XML چیست ؟ مروری بر زبان نشانه گذاری توسعه پذیر

کامپیوتر

XML چیست

XML یک فرمت داده مبتنی بر متن است که از جمله برای ذخیره داده ها و مبادلات داده مستقل از پلت فرم به صورت آنلاین استفاده می شود. ایکس ام ال اساس زبان های دیگر مانند HTML را تشکیل می دهد. می تواند توسط انسان و ماشین به طور یکسان خوانده شود.

XML چیست؟

XML مخفف “زبان نشانه گذاری توسعه پذیر” است. طبق تعریف XML، این یک زبان نشانه گذاری است که برای نمایش داده ها در یک فایل متنی ساختاریافته استفاده می شود که می تواند توسط انسان و رایانه ارزیابی شود. زبان متا در اوایل سال 1998 توسط کنسرسیوم وب جهانی توسعه یافت و اکنون بخشی ضروری از توسعه وب است. نسخه فعلی XML، ویرایش پنجم، در سال 2008 منتشر شد. رمزگذاری کاراکتر استاندارد اسناد XML UTF-8 است.

کاربرد و عملکرد XML

XML را می توان به روش های مختلفی استفاده کرد. همه چیز با ایجاد یک فایل XML شروع می شود که یک سند متنی با پسوند xml است که با استفاده از هر ویرایشگر متنی ایجاد شده است. برای اینکه یک سند معتبر باشد باید به نحو زبان پایبند باشید. این اسناد را می توان برای مثال زمانی که HTML به محدودیت های خود می رسد استفاده کرد. به عنوان مثال، در مورد نقشه های وب سایت، اغلب چنین است. یک فایل sitemap.xml در اینجا ایجاد می شود.

برای خواندن در اسناد XML، به یک تجزیه کننده نیاز است. این یک رابط برنامه نویسی را فراهم می کند که از طریق آن برنامه ها می توانند به سند XML دسترسی داشته باشند. دسترسی از طریق:

  • DOM: سند XML به صورت یک ساختار درختی نمایش داده می شود و می توان آن را به این روش خواند. تغییر ساختار درختی و نوشتن در ساختار نیز فعال است.
  • Pull-API: داده های یک سند XML به صورت متوالی و عمدتاً مبتنی بر رویداد پردازش می شوند.
  • SAX: سند XML به عنوان یک جریان داده متوالی در نظر گرفته می شود.

مرورگرهای وب استاندارد معمولاً دارای یک تجزیه کننده هستند که خواندن اسناد XML را ساده می کند.

استفاده از XML

زبان نشانه گذاری توسعه پذیر در بسیاری از مناطق مختلف استفاده می شود. برای مثال می توان از آن به عنوان پایه زبان های دیگر استفاده کرد. HTML، زبان نشانه گذاری فرامتن، بر پایه XML است. SVG، محبوب ترین فرمت فایل برای گرافیک برداری، نیز بر اساس XML است.

با این حال، XML فقط به عنوان پایه ای برای زبان های دیگر مرتبط نیست. در توسعه وب، XML خالص اغلب برای تنظیم نقشه سایت وب سایت استفاده می شود. علاوه بر این، از زبان نشانه گذاری توسعه پذیر می توان برای ایجاد پایگاه های داده XML استفاده کرد. این پایگاه‌های اطلاعاتی سندمحور نسبت به پایگاه‌های داده رابطه‌ای انعطاف‌پذیرتر هستند و به‌طور شگفت‌انگیزی بسیار محبوب هستند.

XML چگونه ساختار یافته است؟

در نگاه اول، اسناد XML شبیه اسناد HTML هستند. به این دلیل که HTML بر روی زبان نشانه گذاری توسعه پذیر ساخته شده است و از نمادهای مشابه برای دسترسی به ویژگی ها و برچسب های مختلف استفاده می کند.

با XML می توانید انواع مختلف سند را تشخیص دهید. اسناد XML سند محور تا حد زیادی برای خوانندگان انسانی بدون اطلاعات اضافی قابل درک هستند و فقط ساختار کمی دارند. با این حال، این خوانایی ماشین آنها را به شدت کاهش می دهد. به یک معنا، اسناد XML داده محور را می توان برعکس در نظر گرفت. درجه بالای ساختار با خوانایی خوب ماشینی همراه است. برای خوانندگان انسانی، اسناد داده محور بصری هستند، اما به سختی قابل درک هستند. در نهایت، به عنوان یک مصالحه، اسناد نیمه ساختار یافته وجود دارد.

آیا XML یک زبان برنامه نویسی است؟

زبان نشانه گذاری توسعه پذیر یک زبان نشانه گذاری است که به خودی خود یک زبان برنامه نویسی نیست. هیچ کامپایلر XML وجود ندارد و نمی توانید فایل های اجرایی با استفاده از XML ایجاد کنید. زبان های مبتنی بر XML زبان برنامه نویسی محسوب نمی شوند

عناصر XML مختلف

مهمترین جزء زبان نشانه گذاری توسعه پذیر عناصر هستند. نام آنها را می توان آزادانه انتخاب کرد. عناصر با برچسب شروع و پایان می یابند. برای مثال، برای اعلام عنصر خانه در سند XML، کد به شکل زیر است:

<house></house>
You can list the contents of the house here.

عناصر را می توان به دلخواه تو در تو قرار داد. همچنین می توانید ویژگی هایی را به عناصری که حاوی اطلاعات اضافی درباره عناصر شما هستند اضافه کنید. به عنوان مثال، اگر می خواهید یک سقف و دو اتاق شماره گذاری شده به خانه خود اضافه کنید، سند XML را به صورت زیر تغییر می دهد:

<house></house>
You can list the contents of the house here.
	<roof></roof>
	The roof of the house.
	
	<room number="“1”"></room>
	Room 1 in your house.
	
< room number = “2”>
	Room 2 in your house.

شماره اتاق ها ویژگی هایی هستند که قبلا ذکر شد.

سایر اجزای اسناد XML می توانند نظرات فرم باشند.

موجودیت های XML چیست ؟

با زبان نشانه گذاری قابل توسعه می توانید به نهادهای از پیش تعریف شده دسترسی داشته باشید. ایجاد موجودیت های خود به همین سادگی است. اینها محتوای خاصی است که برای استفاده بعدی تعریف شده است. سایر اسناد XML را می توان با استفاده از موجودیت ها گنجاند.

موجودیت های مهم برای استفاده از XML، به عنوان مثال، <; برای < کاراکتر یا > برای کاراکتر >. شما می توانید موجودیت های خود را در سند XML به صورت زیر ایجاد کنید:

<!--ENTITY eg “Example entity”-->

تفاوت بین XML و HTML

HTML که اکنون با HTML5 به نسخه 5 می رسد، مبتنی بر XML است و بسیار شبیه به زبان نشانه گذاری قابل توسعه است. در مقایسه با HTML هیچ مجموعه از پیش تعریف شده ای از ویژگی ها و برچسب های مجاز وجود ندارد. با XML اینها می توانند توسط برنامه نویسان تعریف شوند. در مقایسه با HTML، XML به حروف بزرگ و کوچک حساس است. تفاوت دیگر این است که XML به برچسب های بسته نیاز دارد. یک خط شکسته شروع می شود
در HTML خواهد بود

XML چیست ؟

ترجمه شده توسط سایت دریای شرق از سایت
کپی بدون ذکر نام و لینک سایت دریای شرق ممنوع است !

XML چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image