نحوه پاک کردن کش DNS

کامپیوتر

نحوه پاک کردن کش DNS

سیستم‌عامل‌هایی مانند ویندوز به‌طور خودکار ورودی‌های موقتی از وب‌سایت‌های بازدید شده را در یک حافظه پنهان DNS ایجاد می‌کنند. اطلاعات موجود در کش برای مدت زمان معینی معتبر است. فلاش DNS، یعنی خالی کردن کش، داده ها را قبل از انقضای محدودیت زمانی از سیستم حذف می کند.

فلاش DNS چیست؟

DNS flush فرآیند حذف دستی ورودی های موقت یک کش DNS است. بدون مداخله مستقیم در حافظه پنهان، ورودی ها تا زمانی که طول عمر تعریف شده آنها (“زمان برای زندگی”، TTL) منقضی شود وجود دارند.

به طور کلی، فرآیند حذف با استفاده از ابزارهای خط فرمان flush DNS مخصوص سیستم تکمیل می شود. برای مثال، در مک، از ترمینال و دستور مناسب برای نسخه خاصی از سیستم اپل استفاده می کنید. در ویندوز، DNS را از طریق CMD، یعنی از طریق خط فرمان و با استفاده از دستور “ipconfig /flushdns” شستشو می دهید.

کش DNS چیست؟

سرورهای DNS برای تبدیل نام‌های دامنه مانند www.example.com به آدرس‌های عددی استفاده می‌شوند. این «سرورهای نام» به طور پیش‌فرض از طریق مرورگر هر بار که به پروژه‌های مربوطه دسترسی پیدا می‌کنند، تماس می‌گیرند، که کمی زمان بارگذاری آن‌ها را افزایش می‌دهد و همچنین می‌تواند منجر به بارگذاری بیش از حد سرور DNS در مورد تعداد زیاد بازدیدکننده شود. پیام‌های خطایی مانند «سرور DNS پاسخ نمی‌دهد» یک پیامد رایج و مطرود است.

به همین دلیل، سیستم‌عامل‌هایی مانند ویندوز و macOS، حافظه پنهان خود را برای آدرس‌های قابل دسترسی و حل‌شده وصل می‌کنند – کش‌های DNS. اینها تمام اطلاعات مربوط به وضوح نام مانند آدرس IP، نام میزبان و نسخه های پروتکل را ذخیره می کنند. هر ورودی برای یک زمان معین معتبر باقی می ماند. در این مدت، پرسش‌های مربوطه مستقیماً از کش بدون نیاز به انحراف به سرور DNS پاسخ داده می‌شوند.

چرا فلاش DNS معمولی مفید است؟

سه دلیل برای صفر کردن منظم رجیستر DNS با فلاش DNS بدون توجه به دوره اعتبار واقعی رکوردهای فردی وجود دارد:

  • پنهان کردن رفتار جستجو: آدرس های ضبط شده شامل اطلاعات اضافی مانند مدت اعتبار، نمای کلی تقریبی از تاریخچه صفحه شما را ارائه می دهد. هرچه مجموعه آدرس‌های ذخیره‌شده گسترده‌تر باشد، اطلاعات بیشتری در مورد خود نشان می‌دهید.
  • امنیت در برابر دستکاری: اگر مجرمان سایبری به حافظه پنهان DNS دسترسی پیدا کنند، می توانند ورودی ها را دستکاری کرده و شما را به وب سایت های جعلی هدایت کنند. به اصطلاح DNS spoofin (یا DNS cache poisoning) برای ضربه زدن به داده های حساس ورود به سیستم، به عنوان مثال، جزئیات کاربر برای بانکداری آنلاین در نظر گرفته شده است.
  • حل مشکلات فنی: یک flush DNS می تواند مشکلات فنی را هنگام دسترسی به برنامه های کاربردی وب حل کند، به عنوان مثال، اگر نسخه نادرستی از وب سایت فراخوانی شده به دلیل ورودی های قدیمی نمایش داده شود. پس از یک فلاش، درخواست دوباره توسط سرور DNS مسئول پاسخ داده می شود و راه اندازی اتصال به پروژه وب دوباره طبق برنامه ریزی انجام می شود.

نحوه پاک کردن کش DNS

هیچ قانونی در مورد زمان مناسب برای فلاش DNS وجود ندارد – مگر اینکه یک مشکل فوری وجود داشته باشد که با خالی کردن کش حل شود. هنگامی که تصمیم به پاک کردن کش DNS دارید، این فرآیند سریع و ساده است. برای مثال کاربران ویندوز می توانند به صورت زیر عمل کنند:

مرحله 1: با خط فرمان تماس بگیرید

از کلیدهای ترکیبی [Windows] + [R] برای فراخوانی گفتگوی “Run” استفاده کنید. سپس دستور cmd را اجرا کنید تا خط فرمان شروع شود.

نحوه پاک کردن کش DNS

مرحله 2: DNS را با “ipconfig /flushdns” هموار کنید

برای شستشوی DNS از طریق CMD، از دستور ipconfig استفاده کنید. برای این کار دستور زیر را وارد کرده و با enter تایید کنید:

ipconfig /flushdns

پس از اجرای موفقیت آمیز، پیامی مبنی بر پاک شدن حافظه پنهان رزولوشن DNS دریافت خواهید کرد.

نحوه پاک کردن کش DNS

نحوه پاک کردن کش DNS

ترجمه شده توسط سایت دریای شرق از سایت
کپی بدون ذکر نام و لینک سایت دریای شرق ممنوع است !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image