بازیابی اطلاعات از دست رفته : آموزش با روش آسان و سریع

کامپیوتر

بازیابی اطلاعات از دست رفته

محافظت از فایل‌ها و داده‌های ذخیره‌شده چیزی است که همه به آن توجه دارند. از شرکت‌های فناوری گرفته تا استفاده معمولی از رایانه‌های خانگی، ذخیره‌سازی پشتیبان چیزی است که بیشتر ما به آن عادت کرده‌ایم و اگر ضروری نباشد آن را مهم می‌دانیم. روش‌های خوب ذخیره‌سازی پشتیبان به امری عادی تبدیل شده‌اند و بیشتر انگیزه برای آن به این دلیل است که ما می‌دانیم بازیابی داده‌ها پس از از دست رفتن چقدر دشوار است.

اگر پروژه های زیادی را انجام داده اید و روی رایانه خود کار کرده اید، احتمالاً با فاجعه کیهانی یعنی از دست دادن اطلاعات آشنا هستید. چه از طریق یک درایو فلش خراب یا شاید یک دیسک خراشیده، از دست دادن اطلاعات شما می تواند ویرانگر باشد و (بسته به شرایط) تقریبا غیرممکن است که به عقب برگردید.

تاریخچه مختصر بازیابی اطلاعات

قرن هاست که مردم روی بازیابی داده های کامپیوتری کار می کنند. یکی از اولین نمونه‌های بازیابی داده‌های محاسباتی در واقع در سال 1850 بود، بسیار قبل از محاسباتی که امروزه می‌شناسیم. آدا لاولیس و چارلز بابیج موتور تحلیلی خود را در دهه‌های منتهی به سال 1850 طراحی کردند، که یکی از پله‌های عصر مدرن و رنسانس تکنولوژیکی بود که در اوایل دهه 1900 آغاز شد. موتور آنها از سیستمی از “کارت های پانچ” برای اجرای برنامه های خود و انجام کارهای خود استفاده می کرد. همانطور که داستان پیش می‌رود، ماشین به کارهای تعمیر و نگهداری بسیار دقیق و دقیق نیاز داشت. یکی از کارت های پانچ در هنگام استفاده آسیب دیده بود و علیرغم تلاش آنها برای تعمیر آن، اطلاعات آن کارت مشخص از بین رفت.

از زمان بابیج و لاولیس، چیزهای زیادی در حوزه بازیابی اطلاعات تغییر کرده است. همانطور که دستگاه‌های ذخیره‌سازی ما پیشرفته‌تر شده‌اند، چالش بازیابی اطلاعات از دست رفته در آن دستگاه‌ها نیز افزایش یافته است.

بازیابی اطلاعات از دست رفته با Recuva

خوشبختانه برای یک کاربر معمولی رایانه، بسیاری از کارها در این نوع مشکلات توسط برنامه نویسان با استعدادی انجام می شود که راه حل ها را در قالب برنامه های آسان برای استفاده به ما ارائه می دهند. مثال عالی: Recuva.

Recuva یک برنامه رایگان و سبک وزن است که توسط سازندگان CCleaner و Speccy، دو ابزار کامپیوتری محبوب دیگر ارائه شده است. شما می توانید از این برنامه برای بازیابی بیشتر فایل ها پس از گم شدن یا حذف آنها استفاده کنید. مهم است به خاطر داشته باشید که برنامه‌هایی مانند Recuva، داده‌ها را با استفاده از روش‌های منطقی بازیابی می‌کنند که اساساً «مراحل» دستگاه شما را برای جابجایی داده‌ها در درایو ردیابی می‌کنند. این بدان معنی است که اگر امیدوارید از نرم افزار بازیابی اطلاعات در درایو خود استفاده کنید، باید فوراً استفاده از درایو را متوقف کنید. تا زمانی که بتوانید اسکن را اجرا کنید، دیگر از درایو نوشته یا حذف نمی کنید. این کار شانس موفقیت شما را با مسدود کردن تمام داده‌های درایو افزایش می‌دهد تا هیچ‌یک از آن‌ها بیشتر از بین نرود یا جابجا نشود.

