بایوس چیست ؟ : یک تعریف

کامپیوتر

بایوس چیست ؟

BIOS بخش مهمی از تاریخچه کامپیوتر است. این اصطلاح برای اولین بار در دهه 1970 به عنوان بخشی از سیستم عامل CP/M (برنامه کنترل میکروکامپیوترها) که توسط گری کیلدال توسعه یافت، استفاده شد. اما BIOS هنوز در حال استفاده است. با این حال، فناوری های موفق اکنون به طور فزاینده ای در رایانه های مدرن استفاده می شوند.

بایوس چیست ؟ : تعریف یک اصطلاح چند دهه ای

منظور از بایوس چیست؟ این اصطلاح مخفف Basic Input/Output System است که سیستم عاملی را توصیف می کند که به عنوان حافظه غیر فرار در مادربرد رایانه ذخیره می شود. برخلاف فضای ذخیره‌سازی کار معمولی، جزء ROM که BIOS روی آن نصب شده است، پس از خاموش شدن رایانه شخصی حذف نمی‌شود و بنابراین بلافاصله پس از راه‌اندازی در دسترس باقی می‌ماند. هنگامی که کاربر رایانه شخصی x64/x86 را روشن می کند، BIOS به طور خودکار بارگیری می شود. برخلاف یک سیستم عامل، نیازی به نصب ندارد، اما از قبل در سخت افزار کامپیوتر گنجانده شده است.

وظایف اصلی BIOS

BIOS عملکردهای اصلی رایانه را ارائه می دهد و آنها را پس از هر بار راه اندازی ارزیابی می کند. تعیین می کند که آیا بخش های مهم حافظه، CPU و سایر اجزای سخت افزاری عملیاتی هستند یا خیر. به این تست خودکار روشن (POST) می گویند.

BIOS یک مشکل اصلی را در اکثر رایانه ها حل می کند. هر نرم افزار در ابتدا باید حافظه اصلی را برای راه اندازی بوت کند. این فرآیند به نرم افزار اضافی نیاز دارد که به سیستم می گوید یک برنامه یا جزء خاص – به عنوان مثال، سیستم عامل – در کجا قرار دارد. اینجاست که بایوس وارد عمل می شود تا به عنوان یک تابلوی راهنما عمل کند. در عین حال، به عنوان یک فرستنده بین CPU و نرم افزار عمل می کند. BIOS سطحی از انتزاع را ایجاد می کند، به اصطلاح لایه انتزاعی سخت افزاری (HAL) که منجر به این می شود که نرم افزار بتواند به سخت افزار به شیوه ای استاندارد پاسخ دهد.

عملکردهای اضافی BIOS

در طول چند دهه گذشته، عملکرد BIOS به طور مداوم گسترش یافته است. علاوه بر POST، همچنین نقش مهمی در مدیریت انرژی کامپیوتر ایفا می کند زیرا جداول ACPI (پیکربندی پیشرفته و رابط برق) لازم را تولید می کند که میزان انرژی دریافتی هر دستگاه را کنترل می کند.

علاوه بر این، عملکرد هارد دیسک های داخلی و همچنین اجزای خارجی متصل مانند هارد دیسک های خارجی یا استیک های UBS را کنترل می کند. کاربران همچنین می توانند ترتیب فعال شدن دستگاه های ذخیره سازی را از طریق BIOS تنظیم کنند. برای مثال، اگر یک سیستم عامل جدید از یک DVD یا یک دستگاه ذخیره سازی USB بارگیری شود، این کار مفید است.

ایجاد تغییرات و به روز رسانی بایوس

BIOS به کاربران این فرصت را می دهد که تغییرات گسترده ای در پیکربندی سخت افزار ایجاد کنند. اما مراقب باشید، ایجاد تغییرات در BIOS فقط باید توسط کاربران با تجربه انجام شود. رابط کاربری آن چندان کاربرپسند نیست و هرگونه اشتباهی ممکن است روی کل سیستم عامل تأثیر بگذارد.

اما مواردی وجود دارد که ممکن است نیاز به ایجاد تغییرات در BIOS باشد. این موارد شامل مواردی است که یک سیستم عامل دیگر نمی تواند در هنگام راه اندازی راه اندازی شود. در این مورد، نگاه دقیق تر به BIOS ممکن است خطاهای سیستم را نشان دهد. کاربرانی که سعی می‌کنند عملکرد رایانه‌های خود را فراتر از پیکربندی‌های سازنده افزایش دهند، می‌توانند برای مثال برای اورکلاک کردن CPU به بایوس دسترسی داشته باشند. کاربران همچنین می توانند تنظیمات را برای کاهش مصرف انرژی سیستم خود تطبیق دهند.

هنگامی که کاربر می خواهد اجزای سخت افزاری خاصی را جایگزین کند، مثلاً در هنگام نصب یک پردازنده جدید، گاهی اوقات بایوس دیگر جزء جدید را نمی شناسد و سپس سیستم عامل را بارگذاری نمی کند. اگر اینطور است، باید بایوس را به روز کنید. راهنمای گام به گام ساده ما را دنبال کنید تا خودتان بایوس را به روز کنید.

فناوری های جایگزین و موفق: EFI و UEFI

در اصل، BIOS از دهه 1980 به سختی اصلاح شده است و بنابراین، نمی تواند نیازهای سخت افزار مدرن را برآورده کند. اما جانشینان آن در حال حاضر در محل هستند. رابط سفت‌افزار توسعه‌پذیر (EFI) در دهه 1990 توسعه یافت و رابط میان‌افزار توسعه‌پذیر یکپارچه (UEFI) در سال 2005 دنبال شد. از سال 2010، UEFI به دلیل عملکردهای بهبود یافته و قابلیت استفاده راحت‌تر در مقایسه با رایانه‌های 64 بیتی، به یک استاندارد تبدیل شد. به بایوس

UEFI شامل یک رابط کاربری گرافیکی است که با استفاده از ماوس کامپیوتر و صفحه کلید قابل پیمایش است. به این ترتیب، اجزای شبکه بدون راه اندازی سیستم با استفاده از اینترنت قابل دسترسی هستند. یکی از تفاوت های اصلی بایوس این است که UEFI به یک بوت لودر ایمن متکی است که از راه اندازی سیستم عامل های بدون مجوز و نرم افزارهای مشکوک که حفاظت امنیت سایبری سیستم ها را بهبود می بخشد، جلوگیری می کند.

بایوس چیست ؟

ترجمه شده توسط سایت دریای شرق از سایت
کپی بدون ذکر نام و لینک سایت دریای شرق ممنوع است !

بایوس چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image