زبان برنامه نویسی C چیست ؟ + تفاوت با C++ و C#

کامپیوتر

زبان برنامه نویسی C چیست؟

C یک زبان برنامه نویسی است که از دهه 1970 ضروری بوده است. این پایه و اساس سیستم عامل های مدرن را تشکیل می دهد و آن را به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره برنامه نویسان تبدیل می کند.

استفاده های اولیه برای C

جای تعجب نیست که زبان برنامه نویسی تأثیرگذار C در بسیاری از زمینه ها استفاده می شود و یکی از رایج ترین زبان های موجود است. از زمان توسعه آن در دهه 1970، به لطف سرعت قابل توجه خود، برنامه نویسان را از مناطق مختلف جذب کرده است. همچنین یک انتخاب محبوب برای افرادی است که می خواهند برنامه نویسی یاد بگیرند.

جای تعجب نیست که استفاده اولیه از C در برنامه نویسی سیستم است، با توجه به اینکه چقدر به سخت افزار نزدیک است. هدف C ارائه یک انتزاع تا حد امکان دقیق از کد اسمبلر بومی است. قابل حمل بودن زبان و همچنین این واقعیت که می تواند به طور مستقیم با سخت افزار تعامل داشته باشد، آن را به گزینه ای عالی برای درایورهای برنامه نویسی یا حتی کل سیستم عامل ها تبدیل می کند.

کامپایلرها، کتابخانه های سایر زبان های برنامه نویسی و کل زبان های برنامه نویسی سطح بالاتر بر پایه C هستند و از سرعت و حجم فایل کوچک برنامه های C بهره می برند.

مزایا و معایب C

زبان برنامه نویسی C به دلایلی محبوب است. یکی از مزیت های اصلی آن سرعت اجرای سریع برنامه های کامپایل شده در C است. این واقعیت که کد C بسیار قابل حمل است و می توان از آن در انواع سیستم عامل ها استفاده کرد دلیل خوبی برای استفاده از آن است. یکی دیگر از مزایای C این است که شامل ساختارهای مورد استفاده در زبان های برنامه نویسی دیگر است، به این معنی که اگر در زبان C مهارت دارید، باید بتوانید به راحتی به زبان های دیگر سوئیچ کنید.

اما اگر مبتدی هستید، برنامه نویسی با C می تواند معایبی داشته باشد. نزدیک بودن آن به سخت افزار به این معنی است که خطاهایی که در کد ایجاد می کنید می تواند منجر به آشفتگی در سیستم شما شود. و منحنی یادگیری برای C نسبتاً بالا است، تا حدی چون شی گرا نیست.

نحو سی

سینتکس یک زبان برنامه نویسی مجموعه قوانینی است که برای نوشتن کد منبع اجرایی باید رعایت کنید. درست مانند هر زبان برنامه نویسی دیگری، C دارای برخی از ویژگی های نحوی است که برنامه نویسان باید از آنها آگاه باشند.

  • نقطه ویرگول: هر عبارت با یک نقطه ویرگول در C به پایان می رسد، صرف نظر از اینکه یک تابع را فراخوانی می کنید یا یک متغیر را اعلام می کنید.
  • براکت‌های فرفری: مجموعه‌ای از عبارات با یک براکت مجعد باز و بسته در C مشخص می‌شوند. این بدان معناست که بر خلاف سایر زبان‌های برنامه‌نویسی، تورفتگی لازم نیست، اگرچه کمک قابل توجهی به خوانایی بیشتر کد شما می‌کند.
  • یکپارچه سازی کتابخانه ها: اگر می خواهید یک کتابخانه را به منظور استفاده از توابع از پیش تعریف شده ادغام کنید، می توانید از عبارت include استفاده کنید:
#include <stdlib.h></stdlib.h>
  • تابع اصلی: تابع اصلی به عنوان شروع و پایان یک برنامه عمل می کند. هر برنامه C باید یک تابع اصلی داشته باشد.
#include <stdio.h></stdio.h>
// This is where the main function begins. It contains the string “Hello world!”.
int main(void) {
	printf(“Hello world!“);
}
  • نظر دادن: از دو اسلش برای نظرات تک خطی استفاده کنید. برای نظرات چند خطی، از علامت “/* Comment */” استفاده کنید.

