نحوه اورکلاک کردن CPU

کامپیوتر

نحوه اورکلاک کردن CPU

CPU (واحد پردازش مرکزی) بخشی از یک کامپیوتر است که داده ها را پردازش می کند و دستورات را به هم منتقل می کند. به همین دلیل، CPU نقش مهمی در مورد سرعت و قابلیت اطمینان یک کامپیوتر دارد. علاوه بر استفاده فعلی رایانه، این ظرفیت عملکرد CPU است که بیشترین تأثیر را بر سرعت اجرای برنامه ها و فرآیندهای مربوطه دارد.

مهمترین واحد برای اندازه گیری ظرفیت عملکرد یک پردازنده، سرعت کلاک است. این بر حسب هرتز (هرتز) مشخص می شود و اطلاعاتی در مورد سرعت پردازش داده ها و دستورات ارائه می دهد. هرچه سرعت ساعت بیشتر باشد، رایانه سریعتر می تواند وظایف را انجام دهد. برنامه هایی که به قدرت پردازش زیادی نیاز دارند نیز با سرعت کلاک بالاتر عملکرد بهتری دارند.

اگر CPU تا حدودی منسوخ شده باشد، ممکن است سرعت ساعت تعیین شده توسط سازنده برای برنامه های جدید با کارایی بالا دیگر کافی نباشد. این امر در قالب تاخیرهای طولانی و همچنین استفاده فوق العاده زیاد از CPU قابل توجه خواهد بود که می تواند باعث توقف موقت برنامه ها شود و در بدترین حالت ممکن است حتی منجر به از کار افتادن سیستم شود. با این حال، گزینه ای برای افزایش ظرفیت عملکرد و سرعت بخشیدن به پردازش داده ها وجود دارد: اورکلاک کردن CPU.

اورکلاک چیست؟

علاوه بر سرعت انتقال داده، سرعت کلاک یکی از مهم ترین واحدها برای اندازه گیری سرعت تکمیل فرآیند محاسباتی مورد نیاز برای پردازش داده توسط یک CPU است. این سرعت ساعت معمولاً توسط سازنده تعیین می شود و در مشخصات محصول CPU نشان داده می شود. با این حال، در بیشتر موارد، مقدار حداکثر ظرفیت عملکرد پردازنده را نشان نمی دهد. در عوض، سرعت نشان‌داده‌شده خواسته‌های اکثر کاربران را برآورده می‌کند و در عین حال بهره‌وری بهینه انرژی و بهترین طول عمر را برای CPU ممکن می‌سازد.

اما اگر سرعت کلاک CPU برای نیازهای محاسباتی شما ناکافی باشد چه اتفاقی می افتد؟ برای مثال، اگر از برنامه‌های با کارایی بالا و فرمت‌های داده خام برای ویرایش عکس‌ها و ویدیوها استفاده می‌کنید، یا اگر یک گیمر پرشور هستید، ممکن است این اتفاق بیفتد. به جای در نظر گرفتن جایگزینی CPU خود، می توانید به صورت دستی سرعت کلاک CPU را افزایش دهید تا قدرت پردازش را بهبود ببخشید. به این کار اورکلاک پردازنده می گویند. نامگذاری اورکلاک به این دلیل به وجود آمد که سرعت ساعتی که در ابتدا نشان داده شده بود، عمداً تجاوز کرده است.

همچنین لازم به ذکر است که اورکلاک نه تنها با CPU، بلکه با تمام اجزای رایانه شخصی که با سیگنال ساعت دوره ای کار می کنند امکان پذیر است. یعنی مثلاً کارت گرافیک یا رم. اگر تمام اجزای سخت افزاری را به صورت همگام با سرعت ساعت بالاتر کار کنید، می توانید عملکرد سیستم کامپیوتر خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهید.

خطرات اورکلاک CPU چیست؟

قبل از اینکه وارد عمل شوید، باید بدانید که کامپیوتر شما به عنوان یک واحد کامل عمل می کند. اگر پارامترهای خاصی را تغییر دهید، این روی سایر اجزا نیز تأثیر می گذارد. مهمترین چیز این است که خنک کننده کافی را فراهم کنید زیرا وقتی رایانه شخصی خود را اورکلاک می کنید، به ناچار گرمای بیشتری تولید می کند. برای محافظت از گرمای بیش از حد، به محض اینکه سنسورها دمای بالاتر از آستانه تعیین شده را گزارش کنند، سیستم به طور خودکار عملکرد خود (به عبارت دیگر، سرعت ساعت) را کاهش می دهد.

