خطای 502 Bad Gateway

کامپیوتر

خطای 502 Bad Gateway

هنگام گشت و گذار در شبکه، همیشه همه چیز به آرامی پیش نمی رود. بارها و بارها از یک وب سایت بازدید می کنید و در عوض با یک کد وضعیت HTTP از شما استقبال می کنید.

مشکلی پیش آمد! اگر به عنوان کاربر اینترنت با کد 500 روبرو هستید، در بیشتر موارد مشکل از شما یا اتصال اینترنت شما نیست – به احتمال زیاد در عوض سرور وب سایت است. با وجود خطای 502، گاهی اوقات ممکن است مشکلی در تنظیمات شما اتفاق بیفتد – به خصوص اگر به طور ناگهانی کد وضعیت آزاردهنده را بدون توجه به سایت هایی که می خواهید به آن دسترسی پیدا کنید، دریافت می کنید. این مقاله به شما نکاتی را در مورد چگونگی پیدا کردن منبع خطا و کارهایی که می توانید به عنوان کاربر برای مشاهده مجدد محتوای وب سایت انجام دهید، ارائه می دهد. یا شما اپراتور یک وب سایت آسیب دیده هستید؟ ما به شما خواهیم گفت که چگونه آن خطا را بررسی کنید.

“دروازه بد” به چه معناست؟

پروتکل اینترنت HTTP معمولاً کدهای وضعیت را در پاسخ به سؤالات ارائه می دهد. رایج ترین کد احتمالاً شماره 200 است: OK. همه چیز همانطور که باید کار کرده است. اگرچه این وضعیت معمولاً به کاربران نشان داده نمی شود. در عوض، بازدیدکنندگان به سادگی محتوای وب سایت درخواستی را مشاهده می کنند. در طرف مقابل، پیام های خطا قرار دارند: در حالی که 400 کد نشان می دهد که خطا در سمت مشتری است، کدهای 500 تا 511 به این معنی است که نتیجه منفی تقصیر سرور است. کدهای وضعیت همچنین نشان می‌دهند که خطا کجا رخ داده است – حداقل برای کاربرانی که معنی کدهای فردی را می‌دانند.

خطای 502 معمولاً با افزودن دروازه بد یا به صورت پیام «502 Bad Gateway Nginx»، «502 Bad Gateway Apache»، یا «502 Bad Gateway registered endpoint قادر به رسیدگی به درخواست نیست» ارائه می شود. در کنار خطای معروف 404 (“صفحه یافت نشد”)، خطای دروازه بد یکی از رایج ترین پیام های خطایی است که هنگام گشت و گذار در اینترنت دریافت می شود. زمانی تحویل داده می شود که سروری که از طریق سرور اصلی به آن دسترسی پیدا می کند، نمی تواند درخواست را فوروارد کند. در این حالت، سرور اول فقط به عنوان یک پروکسی یا دروازه عمل می کند. در اصل، تمام سوالات در اینترنت از طریق دروازه ها ارسال می شود. به همین دلیل است که این پیام خطا اغلب بسیار خسته کننده است: به طور کلی اصلاً مشخص نیست که درخواست در کدام مرحله از فرآیند با خطا مواجه می شود.

منابع خطای 502 Bad Gateway چیست؟

در بیشتر موارد، خطای دروازه بد در سمت سرور رخ می دهد و توسط کاربر اینترنت قابل رفع نیست. اما این امکان نیز وجود دارد که مرورگر مورد استفاده خطای 502 را در جایی که واقعاً وجود ندارد ثبت کرده باشد. همچنین این امکان وجود دارد که شما از شبکه خود جدا شده باشید. دلایل زیر می تواند توضیح دهد که چرا کد HTTP بدنام نمایش داده می شود:

  • خرابی سرور: اگر سرور مورد نظر از جمله موارد دیگر به طور کامل از کار بیفتد، دروازه یک نتیجه منفی دریافت می کند. این ممکن است به دلیل خرابی سیستم رخ دهد. در موارد نادر، سرورها همچنین می توانند به طور خود به خود آفلاین شوند – به عنوان مثال، زمانی که محتوا نقض قانون باشد.
  • بارگذاری بیش از حد وب سرور: اگر یک وب سرور به حد مجاز خود برسد، نمی تواند به درخواست های دیگری پاسخ دهد – سپس دروازه کد وضعیت 502 Bad Gateway را ارائه می دهد. دلیل آن می تواند علاقه زیاد غیرمنتظره به سایت یا حتی حمله DDoS باشد. این بدان معناست که یک مهاجم از یک شبکه ربات برای کمک به بارگذاری بیش از حد ظرفیت سرور و ایجاد خرابی سیستم استفاده می کند.
  • برنامه نویسی PHP معیوب: گاهی اوقات، در کد وب سایت خطایی رخ می دهد. سپس به برخی از درخواست‌ها دیگر به درستی پاسخ داده نمی‌شود و در عوض یک نتیجه منفی ارائه می‌شود.
  • خطای ارتباط: فایروال ها می توانند با ارسال درخواست ها در هر دو طرف ارتباط (سرور و مشتری) خطا ایجاد کنند.
  • خطای مرورگر: افزونه های مرورگر نیز گاهی اوقات می توانند باعث ایجاد خطا در نمایش یک وب سایت و ایجاد خطای 502 شوند.

