نمایش فایل های مخفی در مک

کامپیوتر

نمایش فایل های مخفی در مک

بسیاری از فایل ها و پوشه ها در مک پنهان هستند. دلیل خوبی برای این وجود دارد: پنهان کردن فایل‌ها و پوشه‌ها از آسیب تصادفی کاربران به سیستم عامل جلوگیری می‌کند. با این وجود، گاهی اوقات ممکن است لازم باشد به این فایل ها و پوشه ها دسترسی داشته باشید. ما گزینه های مختلفی را برای مشاهده فایل ها و پوشه های مخفی در مک به شما نشان خواهیم داد. با این حال، بسیار احتیاط کنید: اگر فایل های سیستم را تغییر دهید یا به آنها آسیب بزنید، می تواند عواقب جدی برای سیستم عامل شما داشته باشد.

چرا برخی از فایل ها و پوشه ها مخفی هستند؟

دلایل خوبی برای پنهان کردن فایل ها و پوشه ها در سیستم عامل ها وجود دارد. سازندگان و مدیران رایانه فایل ها را پنهان می کنند تا از حذف تصادفی یا آسیب رساندن کاربران به فایل ها و پوشه های مربوط به سیستم جلوگیری کنند. در مواقع دیگر، کارفرمای شما ممکن است فایل‌ها و پوشه‌هایی را که برای تبادل روان داده‌ها با مشتریان و شرکای تجاری ضروری هستند، پنهان کند. در بیشتر موارد، شما اصلا متوجه این فایل ها نخواهید شد، حتی اگر وظایف مهمی را انجام دهند.

با این حال، اگر همچنان می‌خواهید پوشه‌ها و فایل‌های مخفی را در مک خود مشاهده کرده و به آنها دسترسی داشته باشید، باید بسیار مراقب باشید تا به سیستم عامل خود آسیب نرسانید.

با استفاده از میانبرهای صفحه کلید

میانبرهای صفحه کلید احتمالا ساده ترین راه برای نمایش فایل ها و پوشه های مخفی در Finder در مک هستند. با فشار دادن همزمان کلیدهای Command، Shift و Period می توانید فایل های مخفی را نشان دهید.

راهنمای گام به گام

برای نمایش یا پنهان کردن فایل‌ها در Finder مراحل زیر را دنبال کنید:

 • Macintosh HD یا پوشه‌ای را که می‌خواهید فایل‌های مخفی را در Finder نمایش دهید، باز کنید.
 • کلیدهای Command، Shift و Period را نگه دارید: cmd + shift + [.]
 • سپس فایل ها و پوشه های مخفی در مک شما تا حدی شفاف ظاهر می شوند.
 • با استفاده از همان میانبر صفحه کلید می توانید دوباره فایل ها را مخفی کنید.
راهنمای گام به گام

نمایش پوشه کتابخانه مخفی در Finder

میانبر صفحه کلید بالا برای نمایش فایل های مخفی در مک در هر پوشه ای در Finder کار می کند. یک استثنا پوشه Library است که معمولاً پنهان است. این عمدتا شامل فایل های سیستمی و کپی های ذخیره شده خودکار اسناد مایکروسافت آفیس است. نمایش پوشه Library به ویژه زمانی مفید است که به دنبال اسناد قدیمی Word هستید و نمی توانید آنها را پیدا کنید. اگر قبل از اینکه بتوانید اطلاعات خود را ذخیره کنید رایانه شما خراب می شود، باید در پوشه Library نگاه کنید. با استفاده از میانبر زیر می توانید به این پوشه دسترسی داشته باشید:

 • در Finder، کلید Option (Alt) را فشار دهید.
 • در نوار منو، روی “Go” کلیک کنید.
 • روی “Library” کلیک کنید.
روی Go کلیک کنید

از آنجایی که کتابخانه به طور خودکار اسناد مایکروسافت آفیس را به عنوان فایل های مخفی ذخیره می کند، ممکن است تعداد زیادی فایل سازمان دهی نشده را در این پوشه مشاهده کنید.

نمایش فایل های مخفی در مک با استفاده از دستورات ترمینال

به جای استفاده از میانبرهای صفحه کلید و Finder، می توانید از ترمینال به همراه دستورات در مک خود برای نمایش فایل ها و پوشه های مخفی استفاده کنید. ترمینال یک رابط خط فرمان داخلی است که در سیستم عامل مک گنجانده شده است. می توانید از دستورات در ترمینال برای جایگزینی توالی چند مرحله در Finder و انجام یک عمل استفاده کنید. برای مشاهده فایل‌ها و پوشه‌های مخفی با استفاده از ترمینال، به صورت زیر عمل کنید:

مرحله 1: ترمینال را باز کنید

برای راه اندازی ترمینال در مک خود، از میانبر صفحه کلید زیر استفاده کنید: Cmd + Space. پس از فشار دادن کلید Command و نوار فاصله، “Terminal” را در قسمت جستجوی Spotlight تایپ کنید. سپس روی نتیجه جستجو دوبار کلیک کنید.

ترمینال را باز کنید

از طرف دیگر، می‌توانید ترمینال را با دوبار کلیک کردن روی «Terminal» در پنجره Utilities راه‌اندازی کنید. می‌توانید این گزینه را در زیر «Go» در نوار منو یا در «Applications» پیدا کنید، که می‌توانید آن را در Dock در پایین صفحه انتخاب کنید.

