دامنه های بلاک چین چیست؟

کامپیوتر

دامنه های بلاک چین چیست؟

دامنه های بلاک چین بر اساس یک سیستم حل نام جایگزین هستند. در حالی که آنها هنوز برای استفاده انبوه آماده نیستند، توسعه دامنه های بلاک چین مزایای جالبی را نوید می دهد. اول از همه: با دامنه های بلاک چین، می توانید یک دامنه را به جای اجاره آن خریداری کنید.

دامنه های بلاک چین چگونه کار می کنند؟

هنگامی که یک دامنه در یک مرورگر وارد می شود، سیستم نام دامنه (DNS) تضمین می کند که وب سایت مورد نظر قابل دسترسی است. برای این منظور، رجیستری ICANN به صورت متمرکز تمامی نام های دامنه را مدیریت می کند. برای هر دامنه ثبت شده، آدرس IP سرور وب مربوطه در دسترس است. اگر URL را وارد کنیم، DNS آدرس IP منطبق را جستجو می کند و سایت را نمایش می دهد.

از طرف دیگر دامنه های بلاک چین به صورت غیرمتمرکز کار می کنند. بنابراین، هیچ مکان واحدی وجود ندارد که کل سیستم مانند DNS همگرا شود. فناوری بلاک چین در حال حاضر در ارزهای دیجیتال برای ذخیره هر تراکنش در دفتر کل استفاده می شود. این دفتر – اساساً یک لیست طولانی از داده ها – فقط در یک سرور نیست، بلکه از مکان های مختلف توزیع شده است. این بدان معناست که کاربران می‌توانند تراکنش‌های مختلف را حتی در درازمدت ردیابی کنند، که سیستم را ضد دستکاری می‌کند.

دامنه های بلاک چین نیز از همین ایده پیروی می کنند. مالکیت دامنه در بلاک چین ذخیره می شود. به جای فراخوانی یک پایگاه داده مرکزی هنگام بازدید از یک وب سایت، مرورگر می تواند در دفتر کل جستجو کند تا ببیند کدام سرویس ها با دامنه مرتبط هستند. بنابراین دامنه‌های بلاک چین در واقع توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) هستند، به همین دلیل است که فناوری جدید دامنه‌های NFT نیز نامیده می‌شود.

مزایای دامنه های بلاک چین چیست ؟

یک دامنه وب سایت سنتی از یک ثبت کننده اجاره می شود. برای مدت زمان اجاره – معمولاً یک سال – ثبت کننده دامنه را به نام شما در ICANN ثبت می کند. برای ادامه استفاده از دامنه، باید هزینه سالانه پرداخت کنید. در غیر این صورت دامنه مجددا برای عموم آزاد می شود. از طرف دیگر، دامنه های بلاک چین اجاره ای نیستند، بلکه خریداری می شوند. خرید در دفتر کل ثبت می شود و مالک دامنه را تا زمانی که تصمیم به فروش آن بگیرد در اختیار می ماند.

از آنجایی که کل سیستم بلاک چین غیرمتمرکز است، هیچ سازمان واحدی (مانند ICANN یا ثبت کنندگان) پس از فروخته شدن دامنه، کنترلی بر آن ندارد. فقط مالک می تواند تغییراتی ایجاد کند. و به همین دلیل است که برای مثال نمی توان یک دامنه را مسدود کرد. وب‌سایت‌هایی با دامنه‌های بلاک چین نیز در سیستم فایل بین سیاره‌ای (IPFS) وجود دارند – جایگزینی غیرمتمرکز برای شبکه جهانی وب. از آنجایی که وب سایت توسط یک سرور ارائه نمی شود، اما به نوبه خود در زنجیره بلوکی قرار دارد، نمی توان آن را مسدود یا سانسور کرد.

استفاده

دامنه‌های بلاک چین برخی از امکانات مشابه نام‌های دامنه کلاسیک را فراهم می‌کنند، اما از این هم فراتر می‌روند.

 • وب سایت: مانند دامنه های سنتی، می توانید وب سایت خود را از طریق دامنه بلاک چین در دسترس قرار دهید. وب سایت ها غیرمتمرکز هستند و از طریق بلاک چین میزبانی می شوند.
 • کیف پول: دامنه گزینه ای عالی برای جایگزینی آدرس های کیف پول شخصی کریپتو بزرگ است. آدرس های مختلف برای بازارهای مختلف را می توان تحت یک آدرس قرار داد.
 • تجارت: دامنه های کلاسیک معامله می شوند. با این حال، از آنجایی که دامنه های بلاک چین در اصل NFT هستند، برای تجارت از پیش تعیین شده اند. با توجه به سیستم قراردادهای هوشمند، فرآیند خرید و فروش ساده و امن است.
 • برنامه ها: نرم افزار را می توان بر روی دامنه ها ساخت. پلتفرم‌ها و چارچوب‌های توسعه در دسترس هستند که به طور خاص برای برنامه‌های بلاک چین طراحی شده‌اند.

