نحوه ورود به بایوس

کامپیوتر

نحوه ورود به بایوس

سیستم ورودی/خروجی اصلی (یا بایوس) ستون فقرات سیستم کامپیوتر شما است. هیچ چیز بدون آن کار نمی کند. BIOS اجرای روان ترین عملکردهای رایانه شخصی یا لپ تاپ شما را تضمین می کند. بدون آن، حتی سیستم عامل نیز بارگیری نمی شود. بیشتر افراد تنها زمانی با BIOS در تماس هستند که چیزی از کار بیفتد. تا زمانی که ویندوز دیگر راه اندازی نمی شود، بسیاری از کاربران شروع به پرسیدن می کنند: چگونه به BIOS دسترسی داشته باشم؟

نحوه ورود به بایوس

دسترسی به BIOS نه تنها زمانی که کامپیوتر شما خراب می شود مفید است. این سیستم گزینه هایی را در اختیار شما قرار می دهد که نمی توانید آنها را در رابط کاربری ویندوز پیدا کنید. بسیاری از تنظیمات سخت افزار معمولاً از بایوس انجام می شود. کاربران می توانند اجزای کامپیوتر را برای سرعت بخشیدن به عملکرد کامپیوتر خود پیکربندی کنند. به عنوان مثال، بایوس می تواند برای اورکلاک CPU استفاده شود. همچنین می توانید برای راه اندازی سریعتر سیستم وارد BIOS شوید.

ورود به BIOS: مراحل جداگانه

BIOS اساساً به محض راه‌اندازی رایانه شروع به کار می‌کند. در واقع، دستگاه بدون آن کار نمی کند. این سیستم مهم تضمین می‌کند که سایر نرم‌افزارها روی رایانه قابل بارگیری هستند. این یک مشکل جالب را حل می کند: برای اینکه کامپیوتر یک برنامه نرم افزاری را راه اندازی کند، یک برنامه نرم افزاری دیگر باید به آن بگوید که نرم افزار را راه اندازی کند. BIOS بر روی یک ماژول ذخیره سازی مستقل از منبع تغذیه قرار دارد و بنابراین بلافاصله پس از روشن کردن رایانه اجرا می شود. دستورالعمل هایی را برای راه اندازی کل سیستم ارائه می دهد.

در حالت ایده آل، هرگز نباید به BIOS دسترسی داشته باشید. به همین دلیل است که ورود به برنامه چندان شهودی نیست. BIOS فقط برای راه اندازی سیستم عامل واقعی و تمام اجزای لازم در نظر گرفته شده است. بنابراین سازندگان رایانه تنها اجازه می دهند که بایوس در هنگام بوت کردن سیستم برای چند ثانیه راه اندازی شود. هنگامی که کامپیوتر بوت می شود، یک پیام صفحه نمایش کلید خاصی را نشان می دهد که برای باز کردن BIOS باید فشار داده شود. معمولاً قبل از ظاهر شدن صفحه شروع سیستم عامل، زمان کافی برای انجام این کار خواهید داشت.

نحوه ورود به بایوس

کدام کلید را برای دسترسی به BIOS باید فشار دهید توسط سازنده دستگاه تعیین می شود. اما کلیدهای خاصی بیشتر از سایرین برای این منظور استفاده می شوند. آنها عبارتند از: [Del]، [Esc]، [F1]، [F2]، [F10] یا [F12]، در میان دیگران. گاهی اوقات، به ویژه در سیستم های قدیمی تر، از کلید ترکیبی [Ctrl] + [Alt] + [Esc] استفاده می شود.

جدول زیر شامل لیستی از کلیدهای بایوس معمولی بر اساس سازندگان مختلف است.

Acer[F2] / [Ctrl] + [Alt] + [Esc]
AMIBIOS/American Megatrends[Del] / [F1]
Asus[F2]
Award-BIOS[Del] / [F2] / [Ctrl] + [Alt] + [Esc]
Compaq[F10]
Dell[F2]
HP[F10]
Packard Bell[F2]
Phoenix-BIOS[Del] / [F2] / [Ctrl] + [Alt] + [Esc]
Sony[F2]
Toshiba[Esc] / [F1]

نحوه ورود به بایوس در ویندوز

سیستم عامل های جدیدتر ویندوز 8 و 10 اکنون گزینه ای برای دسترسی به بایوس بدون نیاز به اقدام در هنگام بوت کردن سیستم ارائه می دهند. اکنون منوی Boot Options به شما امکان می دهد از داخل سیستم عامل وارد بایوس شوید. با این حال، برای انجام این کار، کامپیوتر باید از ویندوز راه اندازی مجدد شود. قبل از زدن دکمه راه اندازی مجدد، کلید [Shift] را نگه دارید. در حالی که سیستم راه اندازی مجدد می شود، صفحه شروع معمولی ویندوز ظاهر نمی شود، در عوض منوی Boot Options که دسترسی به BIOS را فراهم می کند باز می شود.

نحوه ورود به بایوس

یک راه جایگزین برای باز کردن منوی بوت از طریق تنظیمات سیستم است. پس از انتخاب دسته «Update & Security» و فشار دادن برگه «Recovery»، می توانید روی «Advanced Startup» کلیک کنید. سپس سیستم راه اندازی مجدد می شود و منوی Boot Options به شما نشان داده می شود.

نحوه ورود به بایوس

نحوه ورود به بایوس

ترجمه شده توسط سایت دریای شرق از سایت
کپی بدون ذکر نام و لینک سایت دریای شرق ممنوع است !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image