مرحله 2: وارد کردن دستوری برای مشاهده فایل های مخفی در مک

مشاهده فایل‌ها و پوشه‌های مخفی در Mac با استفاده از Terminalin شامل وارد کردن دو دستور و فشار دادن کلید Enter است. عبارت زیر را در ترمینال تایپ کنید:

defaults write com.apple.Finder AppleShowAllFiles true
[Enter]
killall Finder
نمایش فایل های مخفی در مک

مرحله 3: فایل های مخفی را در مک خود مشاهده کنید

اکنون فایل ها و پوشه های مخفی در مک شما در Finder نمایش داده می شوند. همانطور که در بالا ذکر شد، فایل ها شفاف به نظر می رسند. پوشه ها کمی کم رنگ تر از پوشه هایی هستند که پنهان نیستند.

مرحله 4: دوباره فایل ها را مخفی کنید

می توانید با جایگزین کردن “true” با “false” در دستور بالا، دوباره فایل ها را پنهان کنید. سپس دستور به شکل زیر است:

defaults write com.apple.Finder AppleShowAllFiles false
[Enter]
killall Finder

نحوه مخفی کردن فایل ها در مک با استفاده از ترمینال

شما می توانید از ترمینال نه تنها برای نمایش یا پنهان کردن پوشه های مخفی در مک خود استفاده کنید. همچنین می‌توانید از آن برای مخفی کردن فایل‌های خاص از دید کاربران فضولی که ممکن است به رایانه شما دسترسی داشته باشند، استفاده کنید. برای این کار به صورت زیر عمل کنید:

 • ترمینال را باز کنید
 • کد زیر را در ترمینال وارد کنید:
chflags hidden 
[Leertaste]
 • فایل ها یا پوشه هایی را که می خواهید مخفی کنید با ماوس به پنجره ترمینال بکشید. محل فایل در پنجره نمایش داده می شود.
 • Enter را فشار دهید تا فایل ها مخفی شوند.
نمایش فایل های مخفی در مک

اگر می‌خواهید فایل‌ها و پوشه‌های مخفی را مانند همیشه در مک خود دوباره نشان دهید، می‌توانید از همین رویه استفاده کنید. برای انجام این کار، به جای عبارت “chflags hidden” کافی است “chflags nohidden” را تایپ کنید.

مشاهده فایل های مخفی در مک با استفاده از مدیر فایل

فایل منیجرهای شخص ثالث مانند Forklift راه آسانی برای کار با فایل ها و پوشه های مخفی در مک ارائه می دهند. آنها به شما این امکان را می دهند که فایل های مخفی را مستقیماً در رابط برنامه نشان دهید، بدون اینکه نیازی به استفاده از میانبرهای صفحه کلید یا دستوراتی باشد که می تواند برای کاربرانی که با فناوری کمتر آشنا هستند تا حدودی دلهره آور باشد.

بسیاری از فایل منیجرهای مختلف با ویژگی های مختلف در دسترس هستند. بسیاری از این فایل منیجرها به شما امکان می دهند به راحتی فایل ها و پوشه های مخفی را بدون استفاده از Finder در مک نمایش دهید. ما از مثال Forklift استفاده می کنیم تا به شما نشان دهیم که چگونه یک مدیر فایل می تواند به شما در مشاهده فایل های مخفی کمک کند. برنامه لیفتراک را باز کنید و کارهای زیر را انجام دهید:

 • روی View کلیک کنید.
 • “Show Hidden files” را انتخاب کنید.
نمایش فایل های مخفی در مک

همچنین در نوار ابزار دکمه ای برای نمایش و مخفی کردن فایل ها وجود دارد.

اجازه دادن به مک شما به طور خودکار فایل های مخفی را پاکسازی می کند

گاهی اوقات ممکن است بخواهید فایل های مخفی را برای حل یک مشکل نرم افزاری، بازیابی فایل های پاک شده یا به سادگی درک بهتر سیستم عامل خود مشاهده کنید. اما بیشتر اوقات، شما می خواهید فایل های مخفی را مشاهده کنید تا آنها را حذف کنید و فضای روی هارد دیسک خود را آزاد کنید. در این مورد، برنامه هایی مانند CleanMyMac X می توانند کارهای زیادی را برای شما انجام دهند. هنگامی که برنامه را راه اندازی کردید، این مراحل ساده را برای حذف فایل های غیر ضروری دنبال کنید:

 • “Smart Scan” را در نوار کناری در بالا سمت چپ انتخاب کنید.
 • روی “Scan” کلیک کنید.
 • System Junk را از گزینه های “Cleanup” انتخاب کنید و جزئیات اسکن را مشاهده کنید.
 • برای حذف فایل‌های غیرضروری، روی «Clean» کلیک کنید.
نمایش فایل های مخفی در مک

مزیت استفاده از برنامه ای مانند CleanMyMac X برای پاکسازی مک این است که به طور سیستماتیک فایل های غیر ضروری را حذف می کند. این برنامه به سرعت فضای دیسک بسیار بیشتری را نسبت به روش‌های دستی آزاد می‌کند.

مهم نیست که کدام یک از روش های بالا را برای مشاهده و حذف فایل ها و پوشه های مخفی در مک خود انتخاب می کنید، چیزهای زیادی در مورد نحوه عملکرد مک خود در پس زمینه خواهید آموخت.

نمایش فایل های مخفی در مک

ترجمه شده توسط سایت دریای شرق از سایت
کپی بدون ذکر نام و لینک سایت دریای شرق ممنوع است !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image