سرور SMTP چیست؟

کامپیوتر

سرور SMTP چیست؟

جالب اینجاست که مسیر یک ایمیل ارسالی یک خط مستقیم را دنبال نمی کند. به طور معمول، یک ایمیل صرفاً از فرستنده به گیرنده منتقل نمی شود، بلکه در عوض چندین مرحله انتقالی را در طول یک فرآیند کاملاً منظم تکمیل می کند. بازیگران اصلی در این کار سرورهای SMTP شرکت کننده هستند که اطمینان حاصل می کنند که نامه الکترونیکی طبق پروتکل به گیرنده می رسد. اینترنت دارای یک شبکه کامل از چنین ایستگاه‌های توزیع و رله‌هایی است که در وهله اول حرکت ترافیک ایمیل را ممکن می‌سازد.

سرور SMTP چیست ؟ چگونه کار می کند؟

«سرور SMTP» به سروری اطلاق می‌شود که ایمیل‌ها را از فرستنده به یک یا چند گیرنده مطابق با مقررات پروتکل شبکه در سراسر اینترنت ارسال می‌کند. یکی از عملکردهای مهم ایمیل سرور SMTP جلوگیری از هرزنامه با استفاده از مکانیسم های احراز هویت است که فقط به کاربران مجاز اجازه می دهد ایمیل ها را تحویل دهند. برای فعال کردن این کار، اکثر سرورهای ایمیل مدرن از پسوند پروتکل ESMTP با SMTP-Auth پشتیبانی می کنند.

به اصطلاح “relays” – سرورهای SMTP پیوند اساسی در فرآیند ارسال ایمیل هستند – که در آن چندین سرور درگیر هستند: یعنی سرور ایمیل خروجی فرستنده، یک یا چند سرور ارسال خارجی و سرور ایمیل دریافتی گیرنده.

سرور SMTP چیست ؟ سرور ایمیل خروجی فرستنده

پس از اینکه فرستنده ایمیل خود را ارسال کرد، برنامه یا برنامه ایمیل تحت وب که برای ارسال ایمیل استفاده می شود (معروف به “مشتری SMTP” یا “نماینده کاربر ایمیل (MUA)”) پیام را قبل از بارگیری به عنوان و متن تبدیل می کند. آنها را به سرور ایمیل خروجی – سرور SMTP. عامل انتقال ایمیل سرور (MTA) پایه نرم افزاری برای ارسال و دریافت ایمیل ها را نشان می دهد. MTA ایمیل را از نظر اندازه و هرزنامه بررسی می کند و سپس آن را ذخیره می کند. برای کاهش بار نقش MTA، گاهی اوقات یک “نماینده ارسال نامه” با عملکرد چک کردن اعتبار ایمیل از قبل، قبل از آن قرار می گیرد. سپس MTA سیستم نام دامنه (DNS) را برای آدرس IP سرور ایمیل گیرنده بررسی می‌کند.

سرور SMTP چیست ؟ سرورهای حمل و نقل خارجی

اگر دامنه گیرنده به همان سرور ایمیل فرستنده متصل باشد، ایمیل مستقیماً تحویل داده می شود. در غیر این صورت، MTA آن را به بسته های داده کوچک تقسیم می کند تا در کوتاه ترین و کم تراکم ترین مسیر ممکن به سرور SMTP مقصد ارسال شود.

سرور SMTP چیست ؟ سرور ورودی گیرنده

پس از رسیدن به سرور SMTP مقصد، بسته های داده دوباره به یک ایمیل کامل جمع می شوند. این یک بار دیگر توسط MSA و/یا MTA برای هرزنامه بررسی می شود و سپس به منطقه ذخیره پیام در سرور ایمیل ورودی منتقل می شود. از آنجا، “نماینده تحویل نامه” (MDA) آن را به صندوق پست الکترونیکی گیرنده ارسال می کند. سپس سایر پروتکل‌های شبکه – IMAP یا POP3 – نامه الکترونیکی را در سرویس گیرنده SMTP گیرنده دانلود می‌کنند.

از نقطه نظر صرفاً فنی، ارسال ایمیل مستقیماً از مشتری SMTP فرستنده به گیرنده نیز امکان پذیر است. با این حال، استفاده از سرور SMTP یک مزیت واضح دارد: اگر سرور صندوق ورودی گیرنده مشغول باشد یا به طور موقت از سرویس خارج شود و ایمیل قابل تحویل نباشد، سرور SMTP مسئول به طور خودکار سعی می کند ایمیل را مجدداً در آدرس ارسال کند. فواصل منظم. این تا زمانی اتفاق می افتد که تحویل با موفقیت انجام شود یا تا زمانی که ایمیل به عنوان غیرقابل تحویل به فرستنده برگردد.

از چه سرور SMTP استفاده کنم؟

به عنوان فرستنده، شما انتخابی از چندین سرور SMTP از ارائه دهندگان مختلف برای تغذیه و ارسال ایمیل های خود به شبکه دارید. یک جایگزین جالب که بسیاری انتخاب می کنند، راه اندازی سرور خود است.