این راه حل فرض می کند که هیچ مشکل کشنده ای در خود دستگاه وجود ندارد. به عنوان مثال، اگر تراشه کنترل کننده USB شما به نحوی آسیب دیده است، بعید است که Recuva به شما کمک کند.

هنگامی که Recuva را دانلود کردید، فقط کافی است بر اساس آنچه که نیاز دارید، از طریق گفتگو کلیک کنید. در این مثال، من به دنبال عکسی هستم که به نظر می رسد چند وقت پیش به طور تصادفی از رایانه شخصی خود حذف کرده ام. (اگر به دنبال نوع فایل دیگری هستید یا مطمئن نیستید که به دنبال چه نوع فایلی هستید، روی انتخاب مربوطه کلیک کنید)

از آنجایی که مطمئن نیستم قبل از گم شدن عکس کجا بوده است، گزینه “I’m not sure” را انتخاب کرده ام.

باریک کردن مکان به سادگی در زمان اسکن شما صرفه جویی می کند، اگر مطمئن نیستید که فایل شما در کجا قرار دارد، نگران نباشید.

هنگامی که پارامترهای اسکن را تنظیم کردید، فشار دادن Start به Recuva اجازه می دهد تا فرآیند خود را در درایو یا پوشه شما اجرا کند. اگر جستجوی شما نتیجه‌ای را که به دنبال آن هستید به دست نمی‌آورد، توصیه می‌شود اجازه «اسکن عمیق» یا گسترش دامنه جستجو را بدهید. به خاطر داشته باشید که هر چه “عمیق تر” و رسیدن به اسکن انجام شده توسط Recuva بیشتر طول بکشد.

هنگامی که اسکن شما کامل شد، Recuva تمام نتایج یافت شده را به شما نشان می دهد. در حالی که احتمالاً هیچ پیش نمایشی در دسترس نخواهد بود، احتمالاً فایل گم شده خود را در لیست از طریق نام فایل یا کلمات کلیدی تشخیص خواهید داد. Recuva همچنین اطلاعاتی در مورد اینکه فایل قبل از پاک شدن از کجا آمده است را به شما می دهد.

حرفه ای ها

داده های از دست رفته و از بین رفته به چنان موضوعی تبدیل شده است که یک صنعت کامل در اطراف آن شکوفا شده است. در سرتاسر وب می‌توانید افراد حرفه‌ای را بیابید که روش‌ها و امکانات خود را توسعه داده‌اند و ادعا می‌کنند که می‌توانند داده‌های شما را پس بگیرند. اگرچه این نوع خدمات می تواند بسیار پرهزینه باشد و واقعاً فقط به عنوان آخرین راه حل یا در شرایط اضطراری توصیه می شود.

من شخصاً توصیه می‌کنم در صورت آسیب فیزیکی به دستگاه ذخیره‌سازی یا مشکل مکانیکی، به دنبال افراد حرفه‌ای مانند این باشید. در حالی که بسیاری از این شرکت‌ها نرم‌افزار اختصاصی خود را برای بازیابی دیجیتالی داده‌ها توسعه داده‌اند، بعید به نظر می‌رسد که عملکرد بسیار بهتری از Recuva داشته باشند. بنابراین، برای مسائل فساد، تخصیص نادرست یا حذف، Recuva احتمالا مشکل شما را حل خواهد کرد. اگر مشکل پیچیده تر از آن باشد، منطقی است که از تخصص یک متخصص بازیابی اطلاعات استفاده کنید.

شما فردی را می خواهید که مکانیزم هارد دیسک، USB، سرور یا موارد دیگر شما را درک کند. بیشتر از آن، اگر داده‌ها ممتاز یا حساس باشند، به متخصصانی نیاز دارید که می‌دانند چگونه به طور ایمن اطلاعات شما را مدیریت کنند. با توجه به اینکه داده‌هایی که باید بازیابی شوند ارزشمند هستند، بنابراین این عوامل ارزش پرداخت مقداری پول نقد اضافی را برای اطمینان دارند.

بازیابی اطلاعات از دست رفته

ترجمه شده توسط سایت دریای شرق از سایت
کپی بدون ذکر نام و لینک سایت دریای شرق ممنوع است !

بازیابی اطلاعات از دست رفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image