فید RSS وردپرس چیست و چگونه از آن به درستی استفاده کنیم؟

کامپیوتر

فید RSS وردپرس چیست

با فید RSS وردپرس، می‌توانید خوانندگان خود را با به‌روزرسانی‌های خودکار در مورد پست‌های وبلاگ و مقالات مجلات به‌روز نگه دارید. می توان آن را از طریق ویجت فید RSS وردپرس، از طریق پلاگین های RSS و همچنین به صورت دستی راه اندازی کرد. نحوه عملکرد فیدهای RSS وردپرس، نحوه تنظیم و غیرفعال کردن مجدد آنها را توضیح می دهیم. همچنین چند پلاگین RSS مناسب را معرفی می کنیم.

فید RSS وردپرس چیست ؟

Really Simple Syndication – این همان چیزی است که مخفف RSS مخفف آن است. این به توزیع خودکار و “واقعاً ساده” اطلاعات وب سایت اشاره دارد. با فایل های RSS، فیدهای وب را می توان به طور واضح و به روز در اختیار خوانندگان قرار داد. به خصوص برای وبلاگ ها و وب سایت هایی با محتوای معمولی، فید RSS خوانندگان را در مورد به روز رسانی ها آگاه می کند. بنابراین، مشترکین فید همیشه به‌روز می‌مانند.

نحوه کار فید RSS وردپرس چیست ؟

نحوه کار فید RSS وردپرس نسبتاً ساده است. خوانندگان یا مشتریانی که در فید شما مشترک می شوند، اخبار، پست ها یا مقالات اخیر را از طریق به اصطلاح فیدخوان ها یا پلاگین های RSS دریافت می کنند. نظرسنجی های نرم افزار فید خوان در فواصل زمانی مشخص تغذیه می شود و پست های جدید را به صورت خلاصه فهرست می کند. به این ترتیب، خوانندگان حتی اگر در بسیاری از فیدهای وب مشترک شوند، مطلع می شوند. پیوندهای موجود در فیدخوان، مشترکین را به منابع مرتبط می برد. فرمت فایل RSS یک فایل XML است که اطلاعات مربوط به محتوای وب سایت را به خوانندگان با نشانه گذاری برچسب مناسب منتقل می کند.

مزایای فیدهای RSS

برخلاف خبرنامه، لازم نیست فعالانه با مشترکین فید وردپرس خود تعامل داشته باشید. شما به سادگی وب سایت خود را با محتوای هیجان انگیز به طور منظم به روز می کنید، در حالی که مشترکین به روز رسانی های جدید را دریافت می کنند.

فواید در یک نگاه:

 • خوانندگان / مشترکین به طور خودکار از طریق فیدخوان ها یا افزونه ها مطلع می شوند
 • مشتریان اخبار مربوط به مقالات را در فروشگاه های آنلاین دریافت می کنند
 • پیوندهای موجود در فید RSS خوانندگان را به وب سایت اصلی می برد
 • فید RSS نیازی به ویرایش دائمی ندارد
 • نرم افزار فید RSS معمولا برای کاربران رایگان است

چگونه از فید وردپرس با RSS استفاده کنیم؟

آنچه تعداد کمی از کاربران وردپرس می دانند: CMS دارای یک ویژگی فید داخلی وردپرس است و به طور خودکار یک فید RSS برای وب سایت شما ایجاد می کند. می توانید با نوشتن /feed بعد از نام دامنه خود (به عنوان مثال www.[your domain.]com/feed) این را در URL فید وردپرس خود مشاهده کنید. هنگامی که URL را بازیابی می کنید، فید خود را به عنوان یک فایل XML خواهید دید. برای اینکه بازدیدکنندگان علاقه مند از فید وردپرس خود آگاه شوند، باید پیوندی را در نوار کناری تنظیم کنید تا در فید RSS خود مشترک شوید.

در ادامه، سه نوع از نحوه استفاده از فید RSS وردپرس را ارائه می دهیم.

ویجت فید RSS وردپرس

به طور پیش فرض، وردپرس دارای یک ویجت RSS داخلی است که می توانید به راحتی آن را در قسمت ویجت سایت وردپرس خود قرار دهید. به صورت زیر عمل کنید:

مرحله 1: در باطن وردپرس، به «طراحی»، به «سفارشی کردن» و سپس به «ابزارک» بروید. ویجت های وردپرس ماژول های پویا مانند فید RSS هستند که می توانند در قسمت جلویی سایت وردپرس قرار گیرند.

مرحله 2: ابتدا ناحیه ای را در صفحه خود انتخاب کنید که می خواهید ویجت RSS را در آن درج کنید. برای انتخاب و افزودن ویجت RSS از لیست موجود، روی نماد درج بلوک (مربع با علامت مثبت) در محل مورد نظر کلیک کنید.

مرحله 3: ویجت RSS اکنون به نمای وب سایت شما (به عنوان مثال در نوار کناری) اضافه می شود. با وارد کردن آدرس RSS وردپرس خود به عنوان آدرس مقصد، ویجت RSS خود را آدرس دهی کنید.

مرحله 4: با تعیین تعداد پست یا خلاصه پست های جدید در زیر “گزینه های بیشتر”، ویژگی ها را سفارشی کنید. همچنین می توانید اطلاعاتی مانند تاریخ و نویسنده را اضافه کنید.

مرحله 5: بازدیدکنندگان وب سایت شما اکنون می توانند یک نمای کلی از آخرین پست های سایت شما در فید RSS دریافت کرده و در فید RSS مشترک شوند. به هر حال، می توانید از ویجت RSS برای جمع آوری و نمایش نه تنها پست های خود، بلکه همچنین پست های جدید از سایر وب سایت ها استفاده کنید.