سرور SMTP از یک ارائه دهنده

سرورهای SMTP از ارائه دهندگان معمولی معمولاً توسط سایر ارائه دهندگان قابل اعتماد شناخته می شوند. علاوه بر این، به دلیل حجم زیادی از داده های پردازش شده، فیلترهای هرزنامه آنها به ویژه قوی در نظر گرفته می شود. اشکال اصلی سرورهای SMTP رایگان این است که محدودیت‌های سختی برای تعداد ایمیل‌هایی که می‌توانید در روز ارسال می‌کنید، اندازه صندوق پستی و اندازه پیوست‌ها دارند.

ارائه دهندگان خدمات اینترنتی:

ارائه دهندگان خدمات اینترنتی (ISP) مانند IONOS اغلب یک اتصال اینترنتی به همراه آدرس ایمیل برای دسترسی به سرورهای ایمیل با نام بزرگ ارائه می دهند.

ارائه‌دهندگان ایمیل:

رایج‌ترین روشی که افراد از طریق آن برای دوستان و اقوام ایمیل ارسال می‌کنند، از طریق برنامه وب رایگان ارائه‌دهنده ایمیل، مانند Gmail، Yahoo یا Outlook است. تنها شرط لازم داشتن یک آدرس ایمیل مناسب برای دامنه ای است که با آن سرور SMTP ارائه دهنده می تواند برای مکاتبات شخصی استفاده شود. فقط باید صندوق پستی خود را برای آدرس سرور STMP صحیح پیکربندی کنید – می توانید نمای کلی از محبوب ترین ارائه دهندگان و آدرس های آنها را در زیر بیابید.

ارائه دهندگان خدمات میزبانی:

بسیاری از بسته های میزبانی، مانند بسته های ارائه دهندگانی مانند IONOS، شامل دسترسی به سرور SMTP به عنوان استاندارد برای مدیریت ترافیک ایمیل داخلی و خارجی است.

ارائه دهندگان تخصصی: برخی از شرکت ها منحصراً در اجاره سرورهای SMTP تخصص دارند. نمونه هایی از این موارد عبارتند از Amazon SES و SparkPost که در آن می توانید ابزارهای سخت افزاری خاصی را در صورت درخواست اجاره کنید.

سرور SMTP شخصی

با درک اولیه IT، می توان سرور SMTP خود را نیز راه اندازی کرد. به عنوان مثال، یک کامپیوتر رزبری پای همراه با نرم افزار مناسب، یک پایه سخت افزاری عالی برای این سیستم است.

یک سرور SMTP شخصی دارای مزایای واضحی است: عدم محدودیت ارائه دهنده در استفاده، کنترل کامل بر تمام تنظیمات و حداکثر امنیت داده ها. علاوه بر این، یک سرور خودساخته راهی ایده آل برای آشنایی با فرآیندهای مربوط به ترافیک ایمیل است. البته، سرور شخصی معایب خود را نیز دارد: از آنجا که اینترنت شخصی یک آدرس IP پویا را منتقل می‌کند، سرورهای SMTP خصوصی اغلب توسط ارائه‌دهندگان ایمیل اصلی به عنوان توزیع‌کنندگان هرزنامه طبقه‌بندی می‌شوند و به پوشه‌های ناخواسته گیرندگان ختم می‌شوند. با این حال، این موضوع تنها با چند اقدام بازسازی و/یا هزینه های اضافی قابل عبور است. به طور کلی، اگر هدف از سرور ایمیل SMTP شما فقط ارسال ایمیل به سایر مشتریان خصوصی است، سرور شخصی قطعا یک راه حل عالی است.

بررسی اجمالی: مزایا و معایب سرورهای SMTP

جدول زیر مزایا و معایب سرورهای ارائه دهندگان را در مقایسه با سرورهای جایگزین سرور خود مدیریت خلاصه می کند:

مزایایمعایب
سرور SMTP از یک ارائه دهنده✔ تمام سخت افزارهای لازم ارائه شده✔ حداقل تلاش مورد نیاز در طول راه اندازی/نگهداری✔ اعتبار تایید شده نزد ارائه دهندگان✔ فیلتر اسپم قوی✘ محدودیت های سختگیرانه در مورد ایمیل ها، صندوق های پستی و تنظیمات✘ داده های حساس ذخیره شده در سرور خارجی✘ پیشنهادات یک سرور خوب می تواند خدمات پولی باشد.
سرور SMTP شخصی✔ استقلال کامل در تمام تنظیمات✔ بدون محدودیت استفاده از ارائه دهنده✔ حداکثر امنیت داده ها✔ می تواند ایمیل ها را در هر دستگاهی بازیابی کند✔ عالی برای به دست آوردن بینش در مورد فرآیند ترافیک ایمیل✘ به دانش فنی نیاز دارد✘ سخت افزار شخصی باید ارائه شود✘ هزینه های اضافی برای نصب و نگهداری✘ شهرت ضعیفی در بین ارائه دهندگان دارد✘ هزینه های احتمالاً پرهزینه برای بازسازی✘ تمایل به داشتن فیلترهای هرزنامه ورودی ضعیف تری دارد

چگونه می توانم سرور SMTP خود را پیدا کنم؟

اگر در حین ارسال ایمیل خطایی رخ دهد، اگر آدرس سرور SMTP مورد استفاده برای ارسال ایمیل را بدانید، مشکل را می توان راحت تر برطرف کرد. از آنجایی که اکثر آدرس های ایمیل در قالب “smtp.domain.com” یا “mail.domain.com” ساختار یافته اند، به خاطر سپردن آنها نسبتا آسان است.