رفع خطای 502 Bad Gateway

کاربران اینترنت و همچنین وب مسترها این توانایی را دارند که به موقعیت بد دروازه پاسخ دهند. در بسیاری از موارد فقط کمی صبر کردن کافی است. اغلب، خطا در خارج از حوزه نفوذ شما رخ می دهد و توسط ارائه دهنده اینترنت (ISP) یا ارائه دهنده میزبانی وب سرور بدون هیچ دخالتی از جانب شما حل می شود. اما گاهی اوقات خطا با شماست، بنابراین باید بدانید که از کجا شروع به جستجوی علت کنید.

به عنوان یک کاربر اینترنت: 502 را برطرف کنید یا آن را دور بزنید

اگر می خواهید به صفحه ای دسترسی پیدا کنید و در عوض کد وضعیت 502 را دریافت کنید، احتمال زیادی وجود دارد که خطا با شما نباشد. در بیشتر موارد، می توان به سادگی با بارگذاری مجدد صفحه برطرف شد. اگر با انجام این کار مشکل حل شد، به این معنی است که سرور به طور موقت بارگذاری شده است.

از آنجایی که چنین شکست‌هایی می‌توانند برای مدت نسبتاً طولانی ادامه داشته باشند، بارگذاری مجدد صفحه فقط پس از 15 دقیقه واقعاً ارزش آن را دارد. هنوز هم همان پیغام خطا را دریافت می کنید؟ سپس حافظه پنهان و کوکی‌های خود را پاک کنید، زیرا ممکن است مرورگر شما واقعاً صفحه را مجدداً بارگیری نکرده باشد و در عوض فقط به داده‌های حافظه داخلی شما دسترسی داشته باشد (لزوماً لازم نیست همه کوکی‌های خود را حذف کنید. در مرورگر خود می‌توانید تمام کوکی‌ها را نمایش دهید و فقط آن‌هایی را حذف کنید که با وب‌سایت مربوطه ارتباط دارند.)

اگر خطا در واقع در سمت سرور است اما همچنان می‌خواهید فوراً به محتوا دسترسی داشته باشید، راه‌های دیگری نیز برای دور زدن پیام خطا وجود دارد. این به کش گوگل متکی است. گوگل وب سایت ها را برای مدتی در سرورهای خود ذخیره می کند و بنابراین می تواند نسخه قبلی وب سایت مربوطه را نمایش دهد. برای بارگیری صفحه کش موتور جستجو، cache: را در قسمت جستجو وارد کنید و سپس URL مورد نظر خود را وارد کنید (مثلا cache:https://facebook.com).

با این حال، باید آگاه باشید که در حال مشاهده نسخه قدیمی سایت هستید.

اگر برای یافتن نسخه کارآمد نیاز به مرور تاریخچه سایت دارید، دستگاه Wayback – از بایگانی اینترنتی غیرانتفاعی – می تواند کمک کند. نسخه های مختلف از سال های گذشته در اینجا ذخیره می شود.

خطای 502 Bad Gateway

این خطا همچنین ممکن است در سیستم شما باشد – حتی اگر کد وضعیت چیز دیگری را نشان دهد. برای بررسی اینکه آیا خطا از سایر کاربران است یا شما، می‌توانید برای مثال از وب سرویس Down برای همه استفاده کنید یا فقط من؟. البته، اگر بدون پیام «Bad Gateway» نمی‌توانید به هیچ وب‌سایتی دسترسی پیدا کنید، واضح است که این خطا به رایانه، مرورگر یا فایروال شما مربوط می‌شود. اگر خطا در واقع فقط برای شما رخ می دهد، عملکرد مرورگر خود را بررسی کنید. اولین قدم باید راه اندازی مجدد مرورگر باشد. اگر این کار نکرد، مرورگر خود را در حالت امن راه اندازی کنید. در حالت امن، مرورگر هر پلاگین نصب شده را غیرفعال می کند. این به شما امکان می دهد بررسی کنید که آیا یک برنامه افزودنی مرورگر منبع پیام خطا است یا خیر.

برای انجام این کار، باید خط فرمان سیستم عامل خود را باز کنید (برای ویندوز، این خط فرمان، برای مک، ترمینال است). ابتدا فایل مورد نظر را برای اجرای مرورگر پیدا کنید و سپس مسیر کامل را در گیومه در خط فرمان تایپ کنید.

