SSD چیست ؟ – ( درایو حالت جامد)

کامپیوتر

SSD چیست ؟

در واقع SSD چیست؟ SSD خود یک فناوری مدرن و سریع هارد دیسک است. با این حال، پیش سازهای SSD از دهه 1950 وجود داشته اند، و ذخیره سازی واقعی SSD از سال 1970 وجود داشته است. راه حل های آن زمان بسیار گران بودند، طول عمر پایینی داشتند، و محتویات خود را هنگامی که بدون منبع تغذیه اجرا می شدند از دست می دادند (ذخیره سازی داده های فرار). ).

در دهه 1990 بود که اولین SSD مبتنی بر فلش به بازار آمد، که اطلاعات ذخیره شده را مستقل از منبع تغذیه حفظ می کرد، یعنی غیر فرار. علاوه بر ماژول‌های فلش، ماژول‌های حافظه SDRAM نیز مورد استفاده قرار می‌گرفتند – در درجه اول به عنوان ذخیره‌سازی میانی – که فرار اما به طور قابل توجهی سریعتر از رم معمولی بودند. SSD های صنعتی در حال حاضر ظرفیت ذخیره سازی تا 100 ترابایت را با 5 میلیون چرخه نوشتن و حفظ تضمین شده داده ها تا 10 سال دارند. برای مثال در سرورهایی با SSD استفاده می شود.

SSD مخفف چیست؟

مخفف “SSD” مخفف “Solid State Drive” است. اصطلاح “حالت جامد” به اجزای نیمه هادی اشاره دارد. “درایو” اصطلاح برای درایو است – به عبارت دیگر، “درایو ساخته شده از اجزای نیمه هادی”. اصطلاح “درایو حالت جامد” واقعاً زیاد استفاده نمی شود. بنابراین یک SSD مجموعه ای از بارهای عناصر نیمه هادی است که توسط یک سیستم مدیریت فایل برای ذخیره داده های دیجیتال استفاده می شود. برای سازماندهی داده ها در یک SSD، از سیستم های مدیریت فایل FAT32 و NTFS استفاده می شود – نحوه انجام این کار در مقالات جداگانه توضیح داده شده است.

SSD در رایانه چیست و این فناوری چگونه کار می کند؟

در یک SSD، اطلاعات ذخیره شده در سلول های نیمه هادی نوشته می شود. این سلول ها حتی زمانی که منبع تغذیه وجود ندارد – اصل حافظه فلش – وضعیت خود را حفظ می کنند. یک سلول حافظه تنها می تواند دو حالت داشته باشد: شارژ یا بدون شارژ. این روش سلول تک سطحی (SLC) نامیده می شود و عمدتاً در SSD های صنعتی بسیار گران قیمت استفاده می شود. یک سلول مربوط به یک بیت است که نشان می دهد چند سلول برای تحقق یک گیگابایت (1 گیگابایت) نیاز است، به عنوان مثال 109 = 1 میلیارد سلول حافظه (مقدار دقیق: 230 = 1,073,741,824). یک حرف در کدنویسی ASCII به تنهایی 8 بیت مصرف می کند. این ممکن است به شما ایده دهد که چقدر حافظه برای یک سند متنی یا برای تصاویر مورد نیاز است.

با این حال، می توان از اندازه های مختلف ولتاژ در یک سلول استفاده کرد تا بیش از 1 بیت در هر سلول حافظه ذخیره شود. این نوع ذخیره سازی سلول چند سطحی (MLC) نامیده می شود و معمولاً اجازه 2 بیت در هر سلول را می دهد. بنابراین، داده های بیشتری را می توان در فضا جای داد و مقرون به صرفه تر عمل می کند. نقطه ضعف آن تعداد کمتر چرخه های نوشتن است. مرحله دیگر فشرده سازی سلول سطح سه گانه (TLC) نام دارد که هزینه های ساخت را بیشتر کاهش می دهد.

نیمه هادی ها عمر محدودی دارند.

