شرایط نگهداری پتوس حصیری – آموزش پرورش ، تکثیر و مراقبت از گل و گیاه

نگه داری گل

شرایط نگهداری پتوس حصیری:

شرایط نگهداری پتوس حصیری

آموزش و شرایط نگهداری پتوس حصیری در خانه :

گیاه پتوس حصیری بومی آمریکا و شبه قاره هند می باشد . به دلیل حفره های روی برگ هایش با نام تحت اللفظی Swiss cheese یعنی پنیر سوییسی رونده نامیده می شود. در ایران این گیاه همیشه سبز با نام های پتوس پنجره ای، مونسترا آدانسونی و مونسترا حصیری نیز شناخته می شود.

دو واریته از این گیاه در بازار موجود می باشد که یک نوع آن برگ های پهن با سوراخ های بزرگ دارد و نوع دیگر دارای برگ های کشیده با سوراخ های کوچک است.

پتوس حصیری از جمله با دوام ترین گیاهان آپارتمانی با شرایط نگهداری بسیار آسان می باشد که از قابلیت تصفیه کنندگی هوای منزل نیز برخوردار است. این گیاه آپارتمانی را می توان هم درون گلدان های معمولی و هم گلدان های آویز نگهداری نمود.

این گیاه آپارتمانی از نوع بالارونده و سریع الرشد می باشد که به منظور استقرار مناسب آن استفاده از قیم توصیه می شود. البته می توان این گیاه را به راحتی برروی دیوار  نیز هدایت نمود.

استفاده از قیم های خزه دار برای این گیاه بالارونده باعث زیبایی، رشد راحت تر و چند برابر شدن رشد گیاه می شود. اگر از قیم استفاده می نمایید توجه داشته باشید که در هنگام آبیاری بر روی خزه ها نیز آب بریزید. در این صورت ساقه گیاه پتوس حصیری در محل هایی که بر روی خزه قرار گرفته است ریشه می زند که این ریشه ها سبب رشد بهتر و استحکام ساقه می گردد.

پتوس پنجره ای به نور غیر مستقیم نیازمند است و در شرایط کم نوری محیط نیز می تواند به رشد خود ادامه دهد.

خاک مناسب این گیاه باید از ترکیباتی همچون خاک برگ، پیت ماس و پرلیت برخوردار باشد. استفاده از خاک های نامناسب و فقیر از عناصر مغذی منجر به کوچک شدن برگ ها و از بین رفتن حفره های آن ها می گردد.

نسبت به آبیاری بیش از اندازه حساس می باشد. بنابراین در حد فاصل بین دو آبیاری باید اجازه داد که خاک گلدان خشک شود و بعد نسبت به آبیاری اقدام بنماییم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image