کدام زبان های برنامه نویسی بر پایه C هستند؟

C پایه و اساس تعدادی از زبان های برنامه نویسی دیگر را تشکیل می دهد که بیشتر آنها برای توسعه سیستم و نرم افزار استفاده می شوند. C++ و C# مستقیماً بر پایه C هستند. برخلاف C، این دو زبان امری شی گرا هستند، به این معنی که آنها طیف متفاوتی از ویژگی ها را نسبت به C ارائه می دهند. زبان شی گرا جاوا نیز بر اساس C است و نحو بسیار مشابهی دارد.

برخی از زبان های برنامه نویسی مورد استفاده برای توسعه وب نیز بر پایه C هستند. یکی از مثال های معروف زبان اسکریپت PHP است که پایه و اساس بسیاری از برنامه های وب مانند وردپرس را تشکیل می دهد. جاوا اسکریپت، زبانی که برای برنامه نویسی وب سایت های تعاملی استفاده می شود، نیز بر پایه C است.

تفاوت بین زبان برنامه نویسی C، C# و C++ چیست ؟

نام‌های مشابه زبان‌های برنامه‌نویسی C، C++ و C# می‌تواند منجر به سردرگمی شود. با این حال، تفاوت بین زبان ها واضح است. این سه زبان از پارادایم های برنامه نویسی متمایز پیروی می کنند: در حالی که C برای برنامه نویسی ضروری استفاده می شود، C# و C++ زبان های شی گرا هستند.

آن وقت چه تفاوتی بین C++ و C# وجود دارد؟ اینجاست که کار کمی سخت تر می شود. C زیرمجموعه ای از C++ است، به این معنی که هر برنامه ای که در C نوشته شده است را می توان در C++ نیز نوشت. C++ شامل تعدادی پسوند مانند شی گرایی است که C ندارد.

سی شارپ (که گاهی C++++ نامیده می شود نیز شی گرا است اما یادگیری آن آسان تر از C++ است. این به این دلیل است که مدیریت حافظه با سی شارپ ساده تر است. علاوه بر این، سی شارپ در ابتدا با ویندوز طراحی شده بود تا لینوکس و مبتنی بر .NET- Framework، به این معنی که کاربران باید زمان اجرا دات نت را نصب کنند. سی شارپ برای انواع برنامه ها مناسب است اما بیشتر برای برنامه نویسی بازی ها استفاده می شود. برای برنامه نویسی نزدیک به سخت افزار کمتر مناسب است.

اولین قدم ها در یادگیری C

اگر تصمیم به یادگیری زبان C دارید، به یک کامپایلر برای تبدیل کد خود به برنامه های اجرایی نیاز دارید. در لینوکس، یک کامپایلر از پیش نصب شده پیدا خواهید کرد و در ویندوز به راحتی می توانید آن را دانلود کنید. یکی از راه حل های محبوب برای ویندوز MinGW است که به شما امکان می دهد از کامپایلر لینوکس C GCC در هر دو سیستم عامل استفاده کنید.

اگر به دنبال نوشتن برنامه های بزرگ و پیچیده هستید، ممکن است بخواهید به یک محیط توسعه یکپارچه (IDE) برای برنامه نویسی C نگاه کنید. IDE ضروری نیست، اما در برجسته کردن نحو و یک دیباگر یکپارچه به شما کمک می کند. اینکه کدام IDE را انتخاب می کنید یک سوال سلیقه ای است. CLion برای همه سیستم عامل ها موجود است و تعدادی ویژگی مفید را ارائه می دهد. ویژوال استودیو برای ویندوز و Xcode برای MacOS نیز از C پشتیبانی می کنند.

زبان برنامه نویسی C چیست

ترجمه شده توسط سایت دریای شرق از سایت
کپی بدون ذکر نام و لینک سایت دریای شرق ممنوع است !

زبان برنامه نویسی C چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image