراسر جهان را تشکیل می دهند. ایالات متحده آمریکا بزرگترین تولید کننده ایمیل های هرزنامه در جهان است. در برخی از کشورها، ایمیل‌های هرزنامه در حال کاهش است و این به دلیل افزایش حفاظت از هرزنامه توسط ارائه‌دهندگان شبکه است و مقامات جنایی با شدت بیشتری علیه ایمیل‌های هرزنامه عمل می‌کنند.

اصطلاح هرزنامه از نام تجاری گوشت کنسرو شده آمریکایی (“spiced ham“) می آید، و حتی یک طرح مونتی پایتون وجود دارد که حول کنجکاوی های این گوشت کنسرو شده متمرکز است. در طرح، کلمه “spam” به قدری ذکر شده است که دیگر امکان گفتگوی عادی وجود ندارد. وضعیت مشابهی در مورد نوع ارتباطی این کلمه نیز صدق می‌کند: آنقدر ایمیل‌های هرزنامه بی‌فایده به صندوق ورودی کاربر سرازیر می‌شوند که تشخیص محتوای مورد نظر و ناخواسته تقریباً غیرممکن می‌شود.

آموزش جلوگیری از ایمیل اسپم : انواع مختلف ایمیل های اسپم

هرزنامه فقط در مکاتبات ایمیل ظاهر نمی شود، بلکه از این طریق نیز پخش می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، فرستنده به عنوان یک هرزنامه شناسایی می شود. اکثر ارسال کنندگان هرزنامه از برنامه های رایانه ای استفاده می کنند که به آنها ربات های هرزنامه یا ربات های برداشت می گویند. بسیاری از ایمیل‌های ناخواسته حاوی تبلیغات محصولات (اغلب مبهم)، حقه‌ها، پیوندهایی به سایت‌های فیشینگ یا بدافزار هستند.

رایج ترین اشکال ایمیل های هرزنامه را می توان به چهار گروه زیر تقسیم کرد:

تبلیغات:

فروشندگان ساعت های ارزان قیمت (که تقلیدی از برندهای لوکس معروف هستند)، داروهای بدون مجوز (معمولاً ویاگرا) یا محتوای اینترنتی غیرقانونی از اسپم برای تبلیغ محصولات خود استفاده می کنند. محتوای معمولی ایمیل‌های درخواستی می‌تواند شامل پیوندهایی به محصولات به ظاهر رایگان باشد، که سپس به تله‌های اشتراک یا پیوندهایی به طرح‌های پولدار شدن سریع منجر می‌شود. مورد دوم نیاز به دانلود مبتنی بر هزینه دارد که هرزنامه‌نویس را غنی می‌کند.

حقه‌ها:

در بسیاری از ایمیل‌های هرزنامه، درخواست‌ها، هشدارها یا داستان‌هایی را خواهید یافت که بسیار واقعی به نظر می‌رسند، اما در واقع کاملاً ساختگی و ملودراماتیک هستند. اگر یکی از گیرندگان به این حقه بیفتد و نامه را فوروارد کند، ممکن است به سرعت گلوله برفی از کنترل خارج شود.

فیشینگ:

این نوع هرزنامه زمانی اتفاق می‌افتد که شخصی ایمیلی از یک کسب‌وکار (معمولاً یک بانک) دریافت می‌کند که معتبر به نظر می‌رسد. از گیرنده درخواست می‌شود که داده‌های شخصی، مانند شماره حساب یا جزئیات کارت اعتباری، و همچنین هرگونه رمز عبور مربوط به این اطلاعات را ارسال کند. برای این منظور، کلاهبرداران فیشینگ اغلب وب‌سایت‌هایی ایجاد می‌کنند که ایمیل‌های هرزنامه به آن پیوند دارند. این وب سایت ها به طرز فریبنده ای شبیه وب سایت های بانک های رسمی هستند. اگر داده های خصوصی خود را وارد کنید، مستقیماً به دست مجرمان می افتد.

