افزایش وزن دوره پریود : نرمال است یا نه ؟

مطالب علمی

افزایش وزن دوره پریود

گاهی اوقات، وقتی نوسانات خلقی و درد شدید شکم را تمام می کنیم، یک هدیه PMS دیگر دریافت می کنیم – افزایش وزن.

چه در طول ماه کمی احساس نفخ داشته باشید یا شلوارتان مانند یک روکش سوسیس تنگ در طول ماه باشد، افزایش وزن پریود برای افراد زیادی اتفاق می افتد.

اگرچه سایز کردن ناگهانی شلوار جین شما می‌تواند آزاردهنده باشد، افزایش وزن پریود چیزی برای خجالت نیست. یادآوری: بدن همیشه تغییر می کند و وزن معیار اولیه سلامت نیست.

برای درک بهتر این پدیده، بررسی کردیم که چرا افزایش وزن پریود اتفاق می‌افتد، چه چیزی را باید انتظار داشت و چگونه می‌توان شیفت ماهیانه را مدیریت کرد.

اول: آیا افزایش وزن در دوره پریود طبیعی است؟

علائم پریود از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برخی از مردم بدون هیچ مراقبتی در جهان به نسیم می پردازند، در حالی که برخی دیگر در بستر هستند و نمی اندیشند که آیا از شیطان عبور کرده اند و با گرفتگی عضلانی مورد نفرین قرار گرفته اند.

طبق یک مطالعه در سال 2014، تا 97 درصد از زنان ممکن است علائم سندرم پیش از قاعدگی را تجربه کنند و 65 درصد ممکن است تورم مرتبط با پریود را تجربه کنند.

این کاملا طبیعی است که وزن شما هر روز چند پوند در نوسان باشد، حتی زمانی که آن زمان از ماه نیست. در طول دوره قاعدگی، وزن شما می تواند تا 5 پوند بدون هیچ تاثیری بر سلامت شما نوسان داشته باشد. آیا احساس نفخ برای روزها آزاردهنده است؟ آره. آیا غیرعادی است؟ نه واقعا.

اگر بیش از 5 پوند اضافه کرده اید یا پس از اتمام قاعدگی به سرعت وزن اضافه می کنید، در نظر داشته باشید که با پزشک خود تماس بگیرید تا ببینید آیا وضعیت دیگری می تواند مقصر باشد. اما اگر کمی نوسان دارید، نگران نباشید.

پس معامله چیست؟

سطح هورمون شما در طول چرخه افزایش و کاهش می یابد. هنگامی که پروژسترون کاهش می یابد، نفخ افزایش می یابد (طبق یک مطالعه در سال 2011). بدن شما تصمیم می گیرد آب اضافی را نگه دارد، که می تواند باعث شود تا 5 پوند اضافه وزن داشته باشید.

این احتباس آب ممکن است صورت شما را پف کرده‌تر کند، کمرتان را تنگ‌تر کند و احساس کنید که شتری آب را به اندازه کوهان حمل می‌کند.

هورمون ها ممکن است شروع کننده جشن افزایش وزن باشند، اما سایر علائم PMS آن را قوی نگه می دارند.

تصور کنید که در تمام طول روز خسته، بد خلق و دردی خفیف تا متوسط دارید. به سراغ چه نوع غذایی می روید؟ بله، کلم پیچ و برش های سیب. شوخی کردم شما یک کیسه Lay’s و یک جعبه ترافل تیره See’s می خواهید!

البته این اغراق آمیز است، اما یک مطالعه کوچک در سال 2008 ارتباط احتمالی بین نوسانات هورمون پریود و پرخوری را نشان داد. فقط خستگی می تواند شما را به خوردن غذاهای شور یا شیرین وادار کند، بنابراین خستگی و هورمون ها باعث افزایش هوس می شوند.

اوه، تقریباً یبوست را فراموش کردیم! نوسانات هورمونی می تواند روده شما را تحت تاثیر قرار دهد و باعث ایجاد گاز، یبوست یا سایر مشکلات مربوط به توالت شود.

در یک نظرسنجی در سال 2014 از 156 زن، 73 درصد گزارش کردند که علائم گوارشی را قبل یا در طول دوره خود تجربه کرده اند. گاز اضافی و فقدان مدفوع می تواند نفخ شما را بدتر کند، که باعث می شود کمربندها احساس راحتی کنند.