این دقیقاً همان چیزی است که شما نمی خواهید هنگام اورکلاک کردن CPU رخ دهد. اورکلاک متوسط (تا دو درجه سرعت بالاتر از مشخصات) باید ایمن باشد، اما اگر قصد دارید اورکلاک سنگین‌تری انجام دهید، باید یک سیستم خنک‌کننده خوب راه‌اندازی کنید. شما می توانید این کار را با افزایش سرعت کولر داخلی یا با تعبیه مجدد یک سیستم خنک کننده خارجی با عملکرد بالا (به عنوان مثال کولرهایی با استفاده از آب یا نیتروژن) انجام دهید.

یکی دیگر از خطرات ایمنی افزایش ولتاژ است. اطمینان حاصل کنید که منبع تغذیه می تواند این مقدار را تحمل کند یا افزایش ولتاژ را تا حد مجاز در مشخصات فنی محدود کند. به طور کلی، ما توصیه می کنیم که افزایش عملکرد فقط از افزایش سرعت ساعت بیشتر باشد. اگرچه درست است که افزایش ولتاژ عملکرد بسیار بالاتری ایجاد می کند، اما آنقدر از اجزای جداگانه نیاز دارد که طول عمر در اکثر موارد به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

این نحوه اورکلاک کردن CPU است: معرفی گام به گام

اگر مشخصات فنی سخت‌افزار و نرم‌افزار شما الزامات نرخ کلاک بالاتر را برآورده می‌کند، می‌توانید با نصب ابزارهای نظارت و آزمایش لازم شروع به کار کنید و تحت نظارت دقیق، پارامترهای خاص CPU را به صورت تدریجی تغییر دهید.

نصب ابزارهای مانیتورینگ

ابتدا باید ابزارهایی را نصب کنید که با آن می توانید دمای CPU را کنترل کرده و از آن استفاده کنید. آنها به شما اجازه می دهند تا بررسی کنید که افزایش سرعت ساعت چه اثراتی داشته است و همچنین اینکه آیا سیستم تحت فشار اضافی پایدار می ماند یا خیر. ما CPU-Z و HwiNFO را توصیه می کنیم که هر دو به عنوان نرم افزار رایگان در دسترس هستند. با استفاده از این ابزارها، نه تنها می‌توانید سرعت ساعت، دما و ولتاژ را در زمان واقعی نظارت کنید، بلکه نمودارهایی از منحنی‌های داده‌های فعالیت و عملکرد را نیز مشاهده کنید.

BIOS/UEFI را راه اندازی کنید

تنظیمات و گزینه‌های اورکلاک کردن پردازنده را در بایوس (سیستم ورودی/خروجی پایه) یا UEFI (رابط میان‌افزار توسعه‌پذیر یکپارچه) در رایانه‌های شخصی جدیدتر پیدا خواهید کرد. در بیشتر موارد، هنگام روشن کردن رایانه، با فشار دادن کلید «حذف» یا یکی از کلیدهای عملکرد، می‌توانید به این موارد دسترسی داشته باشید. با توجه به مین بردها، اکثر آنها شامل ابزارهایی هستند که از طریق آنها می توانید تغییرات تنظیمات اورکلاک را انجام دهید. با این حال، BIOS/UEFI برای انجام تنظیمات مناسب تر است، زیرا می توانید محدودیت های احتمالی سازنده مادربرد را از آنجا دور بزنید.

برای اورکلاک کردن پردازنده، گذرگاه سمت جلو، ضریب و ولتاژ هسته مهم هستند. برای اینکه بتوانید این مقادیر را ببینید و تغییر دهید، ممکن است لازم باشد از قبل به حالت تخصصی BIOS/UEFi خود تغییر دهید.