بدافزار:

بسیاری از ایمیل‌های هرزنامه حاوی بدافزاری هستند که به عنوان نرم‌افزار مخرب، بدافزار یا بدافزار نیز شناخته می‌شوند که سپس به رایانه شما راه پیدا می‌کند. ویروس های کامپیوتری، کرم ها، تروجان ها و نرم افزارهای جاسوسی در این دسته قرار می گیرند. باز کردن این برنامه‌ها، پیوندها یا پیوست‌ها، به بدافزار اجازه نفوذ به سیستم را می‌دهد، اما بیشتر آنها توسط برنامه‌های ضد ویروس یا سایر نرم‌افزارهای خاص حذف می‌شوند.

آموزش جلوگیری از ایمیل اسپم : چرا ایمیل های اسپم دریافت می کنیم؟

بسیاری از کاربران تعجب می کنند که چرا این همه هرزنامه به آدرس ایمیل آنها ارسال می شود و در بیشتر موارد از انجام کاری در مورد آن درمانده نیستند. هرزنامه ها و دروگرها به طور سیستماتیک اینترنت را برای یافتن آدرس های ایمیل جستجو می کنند. هنگامی که آنها با یک آدرس ایمیل روبرو می شوند، آن را برای نامه های ناخواسته آینده ذخیره می کنند. هنگامی که حساب ایمیل دوستان و آشنایان هک می شود، ممکن است آدرس شما نیز به دست اسپمرها بیفتد. سپس دفترچه آدرس حساب هک شده برای ارسال ایمیل های اسپم ذخیره می شود.

اغلب بی احتیاطی از سوی کاربر منجر به دریافت اطلاعات مورد نیاز توسط هرزنامه ها و اسپم ها می شود. هنگام ثبت نام برای هدایا، اپراتورهای سایت معمولاً طبق شرایط و ضوابط مجاز هستند از آدرس ایمیل داده شده برای اهداف تبلیغاتی استفاده کنند. بسیاری از هدایا تنها با هدف جمع آوری آدرس ها به دلایل هرزنامه تنظیم می شوند. ذکر آدرس شما در وب‌سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی، در انجمن‌ها، چت‌ها و نظرات می‌تواند آنها را به اهداف آسانی برای دروگرهای ایمیل تبدیل کند.

آموزش جلوگیری از ایمیل اسپم

جلوگیری از هرزنامه – چگونه می توانید از خود محافظت کنید؟

دفاع کامل از خود در برابر ایمیل های هرزنامه غیرممکن است زیرا هرزنامه ها و هرزنامه های زیادی در آنجا وجود دارند که نامه های روزانه خود را ارسال می کنند. با این حال، چند روش و ترفند برای کاهش حجم هرزنامه های دریافتی وجود دارد. آدرس ایمیل اصلی خود را فقط در مواقع ضروری ارائه دهید و قطعاً از آن برای هدایای مشکوک یا برای ثبت نام در وب سایت های ناشناس استفاده نکنید. برای خدمات اینترنتی کمتر مهم، منطقی است که از یک آدرس ایمیل دوم استفاده کنید که برای هیچ فعالیت دیگری استفاده نمی شود. این روشی است که از صندوق ورودی خود در برابر ایمیل های اسپم محافظت می کند.

از انتشار آدرس اصلی خود در سایت های اینترنتی خودداری کنید. اطمینان حاصل کنید که آدرس ایمیل خود را فقط به پورتال ها و انجمن های آنلاین محافظت شده می دهید و از املای اصلاح شده مانند نوشتن «(at)» یا «AT» به جای استفاده از علامت «@» استفاده کنید. به جای استفاده از یک نقطه در جلوی دامنه سطح بالا، می توانید کلمه “DOT” را بنویسید. با این حال، برخی از هرزنامه ها می توانند این مبدل را تشخیص دهند و حتی می توانند آدرس ایمیل صحیح را از آن ایجاد کنند. یک روش جایگزین نمایش آدرس ایمیل خود به صورت تصویر متنی است. توجه داشته باشید که هیچ چیز نمی تواند شما را به طور کامل از هرزنامه محافظت کند.