آیا افزایش وزن دوره پریود من از بین می رود؟

تقریباً همیشه وزن شما به حالت اولیه خود باز می گردد. احتباس آب در روز اول پریود شدیدتر است اما پس از آن به سرعت کاهش می یابد. به طور معمول، وزن شما حدود 5 روز پس از شروع قاعدگی به حالت عادی باز می گردد.

تا جایی که می توانید، سعی کنید نگران افزایش وزن پریود نباشید. در بیشتر موارد، فقط آب است و بخشی عادی از زندگی است.

با این حال، نفخ می تواند بسیار ناراحت کننده باشد، و راه هایی برای کاهش وزن بی خطر وجود دارد:

  • منیزیم مصرف کنید یک مطالعه در سال 2012 نشان داد که مصرف 250 میلی گرم منیزیم در روز به کاهش احتباس آب در دوره کمک می کند.
  • ویتامین B6 مصرف کنید. همان مطالعه نشان داد که دوز روزانه B6 به شرکت کنندگان در کاهش علائم کلی PMS از جمله نفخ کمک می کند.
  • نمک کمتر بخورید هر چه سدیم بیشتری مصرف کنید، آب بیشتری در خود نگه می دارید. محدود کردن مصرف نمک می تواند به کاهش وزن سریعتر کمک کند.
  • کمی بخواب استراحت خوب به شما کمک می کند تا انتخاب های غذایی سالم تری داشته باشید و به طور کلی به عملکرد بهتر بدن کمک می کند. سعی کنید 8 ساعت در شب بخوابید. یا چرت های قدرتی، چرت زدن های گربه ای، یا چرت های “من همین جا چرت می زنم”.
  • کربوهیدرات های پیچیده بخورید. کربوهیدرات های پیچیده مدت بیشتری شما را سیر نگه می دارند و باعث افزایش قند خون نمی شوند. این به بدن شما کمک می کند تا با التهاب مبارزه کند و ممکن است شما را از خوردن میان وعده های فرآوری شده باز دارد.
  • قهوه و مشروب را محدود کنید. کافئین و الکل التهاب زا هستند و علائم PMS را بدتر می کنند. شاید هنگام بازی رگتایم از لاته و مارتینی اجتناب کنید.

آیا می توانم از نفخ پریود و افزایش وزن جلوگیری کنم؟

اگر بتوانید با قدرت ذهنتان هورمون هایتان را کنترل کنید، بله! اما متأسفانه، هیچ یک از ما آن قدرت را نداریم (و اگر یک قهرمان مارول با قدرت هورمون‌ها وجود داشته باشد، ما فقط بلیط آن فیلم را خریداری کرده‌ایم).

شما می توانید احتباس آب و ناراحتی خود را با چند تغییر سبک زندگی کاهش دهید.

نشان داده شده است که سیگار باعث بدتر شدن علائم پریود می شود – اگرچه دلایل زیادی برای ترک سیگار نیز وجود دارد. بنابراین اگر سیگار می کشید، سعی کنید آن را ترک کنید. این می تواند یک چالش جدی باشد، اما ارزش تلاش را دارد.

فعال بودن به تسکین علائم نیز کمک می کند. چه در خانه کلاس داشته باشید و چه برای پیاده روی، فعالیت منظم در طول ماه می تواند باعث شود در زمان پریود احساس بهتری داشته باشید.

به اندازه کافی عجیب، یک مطالعه در سال 2011 نشان داد که دوندگان در دوره قاعدگی خود احتباس آب بدتری را نسبت به افراد غیر دونده تجربه کردند. این بدان معنا نیست که باید دویدن را متوقف کنید – به طور کلی، هنوز هم برای شما عالی است. اما نمی توانید از افزایش وزن پریود پیشی بگیرید.

در نهایت سعی کنید سطح استرس خود را پایین نگه دارید. چه مدیتیشن می‌کنید، هم یادداشت می‌کنید یا با یک دوست صحبت می‌کنید، کنترل هورمون‌های استرس می‌تواند علائم PMS را کاهش دهد.

کلام پایانی

افزایش وزن پریود طبیعی است و جای نگرانی نیست. با خوردن نمک کمتر، افزایش منیزیم، فعال ماندن و خواب کافی، ممکن است بتوانید نفخ را از بین ببرید.

اما حتی اگر ترازو 5 پوند بالا برود، تقریباً همیشه هنگامی که عمه فلو ملاقاتش را پایان می‌دهد، ترازو پایین می‌رود.

افزایش وزن دوره پریود

ترجمه شده توسط سایت دریای شرق از سایت
کپی بدون ذکر نام و لینک سایت دریای شرق ممنوع است !

افزایش وزن دوره پریود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image