هر سازنده مرورگر دستور متفاوتی برای راه اندازی حالت ایمن دارد:

  • فایرفاکس: “C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe” -safe-mode
  • Internet Explorer: “C:\Program Files\Internet Explorer\iexplore.exe” -extoff
  • کروم: مرورگر گوگل حالت ایمن ارائه نمی دهد. اگر به جای آن به حالت ناشناس بروید، همه برنامه‌های افزودنی غیرفعال می‌شوند.
خطای 502 Bad Gateway

همچنین می توانید از چیزی غیر از مرورگر استاندارد خود استفاده کنید. اگر این موفقیت آمیز بود، توصیه می شود مرورگر استاندارد فعلی خود را حذف نصب و دوباره نصب کنید. اگر تغییر مرورگرها مشکل خطای دروازه بد را حل نکرد، وقت آن است که تنظیمات شبکه خود را بررسی کنید. ساده ترین گزینه در اینجا راه اندازی مجدد مودم و روتر است. اگر موفقیت آمیز نبود، سعی کنید از Wi-Fi به LAN بروید و از اتصال کابلی استفاده کنید.

گاهی اوقات، خطا با شما یا اپراتور وب سایت نیست، اما در عوض خطای «502 Bad Gateway» تقصیر ارائه دهنده اینترنت است. دلیل آن یک ورودی نادرست در سرور DNS آنها خواهد بود. برای دور زدن پیام خطا، سرور DNS دیگری را در تنظیمات خود وارد کنید. در ویندوز، این را می توان در تنظیمات اتصال TCP/IP تغییر داد. برای اهداف آزمایشی، می‌توانید به سرور DNS رایگان Google، به عنوان مثال، در 8.8.8.8 و 8.8.4.4 دسترسی داشته باشید.

اگر خطا توسط وب مستر ایجاد نشده باشد، کاری برای شما باقی نمانده است که بجز صبر کردن (یا استفاده از نسخه کش) انجام دهید. در بیشتر موارد، خطا موقتی است و در حال حاضر توسط مدیر وب سایت برطرف شده است. برای سایت های کوچکتر، ابتکار عمل و تماس با اپراتور وب سایت نیز می تواند مفید باشد. ممکن است آنها هنوز از این اختلال اطلاعی نداشته باشند و از توجه شما قدردانی کنند.

به عنوان مدیر وب سایت: وب سایت را بررسی کنید

یکی از بازدیدکنندگان وب سایت شما با شما به اشتراک گذاشته است که هنگام تلاش برای دسترسی به وب سایت شما، پیام خطای 502 را مشاهده می کند. این برای شما چه معنایی دارد؟ همانطور که برای بازدیدکنندگان در حال گشت و گذار، همیشه در نگاه اول برای مدیر وب سایت مشخص نیست که خطا در کجاست.

ابتدا باید بررسی کنید که آیا وب سایت شما هنوز به طور کلی قابل دسترسی است یا خیر. اگر سرور شما واقعاً خراب است، باید با ارائه دهنده هاست خود تماس بگیرید. شاید آنها قبلاً در مورد خطا می دانند و تیم فناوری اطلاعات آنها در حال کار بر روی یک راه حل است. همچنین باید فایل های گزارش سرور خود را برای پیام های خطا بررسی کنید. به طور خاص برنامه نویسی PHP اغلب می تواند منبع خطا باشد، بنابراین مطمئناً بررسی کنید که آیا منبع خطای شما وجود دارد یا در پایگاه داده شما. در صورت لزوم، می توانید از یک نسخه پشتیبان قدیمی برای رفع سریع خرابی استفاده کنید.

اغلب اوقات، این خطا تنها به این دلیل رخ می دهد که سرور به طور موقت بارگذاری شده است یا پاسخگویی به سرور بالادست خیلی طول می کشد.

اگر چنین بارگذاری‌ها بیشتر اتفاق می‌افتد، باید با ارائه‌دهنده هاست خود تماس بگیرید.

با هم، می توانید به پیکربندی بهتری برای وب سرور خود برسید تا در زمان اوج مصرف به زانو در نیاید. اما در برخی موارد، این ارتباط بین وب سرورهای مختلف است که به خوبی اجرا نمی شود. سپس باید بررسی کنید که آیا فایروال شما به درستی تنظیم شده است و مطمئن شوید که هیچ درخواست قانونی را مسدود نمی کند. یکی دیگر از منابع خطا می تواند این باشد که وضوح نام به درستی کار نمی کند. تنظیمات سرور نام خود را با ارائه دهنده میزبان خود بررسی کنید (برای کاربران IONOS، این کار از طریق ورود به سیستم مشتری انجام می شود. در آنجا باید دامنه مناسب را انتخاب کنید و به تنظیمات DNS بروید).

خطای 502 Bad Gateway

ترجمه شده توسط سایت دریای شرق از سایت
کپی بدون ذکر نام و لینک سایت دریای شرق ممنوع است !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image