به مقادیر توجه کنید

تنظیمات استاندارد و همچنین مقادیر را برای هر مرحله اورکلاک خاص ثبت کنید تا در صورت ناپایدار شدن سیستم در هر زمان بتوانید تغییرات را لغو کنید. سرعت ساعت CPU از گذرگاه سمت جلو و یک ضریب تشکیل شده است. مطمئن شوید که پیش فرض های این مقادیر را ثبت کرده اید.

نحوه اورکلاک کردن CPU : عملکرد توربو را غیرفعال کنید

اکثر پردازنده ها دارای یک عملکرد استاندارد توربو یا تقویت کننده فعال هستند که به طور خودکار سرعت ساعت را در صورت استفاده بیشتر افزایش می دهد. شما باید قبل از تغییر تنظیمات آن را غیرفعال کنید تا در طول اجرای آزمایشی بعدی نتایج را تحریف نکنید.

نحوه اورکلاک کردن CPU : ضریب را تغییر دهید

افزایش ضریب موثرترین افزایش عملکرد را نوید می دهد. شما باید این کار را در کوچکترین مراحل ممکن (یا 0.5 یا 1) انجام دهید، سپس کامپیوتر را مجددا راه اندازی کنید و سرعت ساعت و همچنین مقادیر دما و ولتاژ را بررسی کنید. اگر سیستم شما هیچ مشکلی را در طول تست استرس بعدی نشان نداد، می‌توانید مقدار ضریب را دوباره افزایش دهید.

اتوبوس سمت جلو را عوض کنید

در بسیاری از تولیدکنندگان، ضریب را نمی توان تغییر داد. یا فقط می توان حداقل تغییرات را در آن ایجاد کرد. در این حالت، باید گذرگاه سمت جلو را به منظور اورکلاک کردن CPU تنظیم کنید. در اینجا، گام های کوچک و نظارت مستمر مطمئن ترین راه برای محافظت از سیستم در برابر بار اضافی است.

نحوه اورکلاک کردن CPU : افزایش ولتاژ

افزایش ولتاژ در اکثر مادربردهای مدرن، سرعت کلاک و ولتاژ CPU با یکدیگر جفت می شوند. این بدان معنی است که به محض ایجاد تغییرات در ضریب، ولتاژ به طور خودکار به مقدار بهینه افزایش می یابد. اگر همچنان می خواهید مقدار را به صورت دستی افزایش دهید، باید با احتیاط کامل ادامه دهید. یک سیستم خنک کننده با کارایی بالا و نظارت دقیق بر دما برای جلوگیری از آسیب های جبران ناپذیر به رایانه شخصی شما ضروری است.

تست پایداری را انجام دهید

پس از هر تغییر یک پارامتر خاص، رایانه شما باید بررسی شود تا ببینید آیا هنوز به طور پایدار کار می کند یا خیر. تنها راه اندازی مجدد سیستم و باز کردن چند برنامه و وب سایت کافی نیست. از آنجایی که شما در حال اورکلاک کردن CPU خود هستید تا قدرت پردازشی را بهبود ببخشید، همچنین باید پایداری رایانه شخصی را با تنظیمات جدید تحت بار سنگین تست کنید. در غیر این صورت، ممکن است در موقعیتی قرار بگیرید که در نگاه اول همه چیز خوب به نظر می رسد، اما سیستم شما در برابر فشار مداوم ناشی از بازی ها یا ویرایش ویدیو مقاومت نخواهد کرد.

به منظور شبیه سازی حداکثر بار، به اصطلاح تست های استرس وجود دارد که CPU (و سایر اجزاء) را به حد مجاز می رساند. شما باید دمای CPU و سرعت ساعت را در حین اجرای برنامه به دقت کنترل کنید و در صورت افزایش مقادیر به حد بحرانی، فوراً آزمایش را متوقف کنید. در این مرحله، مجدداً پارامترهای تغییر یافته را به سمت پایین تنظیم کنید تا زمانی که سیستم خود را بهینه سازی کنید تا با بار سنگین و بر اساس پایداری پایدار کار کند.

نحوه اورکلاک کردن CPU

ترجمه شده توسط سایت دریای شرق از سایت
کپی بدون ذکر نام و لینک سایت دریای شرق ممنوع است !

نحوه اورکلاک کردن CPU

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image