مرحله 6: توصیه می شود برای هر پست خلاصه ای بنویسید که به طور خودکار در فید نمایش داده شود. خلاصه‌های پست‌ها را می‌توان در نوار کناری زیر «تنظیمات» و «خواندن» اضافه کرد.

افزونه های فید RSS وردپرس

اگر می خواهید بدون کسب مهارت های برنامه نویسی از عملکرد کامل فید RSS وردپرس استفاده کنید، از افزونه های RSS استفاده کنید. پلاگین های RSS عملکردهای مختلفی را برای فیدهای RSS به شما ارائه می دهند. از جمله موارد دیگر، می‌توانید اشتراک فیدها را به دسته‌ها تقسیم کنید یا تصاویر و رسانه‌ها را درج کنید.

گزینه 1: برای افزودن یک افزونه RSS وردپرس به وب سایت خود، به «وب سایت(های) من» > «افزونه ها» > «افزونه آپلود» > «افزودن جدید» بروید. اکنون فایل ZIP افزونه ای را که قبلا دانلود کرده اید انتخاب کنید و روی “Install Now” کلیک کنید. پس از آن باید افزونه را فعال کنید.

گزینه 2: یا می توانید افزونه ها را مستقیماً از طریق وردپرس نصب کنید. برای انجام این کار، به «وب‌سایت(های) من» > «افزونه‌ها» > «افزودن جدید» بروید. در آنجا می‌توانید افزونه‌ها را بر اساس عملکرد، محبوبیت یا رتبه‌بندی انتخاب کنید و از طریق «اکنون نصب کنید» آنها را به سایت وردپرس خود اضافه کنید.

فید RSS وردپرس را به صورت دستی ایجاد کنید

با مهارت های برنامه نویسی مناسب، می توان فید وردپرس را به صورت دستی ایجاد و مدیریت کرد. برای این کار باید یک فایل PHP جدید در پوشه تم های وردپرس ایجاد کنید. با این حال، این گزینه فقط برای کاربران باتجربه وردپرس توصیه می شود. فید RSS یک فایل متنی با فرمت XML است که توسط RSS خوان مشترکین بازیابی و خوانده می شود. ساختار فایل خط به خط از تگ های اصلی زیر تشکیل شده است:

 • <?xml version=”1.0″encoding=”ISO-8859-1″?>: Refers to the use of XML version 1.0, Western European character set (can be adjusted depending on the country and user)
 • <rss version=”0.91″>: Gets the root tag of the feed
 • <channel>: Gets the feed channel
 • <title>: Defines the RSS feed name
 • <link>: Links to the associated URL source
 • <description>: Description of the channel
 • <image>: Insertion of an RSS title image
 • <item>: Creates an RSS short article with optional article information such as short description, date, link to source.
 • </channel> </rss>: Finalizes the XML document of the feed.

برای اینکه به مرورگرها و خوانندگان فید بگوییم که وب سایت شما حاوی فید RSS است، توصیه می شود یک هدر با کد زیر اضافه کنید:

<link rel="alternate" 
type="application/rss+xml"
title="RSS"
href="http://www.website-name.com/rss.xml">

نحوه غیرفعال کردن مجدد فید RSS در وردپرس

از آنجایی که همه به فید RSS نیاز ندارند، فید RSS یکپارچه وردپرس را می‌توان غیرفعال کرد. برای این کار یا از افزونه ها استفاده می شود یا یک مداخله کوچک در قالب فعلی وردپرس.

با افزونه RSS غیرفعال کنید

افزونه های ویژه تضمین می کنند که تمام فیدهای سایت وردپرس (فیدهای RSS، Atom و RDF) غیرفعال هستند. Disable Feeds یک افزونه رایگان است که از داشبورد («افزودن جدید») یا از جستجوی افزونه نصب می‌کنید. افزونه فقط فیدها را غیرفعال می کند. پیوندهای فید مرتبط با مقالات باید در کد موضوع یا ویجت ها حذف شوند. یک افزونه پولی که می تواند نه تنها برای غیرفعال کردن فیدها، بلکه برای استفاده از سایر ویژگی های بهینه سازی وردپرس نیز مورد استفاده قرار گیرد، perfmatters است.

کد WP را سفارشی کنید

اگر ترجیح می دهید از افزونه ها استفاده نکنید، می توانید فایل PHP موضوع فعلی را در باطن وردپرس ویرایش کنید. برای انجام این کار، به «Design» و «Theme Editor» بروید و فایل functions.php را در اکسپلورر سمت راست جستجو کنید. کد زیر را بلافاصله پس از پایان فایل وارد کرده و تغییرات را ذخیره کنید:

function itsme_disable_feed() {
  wp_die( __( 'No feed available, please visit the <a href="'. esc_url( home_url( '/' ) ) . ' ">homepage</a>!' ) );
}
Add_action('do_feed', 'itsme_disable_feed', 1);
Add_action('do_feed_rdf', 'itsme_disable_feed', 1);
Add_action('do_feed_rss', 'itsme_disable_feed', 1);
Add_action('do_feed_rss2', 'itsme_disable_feed', 1);
Add_action('do_feed_atom', 'itsme_disable_feed', 1);
Add_action('do_feed_rss2_comments', 'itsme_disable_feed', 1);
Add_action('do_feed_atom_comments', 'itsme_disable_feed', 1);

به این ترتیب فیدهای RSS، RDF و Atom را در وب سایت خود غیرفعال می کنید.

فید RSS وردپرس چیست

ترجمه شده توسط سایت دریای شرق از سایت
کپی بدون ذکر نام و لینک سایت دریای شرق ممنوع است !

فید RSS وردپرس چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image