تا کنون، دامنه‌های بلاک چین و وب‌سایت‌های مربوطه به طور گسترده مورد استفاده قرار نگرفته‌اند که تا حدی به این دلیل است که هر کاربر اینترنتی نمی‌تواند مستقیماً به دامنه‌ها دسترسی داشته باشد، زیرا مرورگرها باید بتوانند از این فناوری پشتیبانی کنند. Opera این کار را خارج از جعبه انجام می دهد. برای کروم و فایرفاکس، با این حال، باید افزونه ها را نصب کنید.

با این وجود، تعدادی از کسب و کارها قبلاً شروع به ایمن سازی دامنه های بلاک چین کرده اند. برای مثال کارخانه آبجوسازی Budweiser، beer.eth را خریداری کرد. این احتمال وجود دارد که دامنه های Web3 و بنابراین بلاک چین در طول زمان محبوب تر شوند و ممکن است خرید یک دامنه مناسب در حال حاضر در حالی که هنوز با قیمت مناسب در دسترس هستند منطقی باشد.

ثبت دامنه های بلاک چین

در حال حاضر، دامنه بازار برای دامنه های بلاک چین هنوز محدود است. Unstoppable Domains یکی از معدود ارائه دهندگان شناخته شده است. سرویس نام اتریوم (ENS) یا Trust Domains جایگزین هایی هستند. دامنه های خریداری شده از Unstoppable Domains در بلاک چین اتریوم نوشته می شوند. این بدان معنی است که شما همچنین به یک کیف پول شامل اتر نیاز دارید. اگر هنوز کیف پول رمزنگاری ندارید، ابتدا باید آن را ایجاد کنید. خرید اتر برای راه اندازی و مدیریت دامنه مورد نیاز است.

برای ثبت دامنه بلاک چین از طریق Unstoppable Domains، نام دامنه مورد نظر خود را وارد کنید و بررسی کنید که آیا هنوز در دسترس است یا خیر. قیمت ها بسته به نام دامنه ای که انتخاب می کنید بسیار متفاوت است. در حالی که نام‌های کوتاه (مثلاً نام‌های کوچک) تا 10000 دلار معامله می‌شوند، دامنه‌های طولانی‌تر و کمتر محبوب را می‌توان با قیمتی کمتر از 20 دلار خریداری کرد.

از طریق دامنه های غیرقابل توقف می توانید از پسوندهای دامنه زیر انتخاب کنید:

 • .888
 • .bitcoin
 • .blockchain
 • .coin
 • .crypto
 • .dao
 • .nft
 • .wallet
 • .x
 • .zil

پلتفرم های مختلف انتهای دامنه متفاوتی را ارائه می دهند. به عنوان مثال، در ENS، فقط پسوند .eth در دسترس است. Trust Domains .defi را برای Etherium و .cfx، .bnb و همچنین .heco ارائه می دهد. نمی توان رد کرد که پایان دامنه های بعدی به تدریج در دسترس خواهد بود.

هنگامی که در مورد دامنه تصمیم گرفتید، فقط یک بار آن را خریداری کنید. تسویه حساب دامنه را به عنوان مال شما ایمن می کند. هیچ هزینه اضافی برای اجاره سالانه وجود ندارد. Unstoppable Domain کارت اعتباری، PayPal یا ارزهای دیجیتال را می پذیرد.

با این حال، قبل از اینکه بتوانید از دامنه استفاده کنید، باید با هزینه ای که به اپراتور بلاک چین پرداخت می شود – مانند سایر NFT ها – به اصطلاح هزینه گاز (به معنای هزینه های بنزین) به بلاک چین منتقل شود. زمانی که چیزی در بلاک چین ساخته می شود این امر به وجود می آید. از طریق دامنه های غیرقابل توقف، هزینه اولیه برای ثبت دامنه در بلاک چین در حال حاضر پرداخت نمی شود.

شما می توانید از دامنه از طریق Unstoppable Domains استفاده کنید. دامنه را به کیف پول خود پیوند دهید و یک وب سایت یا نرم افزار آپلود کنید. این پلت فرم همچنین می تواند برای یافتن سایر وب سایت ها در IPFS استفاده شود. موتورهای جستجوی کلاسیک مانند گوگل هنوز برای این منظور طراحی نشده اند.

دامنه های بلاک چین چیست ؟

ترجمه شده توسط سایت دریای شرق از سایت
کپی بدون ذکر نام و لینک سایت دریای شرق ممنوع است !

دامنه های بلاک چین چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image