شرایط نگهداری گیاه آکوبا ( کورتون ) – آموزش پرورش ، تکثیر و مراقبت از آکوبا

نگه داری گل

شرایط نگهداری گیاه آکوبا در خانه:

شرایط نگهداری گیاه آکوبا

شرایط نگهداری گیاه آکوبا یا کورتون:

آبیاری:

این گیاه تا حدودی می‌تواند خشکی را به خوبی تحمل کند، اما برای رشد بهینه نباید به گیاه خشکی داد و می‌بایست رطوبت بستر کاشت را تامین نمود. بنابرای سطح گلدان را بررسی کنید و زمانی که متوجه شدید تا حدودی رطوبت خود را از دست داده است گیاه را آبیاری نماید. هیچ موقع نباید بستر کاشت اوکوبا خیس و غرقابی شود. آبیاری را در طی فصول سرد مقداری کاهش دهید تا خاک غرقابی نشود.

نور:

گیاهان گلدانی آکوبا را باید در مکانی روشن و پر نور، اما به دور از نور مستقیم آفتاب نگهداشت. تابش نور مستقیم آفتاب بخصوص در طی روز‌های گرم تابستان و یا عصرهنگام در فصل زمستان موجب سوختن و سیاه شدن برگ‌ها می‌شود و برگ‌های جوان به این مسئله حساس‌تر هستند. وجود سایه موجب رشد انبوه گیاه می‌شود

دما:

این گیاه در دمای ۷ ال ۱۸ درجه سانتیگراد رشد می‌کند و حتی تا دمای ۱۵- درجه سانتیگراد را هم تحمل می‌کند. گیاهان گلدانی را در داخل خانه در نزدیکی منابع تولید گرما همانند گاز آشپزخانه، پکیج، بخاری یا شوفاژ قرار ندهید و در روز‌های گرم تابستان نیز از پنجره دور نگهدارید.

خاک:

خاک مورد نیاز این گیاه باید غنی از مواد غذایی باشد و زهکش خوبی نیز داشته باشد. برای فراهم کردن زهکش مناسب بکارگیری شن در ترکیب بستر‌های کاشت پیشنهاد می‌شود. به عنوان مثال می‌توان از یک قسمت شنبه اضافه یک قسمت خاک برگ به اضافه یک قسمت خاک رس استفاده کرد. برای کوددهی می‌توان محرک رشد مایع(کامل ترین کود) ماهی یک بار استفاده کرد.

تکثیر:

از انتهای شاخه‌های جوان حاصل از رشد فصل جاری، در بهار یا تابستان قلمه به طول ۱۵ الی ۲۰ سانتیمتر گرفته می‌شود. مخلوط‌های سبک همانند یک قسمت شن + یک قسمت کمپوست و یا یک قسمت پیت موس+یک قسمت شن برای ریشه زایی قلمه‌ها مناسب هستند. می‌توان از محرک رشد نیز استفاده کرد. بستر کاشت را درمکانی گرم و بدور از نور مستقیم آفات قرار دهید. ریشه زایی قلمه‌ها ۶-۴ هفته طول می‌کشد. در صورت شکل گیری میوه از بذر گیاه نیز برای تکثیر آن می‌توان استفاده نمود.

قبل از کاشت باید پوشش بذر را پاک کرد تا جوانه زنی آن راحت‌تر انجام شود. بذر‌ها بهتر است که قبل از کاشت در طی یک شب خیسانده و سپس به مدت ۲-۱ هفته در دمای ۳ درجه سانتیگراد نگه داشته شوند. بذر‌ها در محیطی سبک و مرطوب کاشته می‌شوند و در دمای ۲۰ درجه حدود ۳-۱ ماه جوانه زنی آن‌ها طول می‌کشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image