فیلتر اسپم

فیلتر هرزنامه نوعی نرم افزار است که پیام های ناخواسته را تشخیص می دهد و از آنها مراقبت می کند. این فیلترها توسط هر ارائه دهنده حرفه ای ایمیل و برنامه ایمیل استفاده می شود. بسیاری از این برنامه ها با بازرسی خودکار محتوای ایمیل، که به روش لیست سیاه معروف است، به این مهم دست می یابند. این فرآیند از فهرستی از کلمات با عبارات و عبارات اسپم معمولی استفاده می‌کند و همراه با فرآیندهای اضافی، ایمیل‌های هرزنامه را می‌توان تشخیص داد. هیچ روشی نمی تواند به طور کامل شناسایی هرزنامه را تضمین کند، و غیر معمول نیست که فیلترهای هرزنامه، نامه های عادی را به عنوان پیام های تبلیغاتی طبقه بندی کنند. با این وجود، برخی از ایمیل‌های هرزنامه ممکن است در صندوق ورودی معمولی شما قرار بگیرند. علیرغم داشتن چند مشکل، مطمئناً باید مطمئن شوید که یک فیلتر اسپم ایمیل های شما را بررسی می کند.

شناسایی و حذف هرزنامه

اگر هرزنامه از قبل فیلتر نمی شود، باید خودتان آن را تشخیص دهید. در چنین مواردی، تنها مراقبت از ایمیل های هرزنامه متخصص، محافظت قابل اعتمادی را به همراه خواهد داشت. بسیاری از نامه‌ها را می‌توان به‌عنوان هرزنامه صرفاً از طریق خطوط موضوعی آن‌ها تشخیص داد: اعلان‌های برنده، محتوای توهین‌آمیز، یا امکانات ذخیره جذاب. هنگامی که این نامه‌ها از طریق فیلتر هرزنامه وارد می‌شوند، کاربر باید آنها را به عنوان هرزنامه علامت‌گذاری کند. با تخصیص آنها به پوشه هرزنامه، فیلتر به نوبه خود یاد می گیرد که انواع جدید نامه های ناخواسته را به طور خودکار مرتب کند.

پیوندها و فایل های پیوست شده از نامه های مشکوک به هیچ عنوان نباید باز شوند.

محتوای هرزنامه معمولاً در پشت این فرستنده‌های ناشناخته و خطوط موضوعی با صدای عجیب پنهان می‌شود.

اگر محتوای بدافزار به طور تصادفی باز شود، رایانه شما فقط با یک برنامه ضد ویروس قابل ذخیره است. هدف این نرم افزار شناسایی ویروس ها، تروجان ها، کرم ها، جاسوس افزارها و غیره است. هنگامی که بدافزار سعی می کند به رایانه شما دسترسی پیدا کند، برنامه ضد ویروس آن را مسدود می کند. هیچ برنامه ضد ویروسی نمی تواند محافظت کاملی ارائه دهد زیرا نرم افزار فقط می تواند بدافزارهای شناخته شده را شناسایی و مسدود کند. با این وجود یک برنامه ضد ویروس به اساسی ترین اقدامات امنیتی یک کامپیوتر تعلق دارد.

توجه داشته باشید که سیستم عامل ها به به روز رسانی های فعلی نیاز دارند تا بتوانند هرگونه نقض امنیتی را متوقف کنند. توصیه می شود از مهم ترین داده های رایانه خود در رسانه دیگری نسخه پشتیبان تهیه کنید. به این ترتیب اگر سیستم توسط بدافزار آسیب ببیند، حداقل یک نسخه پشتیبان خواهید داشت. اگر می خواهید تا حد امکان از خود در برابر ایمیل های اسپم و عواقب آن محافظت کنید، باید از یک فیلتر اسپم، یک برنامه ضد ویروس استفاده کنید و یک نسخه پشتیبان تهیه کنید. بهترین محافظت این است که هنگام باز کردن ایمیل های مشکوک و ارائه آدرس ایمیل خود محتاط باشید.

آموزش جلوگیری از ایمیل اسپم

ترجمه شده توسط سایت دریای شرق از سایت
کپی بدون ذکر نام و لینک سایت دریای شرق ممنوع است !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image