برای مقابله با این، یک SSD دارای نظارت داخلی است که سلول های حافظه فرسوده را تشخیص می دهد. این مدیریت بلوک بد، بلوک‌های سلولی با سلول‌های حافظه رو به کاهش را به‌عنوان معیوب علامت‌گذاری می‌کند و آن‌ها را با سلول‌هایی از انبار ذخیره جایگزین می‌کند. بسته به طراحی SSD، دو تا هفت درصد از کل ظرفیت ذخیره سازی را شامل می شود و به طور قابل توجهی عمر استفاده از SSD را افزایش می دهد.

با این حال، هارد دیسک های هیبریدی (HHD) را نباید فراموش کرد. این ترکیبی از هارد دیسک HDD و SSD است. حافظه فلش سریع SSD می تواند سرعت کلی چنین هیبریدی را در مقایسه با HDD های معمولی افزایش دهد، اما به سرعت SSD های منفرد نزدیک نمی شود.

مزایا و معایب SSD در مقایسه با HDD

خوبی ها همراه با بد هستند، اما جنبه های بد زیادی برای SSD ها وجود ندارد.

مزایای اصلی SSD

مزیت قابل توجه SSD ها زمان کوتاه دسترسی به داده آنها است که حدود یک صدم زمان HDD است. علاوه بر این، سرعت انتقال داده برای خواندن و نوشتن بسیار بالاتر است. یک SSD به زمان راه اندازی نیاز ندارد و فاقد اجزای مکانیکی است (به غیر از کانکتورهای اتصال). علاوه بر این، این فناوری مقاوم در برابر ضربه و لرزش است، نیاز به انرژی پایینی دارد که به این معنی است که گرمای ذاتی کمتری وجود دارد. نسبت حجم به فضای ذخیره‌سازی نیز بهتر است و عملکرد SSD بی‌صدا است که بسیاری از افراد از آن استقبال می‌کنند.

معایب فناوری SSD

هارد دیسک های SSD (هنوز) به طور قابل توجهی گران تر از هارد دیسک های معمولی هستند و تعداد چرخه های خواندن و نوشتن به دلیل ویژگی های نیمه هادی های مورد استفاده محدود است. درایوهای SSD به دمای بسیار بالا نیز حساس هستند.

می توانید اطلاعات بیشتری در مورد مزایا و معایب هارد دیسک معمولی و SSD در راهنمای ما SSD در مقابل HDD بیابید. در مقاله ما در مورد SMR می‌توانید درباره فرآیند ضبط مغناطیسی شینگل برای افزایش چگالی ذخیره‌سازی در رسانه‌های ذخیره‌سازی مغناطیسی اطلاعات بیشتری کسب کنید.

کاربرد اصلی درایو حالت جامد چیست؟

در بخش خصوصی، دستگاه های بیشتری به SSD مجهز می شوند. اینها عبارتند از لپ تاپ، رایانه های شخصی، دوربین های دیجیتال یا پخش کننده های موسیقی دیجیتال. در رایانه های شخصی، SSD ها اغلب به عنوان دیسک سیستم برای سیستم عامل و برنامه ها نصب می شوند، در حالی که هارد دیسک (اغلب بسیار بزرگتر) داده های کاری را ذخیره می کند. گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها معمولاً عمر کوتاه‌تری نسبت به دستگاه‌های غیر همراه دارند، بنابراین اینها کاندیدای ایده‌آلی برای استفاده از SSD هستند. همه این دستگاه ها از وزن کم، سرعت و مقاومت در برابر ضربه SSD بهره می برند. قیمت پایین تر SSD ها نشان می دهد که تمام راه حل های ذخیره سازی در بخش خصوصی در آینده به SSD مجهز خواهند شد.

برنامه های حرفه ای یا صنعتی عمدتاً سرورهایی با کارایی بالا مانند سرور IONOS با SSD به عنوان راه حل های ذخیره سازی آینده گرا هستند. با این حال، لپ‌تاپ‌ها یا دسکتاپ‌های رده بالا نیز به SSD مجهز هستند. علاوه بر این، این فناوری ذخیره سازی در جایی استفاده می شود که مقادیر زیادی از اطلاعات باید در زمان واقعی (تقریباً) ارائه شود. این شامل هوافضا – برای مثال ضبط کننده های پرواز – و همچنین تنظیمات نظامی است.

SSD چیست ؟

ترجمه شده توسط سایت دریای شرق از سایت
کپی بدون ذکر نام و لینک سایت دریای شرق ممنوع است !

SSD چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image