آدرس صحیح حساب ایمیل خود را می توانید در قسمت تنظیمات حساب برنامه ایمیل خود پیدا کنید:

در Outlook، روی “Account Settings” در منوی File کلیک کنید، حساب خود را انتخاب کنید و روی “Change” کلیک کنید. این یک نمای کلی از اطلاعات کاربر، سرور و ورود به سیستم را باز می کند.
در موزیلا تاندربرد، روی حساب خود کلیک راست کنید تا منوی پاپ آپ باز شود و روی «Settings» کلیک کنید. در زیر آیتم منو “Outgoing mail server (SMTP)” سرور ایمیل SMTP خود را انتخاب کنید و روی “Edit” کلیک کنید.

سرور SMTP چیست

اگر برای اولین بار سعی می کنید آدرس سرور SMTP خود را پیدا کنید – به عنوان مثال، در طول پیکربندی دستی برنامه ایمیل خود – به احتمال زیاد این آدرس را در بخش راهنمای صفحه اصلی ارائه دهنده خود خواهید یافت. در زیر لیستی (در حال حاضر از مارس 2018) از ارائه دهندگان اصلی ایمیل و آدرس سرورهای رایگان SMTP آنها آمده است.

ارائه دهنده ایمیلآدرس سرور SMTP
IONOSsmtp.ionos.com
AOLsmtp.aol.com
AT&Tsmtp.mail.att.net
Gmailsmtp.gmail.com
GMXsmtp.gmx.com
iCloudsmtp.mail.me.com
Mail.comsmtp.mail.com
MSNsmtp.live.com
Outlook/Hotmailsmtp-mail.outlook.com
Yahoo!smtp.mail.yahoo.com
Zohosmtp.zoho.com

چگونه می توانم سرور SMTP را تست کنم؟

اگر سرور ایمیل SMTP شما به درستی کار نمی کند، یعنی نمی توانید ایمیل بفرستید و قبلاً اقداماتی مانند بررسی تنظیمات اتصال سرویس گیرنده ایمیل و پاک کردن صندوق ورودی انجام داده اید، ممکن است اطمینان از داشتن آدرس سرور SMTP صحیح ضروری باشد. هنگامی که این مورد را دارید، می توانید با استفاده از ابزار دستور کاربر Telnet که در همه سیستم عامل های اصلی قابل دسترسی است، موارد را پاک کنید.

Telnet به شما اجازه می دهد تا به صورت دستی یک جلسه SMTP را شروع کنید و تشخیص زیر را انجام دهید:

  • اجرای سرور SMTP را بررسی کنید
  • دسترسی به تمام دستورات SMTP مورد نیاز را بررسی کنید
  • انسداد اتصال ناشی از فایروال یا برنامه آنتی ویروس را شناسایی کنید
  • اطمینان از اینکه یک کاربر یا یک دامنه ارائه دهنده خاص پیام شما را دریافت می کند

مثال زیر نحوه آزمایش اتصال سرور SMTP از یک کلاینت داخلی به یک سرور را با استفاده از احراز هویت اولیه در ویندوز نشان می دهد:

  1. خط فرمان را باز کنید (عبارت cmd را در نوار جستجو جستجو کنید)
  2. دستور “telnet smtp.example.com 25” را برای اتصال به سرور SMTP از طریق پورت 25 وارد کنید (آدرس سرور SMTP خود را جایگزین “smtp.example.com” کنید.)
  3. اگر سرور قابل دسترسی باشد، با کدهای وضعیت 220 و “smtp.example.com ESMTP Postfix” یا یک پیام متنی مشابه پاسخ می دهد. این نشان می دهد که سرور SMTP هیچ خطای اتصالی ندارد.

سپس می توانید احراز هویت کنید و در صورت لزوم، یک ایمیل آزمایشی برای مشخص کردن علت مشکل ارسال کنید. اگر پس از اثبات کارکرد اتصال، ایمیل به مقصد خود نرسد، مشکل به احتمال زیاد مربوط به ارائه دهنده یا گیرنده شماست.

اگر پاسخی وجود نداشته باشد یا پیام خطایی از سرور برگردانده شود، فایروال یا برنامه آنتی ویروس شما می تواند یکی از دلایل احتمالی مشکل ارسال ایمیل باشد. همچنین، می‌توانید اتصال سرور SMTP را با استفاده از یک ابزار آنلاین مانند wormly آزمایش کنید.

سرور SMTP چیست ؟

ترجمه شده توسط سایت دریای شرق از سایت
کپی بدون ذکر نام و لینک سایت دریای شرق ممنوع است !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image