فایل exe چیست ؟

کامپیوتر

فایل exe چیست

پسوندهای نام فایل اطلاعاتی را در مورد نوع فایلی که آنها را محصور می کنند ارائه می دهد. پسوند .exe مخفف “اجرای” است و پسوندی است که برای سیستم های مبتنی بر ویندوز طراحی شده است. اکثر برنامه ها در رایانه ویندوزی با دوبار کلیک بر روی فایل exe یا میانبر مربوطه راه اندازی می شوند. علاوه بر این، برنامه ها نیز قبل از اجرا بر روی کامپیوتر از فایل های exe. نصب می شوند.

فایل exe چیست

ما به شما نشان می‌دهیم که چگونه می‌توانید فایل‌های exe را در رایانه شخصی ویندوز یا مک خود باز کنید.

نحوه باز کردن فایل exe در ویندوز

با دوبار کلیک بر روی فایل، سند exe باز می شود. همچنین، می‌توانید روی فایل کلیک راست کنید تا منوی کشویی باز شود و «Open» را انتخاب کنید. در بسیاری از سیستم عامل ها، ممکن است هنگام انجام این کار یک هشدار ظاهر شود. اگر فایلی را از اینترنت دانلود کرده اید، باید دوباره بررسی کنید که از یک منبع امن و جدی تهیه شده باشد. مهمتر از همه، هرگز نباید فایل .exe را که به عنوان پیوست ایمیل دریافت کرده اید باز کنید، حتی اگر فرستنده را بشناسید.

اگر هنگام باز کردن exe. مشکلی ایجاد شود، ممکن است نشان دهنده یک فایل خراب باشد. یا ممکن است فایل برای یک نسخه منسوخ ویندوز توسعه یافته باشد. قبل از باز کردن exe. با سیستم عامل خود، سازگاری آن را بررسی کنید.

اگر بتوانید هر دوی این خطاها را رد کنید، ممکن است مشکل این باشد که ویندوز دیگر نمی داند با پسوند نام فایل چه کند. در این صورت باید فرمت را دوباره به نوع فایل پیوند دهید. راه های مختلفی برای این کار وجود دارد.

از طریق خط فرمان:

 • کلید ویندوز و کلید R را همزمان فشار دهید تا گفتگوی اجرا باز شود.
 • برای باز کردن رابط خط فرمان، cmd یا command را در قسمت ورودی وارد کنید.
 • دستور زیر را وارد کنید: assoc .exe=exefile

از طریق رجیستری:

 • کلید Windows و کلید R را همزمان فشار دهید تا گفتگوی اجرا اجرا شود.
 • دستور regedit را وارد کنید تا ویرایشگر رجیستری باز شود.
 • کلیدی به نام HKEY_CLASSES_ROOT.exe را باز کنید. با دوبار کلیک بر روی کلید Default در سمت راست پنجره، یک پنجره محاوره ای باز می شود. در قسمت Value data، exefile را تایپ کرده و با OK تأیید کنید.
 • پوشه HKEY_CLASSES_ROOTexefileshellopencommand را باز کنید. در قسمت سمت راست پنجره، مقدار کلید Default را به شکل زیر تغییر دهید: “% 1” %*
 • ویرایشگر رجیستری را ببندید و سیستم خود را مجددا راه اندازی کنید. اکنون باید بتوانید مانند همیشه فایل های.exe را باز کنید.

نحوه باز کردن .exe در مک

در سیستم عامل macOS یا دستگاه‌های Android، فایل‌های exe به راحتی باز نمی‌شوند، زیرا آنها فایل‌های برنامه‌ای هستند که برای سیستم‌های ویندوز مشخص شده‌اند. باز کردن این نوع فایل ها با استفاده از اندروید عملا غیرممکن است، زیرا این سیستم فقط برای نصب برنامه ها از فروشگاه Google Play طراحی شده است.

با این حال، با macOS، راه‌حل‌های مختلفی وجود دارد که به شما امکان می‌دهد فایل‌های exe را باز کنید:

 • شبیه سازها: نرم افزارهایی مانند CrossOver برای macOS می توانند فایل های ویندوز را اجرا کنند. این برنامه به شما امکان می دهد فایل .exe مورد نظر را انتخاب کرده و آن را بر روی مک خود نصب کنید تا برنامه اجرا شود.
 • مجازی سازی: گزینه دیگر شامل اجرای ویندوز در مک بر روی ماشین مجازی است. سپس سیستم عامل پس از نصب استاندارد بر روی رایانه شخصی مانند آن رفتار می کند.
 • Boot Camp: می توانید ویندوز را در کنار macOS با استفاده از ابزار Boot Camp اجرا کنید.

فایل exe چیست ؟

ترجمه شده توسط سایت دریای شرق از سایت
کپی بدون ذکر نام و لینک سایت دریای شرق ممنوع است !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image